️ Toshkent shahrida voyaga yetmagan o‘smir haydovchi tomonidan boshqarilgan avtomobil, yo‘l-patrul xizmati (YPX) xodimlarining to‘xtash talablariga bo‘ysunmasdan, qochishga urinib, jiddiy yo‘l-transport hodisasiga sabab bo‘ldi. 1-mart kuni soat 01:10 da Chilonzor tumanida o‘tkazilgan reyd davomida, davlat raqam belgisi bo‘lmagan Lacetti avtomobili katta tezlikda harakatlanayotgani aniqlangan. YPX xodimlari haydovchini to‘xtatishga chaqirgan, ammo u bu talablarga bo‘ysunmagan va aksincha, tezlikni oshirib, qochishga urinishni davom ettirgan.
️ Qochish jarayonida haydovchi yo‘lning qarama-qarshi tomonida harakatlanib, Cobalt avtomobiliga urilgan, bu esa yo‘l harakati boshqa ishtirokchilarining hayoti va sog‘lig‘iga xavf tug‘dirgan. U Kichik halqa avtomobil yo‘li va Do‘mbirobod ko‘chasi bo‘ylab yashirinishga harakat qilgan, ammo keyinchalik boshqa avtomobil bilan to‘qnashib, YTH joyini tark etgan va harakatni davom ettirgan. Ko‘rilgan choralar natijasida, avtomashina Yunusobod tumani Bog‘ishamol ko‘chasida to‘xtatilgan.
️ Avtomobil salonida ikki nafar voyaga yetmagan va bir nafar voyaga yetgan fuqaro bo‘lgan, haydovchi esa 2009-yilda tug‘ilgan o‘smir ekanligi aniqlandi. Ma’lum bo‘lishicha, u o‘z otasiga tegishli bo‘lgan avtomobilni ruxsatsiz olgan. Mazkur holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan va to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun Yunusobod tuman prokuraturasiga yuborilgan.
️ Bu voqea, yaqinda Toshkentda yana bir o‘smir haydovchi tomonidan boshqarilgan BMW M4 avtomobili urib yuborishi oqibatida YPX inspektori Xosilbek Eshnazarov halok bo‘lgan holatni eslatib o‘tadi. O‘sha hodisada, 16 yoshli maktab o‘quvchisi avtomobilni olib qochish va qasddan badanga og‘ir shikast yetkazishda gumonlanmoqda, bu esa voyaga yetmaganlar tomonidan avtomobil boshqarish va qonunbuzarliklar muammosini yanada chuqurlashtiradi.

️ В Ташкенте автомобиль, управляемый несовершеннолетним водителем, стал причиной серьезного дорожно-транспортного происшествия после попытки скрыться от сотрудников дорожно-патрульной службы (ДПС), игнорируя их законные требования об остановке. 1 марта в 01:10 во время рейда в Чиланзарском районе был обнаружен автомобиль Lacetti без государственных номерных знаков, двигавшийся на высокой скорости. Сотрудники ДПС потребовали от водителя остановиться, но он не подчинился и, наоборот, увеличил скорость, продолжив движение с целью скрыться.
️ В процессе побега водитель двигался по встречной полосе и столкнулся с автомобилем Cobalt, что создало угрозу для жизни и здоровья других участников дорожного движения. Он пытался скрыться по Малой кольцевой автомобильной дороге и улице Думбирабад, но позже столкнулся с другим автомобилем, покинул место ДТП и продолжил движение. В результате принятых мер автомобиль был остановлен на улице Богишамол в Юнусабадском районе.
️ В салоне автомобиля находились два несовершеннолетних и один совершеннолетний гражданин, а водитель оказался подростком, родившимся в 2009 году. Выяснилось, что он взял автомобиль, принадлежащий его отцу, без разрешения. По данному факту проведена проверка до возбуждения уголовного дела, и собранные документы направлены в прокуратуру Юнусабадского района для принятия законного решения.
️ Этот инцидент напоминает о недавнем случае в Ташкенте, когда автомобиль BMW M4, управляемый несовершеннолетним водителем, сбил инспектора ДПС Хосильбека Эшназарова, что привело к его гибели. В том инциденте 16-летний школьник подозревается в угоне автомобиля и умышленном причинении тяжкого вреда здоровью, что подчеркивает растущие проблемы с участием несовершеннолетних в дорожных правонарушениях и управлении транспортными средствами.