️ Farg‘ona turistik-rekreatsion zonasida piyodalar va velosiped yo‘laklari, elektr avtomobillar uchun zaryad stansiyalari, vertolyot maydonchalari, ziplayn va selfi zonalari, turistik va servis ob’yektlari, shuningdek, suvenirlar va oziq-ovqat mahsulotlari uchun savdo maydonlari barpo etiladi. Bu tog‘li hududning boy salohiyati to‘liq ishga solinadi.
️ Bundan tashqari, turistik zonada barcha zarur muhandislik kommunikatsiyalari – elektr energiyasi, suv, internet va avtomobil yo‘llari o‘tkaziladi. Ekologiya va xavfsizlikka alohida e‘tibor qaratiladi: daryo qirg‘oqlari mustahkamlanadi, kanalizatsiya va gaz tarmoqlari, shuningdek, mini va mikro quyosh elektr stansiyalari quriladi.
️ Shohimardon – Yordon va Yordon – Dugoba yo‘nalishlarida zamonaviy arqon yo‘llari, osma ko‘priklar va ziplayn loyihalari amalga oshiriladi. Bu hududda, shuningdek, qishloq xo‘jaligi turizmi faol rivojlantiriladi.
️ Buning uchun “Vodil” agroturistik klasterida malina bog‘lari barpo etiladi va servis ob’yektlari quriladi. Markaziy Farg‘ona suv ombori hududidagi Yozyovon tumanida ham malina plantatsiyalari va rezavorlarni qayta ishlash sexlari paydo bo‘ladi.
️ Prezident Shavkat Mirziyoyevning qaroriga ko‘ra, zona 30 yil muddatga, keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan tashkil etiladi va ichki va agroturizmni rivojlantirishda muhim halqa bo‘lib xizmat qiladi.

️ На территории туристско-рекреационной зоны «Фергана» будут обустроены пешеходные и велосипедные дорожки, зарядные станции для электромобилей, вертолетные площадки, зоны для зиплайна и селфи, туристические и сервисные объекты, а также торговые площади для сувениров и продуктов питания. Богатый потенциал горной территории будет полностью задействован.
️ Кроме того, в туристической зоне проложат все необходимые инженерно-коммуникационные сети: электроэнергию, воду, интернет и автодороги. Особое внимание уделят экологии и безопасности: укрепят берега рек, построят канализационные и газовые сети, а также мини и микро солнечные электростанции.
️ На направлениях Шохимардон — Ёрдон и Ёрдон — Дугоба будут реализованы проекты современных канатных дорог, подвесных мостов и зиплайнов. Здесь также будет активно развиваться сельскохозяйственный туризм.
️ Для этого в агротуристическом кластере «Водил» разобьют малиновые сады и построят сервисные объекты. В районе Ёзёвон Центрального Ферганского водохранилища тоже появятся малиновые плантации и цеха для переработки ягод.
️ Согласно постановлению президента Шавката Мирзиёева, зона учреждается на срок 30 лет с возможностью дальнейшего продления и станет важным звеном в развитии внутреннего и агротуризма.