Hindiston tobora uzoq davom etadigan va kuchli issiqlik toʻlqinlari bilan kurashmoqda. Millionlab odamlar sovutgichga ega emas, shuning uchun ular qadimiy matka – loydan yasalgan idishdan foydalanadilar. Bu idish suvni bugʻlanish orqali sovutadi va elektr energiyasini talab qilmaydi.
Shu tamoyil asosida zamonaviy CoolAnt tizimi yaratilgan. Bu terrakotadan yasalgan sovutish tizimi suv va tabiiy havo oqimi yordamida xona haroratini pasaytiradi. Mutaxassislarning fikricha, bunday arzon va energiya tejamkor texnologiyalar aholining zaif qatlamlariga iqlim oʻzgarishiga moslashishda yordam beradi.
Germaniyaning startap kompaniyasi hayvonlardan olingan antitelolarsiz homiladorlik testini ishlab chiqdi. Test dengiz mikroorganizmlaridan foydalanadi va Yevropa Ittifoqi tomonidan sertifikatlangan. 2025-yildan beri sotuvda boʻlgan bu mahsulot diagnostik testlarni barqaror qilish va hayvonlar ustida sinovlarni kamaytirishga qaratilgan.
Mozambikning shimoliy-sharqidagi Yopipila loyihasi yoshlarga chiqindilarni qayta ishlash orqali qurilish materiallariga aylantirishni oʻrgatadi. Plastik va shisha butilkalar, bambuk, tuproq va eski shinalardan foydalanib, jamoat binolari qurilmoqda. Bu loyiha atrof-muhit muammolarini hal qilish bilan birga, ish oʻrinlari yaratadi.

Индия сталкивается с все более продолжительными и интенсивными волнами жары. Миллионы людей не имеют доступа к холодильникам, поэтому они используют матка – традиционный глиняный горшок, который охлаждает воду за счет испарения. Это доступная альтернатива для домов без электричества.
Тот же принцип вдохновил создание современной системы CoolAnt из терракоты, которая снижает температуру воздуха в помещениях с помощью воды и естественной вентиляции. Сторонники утверждают, что такие недорогие и энергоэффективные технологии помогут уязвимым сообществам адаптироваться к изменению климата.
Немецкий стартап разработал первый в мире тест на беременность без антител животных. Вместо них используются морские микроводоросли. Продукт сертифицирован ЕС и продается с 2025 года. Создатели надеются сделать диагностику более устойчивой и сократить использование животных в медицинских исследованиях.
В северо-восточном Мозамбике проект Yopipila (что означает «зеленый» на местном языке) обучает молодежь строить общественные здания из отходов: пластиковых и стеклянных бутылок, бамбука, земли и старых шин. Проект поддерживает фонд Hakuna Matata. Он создает рабочие места и способствует устойчивому развитию в регионе с ограниченной инфраструктурой переработки.