Jahon chempionati muxlislari uchun nafaqat futbol tomosha qilish, balki umumiy his-tuyg‘ularni baham ko‘rish ham muhim. DW nashri ushbu hodisaning psixologik jihatlarini tahlil qildi.
Melburndagi Swinburne universitetining klinik psixologi Keti Vudning ta’kidlashicha, umumiy quvonch va birdamlik lahzalari ruhiy salomatlikni qo‘llab-quvvatlaydi. “Ruhiy salomatligimiz uchun eng katta himoya omili – bu bog‘liqlik, ya’ni o‘zimizga, boshqalarga, jamiyatimizga va madaniyatimizga bo‘lgan aloqadir”, deydi u.
Jahon chempionati davomida turli mamlakatlardan kelgan muxlislar birgalikda quvonadi, formalar almashadi va bir jamoa uchun birga kurashadi. Masalan, Kanzas shtatining Lourens shahrida Jazoir terma jamoasi bazasi joylashgan joyda yuzlab amerikaliklar Jazoir liboslarini kiyib, muxlislik qilishgan.
Vankuverda Shveytsariya va Kolumbiya o‘rtasidagi o‘yindan so‘ng ikki muxlis forma almashgan bo‘lsa, Sietlda Belgiya muxlisi mag‘lubiyatga uchragan amerikalik muxlisni taskin bergan. San-Frantsiskoda esa bir kishi notanish odamning quchoqlab, “Bu Jahon chempionati”, deganini eslaydi.
Vudning so‘zlariga ko‘ra, bunday tadbirlar odamlarga kundalik hayotdan chalg‘ish va umumiy maqsad atrofida birlashish imkonini beradi. “Hatto sevimli jamoasi bo‘lmaganlar ham o‘yinlarni tomosha qilishni yaxshi ko‘radi”, deydi Filadelfiyadagi bir tashrif buyuruvchi.

Чемпионат мира по футболу может предложить не только развлечение, но и пользу для психического благополучия. DW объясняет, почему.
Клинический психолог Кэти Вуд из Университета Суинберна в Мельбурне утверждает, что общие моменты радости и единения могут поддерживать психическое здоровье. «Самый большой защитный фактор для нашего психического здоровья — это связанность: связь с собой, с другими людьми, с обществом и культурой», — говорит она.
Во время чемпионата мира болельщики из разных стран вместе радуются, обмениваются футболками и поддерживают одну команду. Например, в Лоуренсе, штат Канзас, сотни американцев надели алжирские футболки и раскрасили лица в цвета флага Алжира.
В Ванкувере после матча Швейцарии и Колумбии два болельщика обменялись футболками, а в Сиэтле бельгийский фанат утешал разочарованного американца. В Сан-Франциско один посетитель рассказал, как незнакомец обнял его и сказал: «Это чемпионат мира».
Вуд считает, что такие турниры позволяют людям отвлечься от повседневной рутины и объединиться вокруг общей цели. Даже те, у кого нет любимой команды, наслаждаются атмосферой. «Я просто счастлив, у меня нет команды, но я полюбил смотреть игры», — говорит посетитель из Филадельфии.