️ Toshkent shahrida voyaga yetmagan o‘smir haydovchi tomonidan boshqarilgan avtomobil, yo‘l-patrul xizmati (YPX) xodimlarining to‘xtash talablariga bo‘ysunmasdan, qochishga urinib, jiddiy yo‘l-transport hodisasiga sabab bo‘ldi. 1-mart kuni soat 01:10 da Chilonzor tumanida o‘tkazilgan reyd davomida, davlat raqam belgisi bo‘lmagan Lacetti avtomobili katta tezlikda harakatlanayotgani aniqlangan. YPX xodimlari haydovchini to‘xtatishga chaqirgan, ammo u bu talablarga bo‘ysunmagan va aksincha, tezlikni oshirib, qochishga urinishni davom ettirgan.
️ Qochish jarayonida haydovchi yo‘lning qarama-qarshi tomonida harakatlanib, Cobalt avtomobiliga urilgan, bu esa yo‘l harakati boshqa ishtirokchilarining hayoti va sog‘lig‘iga xavf tug‘dirgan. U Kichik halqa avtomobil yo‘li va Do‘mbirobod ko‘chasi bo‘ylab yashirinishga harakat qilgan, ammo keyinchalik boshqa avtomobil bilan to‘qnashib, YTH joyini tark etgan va harakatni davom ettirgan. Ko‘rilgan choralar natijasida, avtomashina Yunusobod tumani Bog‘ishamol ko‘chasida to‘xtatilgan.
️ Avtomobil salonida ikki nafar voyaga yetmagan va bir nafar voyaga yetgan fuqaro bo‘lgan, haydovchi esa 2009-yilda tug‘ilgan o‘smir ekanligi aniqlandi. Ma’lum bo‘lishicha, u o‘z otasiga tegishli bo‘lgan avtomobilni ruxsatsiz olgan. Mazkur holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan va to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun Yunusobod tuman prokuraturasiga yuborilgan.
️ Bu voqea, yaqinda Toshkentda yana bir o‘smir haydovchi tomonidan boshqarilgan BMW M4 avtomobili urib yuborishi oqibatida YPX inspektori Xosilbek Eshnazarov halok bo‘lgan holatni eslatib o‘tadi. O‘sha hodisada, 16 yoshli maktab o‘quvchisi avtomobilni olib qochish va qasddan badanga og‘ir shikast yetkazishda gumonlanmoqda, bu esa voyaga yetmaganlar tomonidan avtomobil boshqarish va qonunbuzarliklar muammosini yanada chuqurlashtiradi.

️ In Tashkent, a vehicle driven by a juvenile driver caused a serious road traffic incident after attempting to flee from traffic police officers, disregarding their lawful demands to stop. On March 1 at 01:10, during a raid in the Chilanzar district, a Lacetti car without state license plates was detected moving at high speed. Traffic police officers called for the driver to stop, but he did not comply and instead increased speed, continuing to move in an effort to escape.
️ During the escape, the driver moved on the opposite side of the road and collided with a Cobalt car, posing a risk to the life and health of other road users. He attempted to hide along the Minor Ring Road and Dumbirobod Street, but later collided with another vehicle, left the accident scene, and continued driving. As a result of measures taken, the car was stopped on Bogishamol Street in the Yunusabad district.
️ Inside the car, there were two juveniles and one adult citizen, and the driver turned out to be a teenager born in 2009. It was revealed that he took the car, which belongs to his father, without permission. An investigation has been conducted prior to criminal proceedings regarding this incident, and the collected documents have been sent to the Yunusabad district prosecutor's office for legal decision-making.
️ This incident recalls a recent case in Tashkent where a BMW M4 car, driven by a juvenile driver, hit and killed traffic police inspector Khasilbek Eshnazarov. In that incident, a 16-year-old school student is suspected of car theft and intentional infliction of grievous bodily harm, highlighting growing concerns about juvenile involvement in road violations and vehicle operation.