O‘zbekiston Milliy media birlashmasi matbuot xizmati ma’lum qilishicha, Sherzodxon Qudratxo‘ja birlashma raisi lavozimidan bo‘shatilgan. Bu qaror birlashma tarkibida muhim o‘zgarishlarni boshlab berdi, chunki media sohasidagi rahbarlik lavozimlari tez-tez o‘zgarishlarga uchramaydi.
Sherzodxon Qudratxo‘janing o‘rniga yangi boshqaruv raisi etib Odiljon Tojiyev tayinlandi. Tojiyevning tayinlanishi uning keng huquqiy va siyosiy tajribasiga asoslanadi, bu media birlashmasining kelajakdagi faoliyatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Odiljon Tojiyev 1984-yil 11-sentabrda Toshkent shahrida tug‘ilgan va 2006-yili Toshkent islom universitetini huquqshunos mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. Uning professional faoliyati Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati va Qonunchilik palatasi Spikerining raqamli rivojlanish va axborot siyosati masalalari bo‘yicha o‘rinbosari sifatida ko‘p yillik ish tajribasini o‘z ichiga oladi.
Hozirda Tojiyev O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Mehnat, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi a’zosi bo‘lib, bu uning ijtimoiy va mehnat masalalaridagi bilimlarini media boshqaruviga olib kirish imkoniyatini beradi. Uning yangi lavozimga tayinlanishi media birlashmasining strategiyasi va yo‘nalishlarida o‘zgarishlarga olib kelishi kutilmoqda.

Пресс-служба Национального медиаобъединения Узбекистана сообщила, что Шерзодхон Кудратходжа освобожден от должности председателя объединения. Это решение знаменует собой значительные изменения в руководстве медиасферы, поскольку подобные кадровые перестановки в высшем эшелоне управления происходят нечасто.
На его место назначен новый председатель правления Одилжон Тожиев. Назначение Тожиева основано на его обширном юридическом и политическом опыте, что может повлиять на будущую деятельность медиаобъединения, особенно в контексте цифровизации и информационной политики.
Одилжон Тожиев родился 11 сентября 1984 года в городе Ташкенте и окончил Ташкентский исламский университет в 2006 году по специальности юрист. Его профессиональная карьера включает многолетнюю работу в качестве заместителя хокима Ташкентской области, депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса и заместителя спикера Законодательной палаты по вопросам цифрового развития и информационной политики.
В настоящее время Тожиев является членом Комитета по труду, здравоохранению и социальным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, что позволяет ему привнести свои знания в социальной и трудовой сферах в управление медиаобъединением. Его назначение на новую должность ожидается привести к изменениям в стратегии и направлениях работы объединения.