O‘zbekiston bo‘ylab Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi 389 kilometr kanallar rekonstruksiya qilinib, betonlanadi. Bu ishlar suv yo‘qotishlari eng yuqori bo‘lgan uchastkalarda amalga oshiriladi. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, bu chora-tadbirlar natijasida har yili 200 million kubometrdan ortiq suv va 26 million kilovatt-soat elektr energiyasi tejash imkoniyati yaratiladi.
Suv resurslaridan samarali foydalanish va suv tanqisligi sharoitida barqaror suv ta’minotini ta’minlash to‘g‘risidagi qarorni Prezident imzoladi. Qarorda mamlakatda suv resurslarining cheklanganligi va ularni tejash zarurati alohida ta’kidlangan. Suv xo‘jaligi sohasidagi muammolar, jumladan, so‘nggi yillarda suv resurslarining keskin kamayishi, bu boradagi chora-tadbirlarni jiddiy talab qilmoqda.
Irrigatsiya tarmog‘ini modernizatsiya qilish 158,4 ming gektarga yaqin sug‘oriladigan yerlarni yaxshiroq suv bilan ta’minlaydi va qishloq xo‘jaligi samaradorligini oshiradi. Kanallarni ta’mirlash va betonlash ishlari “bitta kanal – bitta tizim” tamoyili asosida ustuvor tartibda olib boriladi. Bu deganda, birinchi navbatda suv oladigan va allaqachon betonlangan yoki betonlash ishlari boshlangan kanallarning tarmoqlarida ishlar amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, qarorda kelajakda suv tanqisligining oldini olish uchun kompleks chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan. Ular orasida suv iste’molini monitoring qilish va hisobga olish tizimlarini joriy etish, energiya tejovchi uskunalardan foydalanish, shuningdek, suv xo‘jaligi sohasida innovatsion yechimlarni joriy etish uchun xususiy sektor bilan hamkorlikni rivojlantirish kiradi. Ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirish mamlakatning cheklangan suv resurslaridan yanada samarali foydalanish imkonini beradi.
Oldinroq Suv xo‘jaligi vaziri O‘zbekistonda bir yil ichida suv resurslari hajmi 6,5 milliard kubometrga kamayganini ma’lum qilgan edi. Bu holat suv resurslarini tejash va ularni boshqarish bo‘yicha chora-tadbirlarning dolzarbligini yana bir bor tasdiqlaydi.

По всему Узбекистану будут реконструированы и забетонированы 389 километров каналов системы Министерства водного хозяйства. Работы пройдут на участках с наиболее высокими потерями воды. По данным ведомства, эти меры позволят ежегодно экономить более 200 миллионов кубометров воды и 26 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Постановление о повышении эффективности использования водных ресурсов и обеспечении устойчивого водоснабжения в условиях дефицита подписал президент. В документе подчеркивается ограниченность водных ресурсов в стране и необходимость их экономии. Проблемы в водном хозяйстве, включая резкое сокращение водных ресурсов в последние годы, требуют серьезных мер в этой сфере.
Модернизация ирригационной сети улучшит водоснабжение 158,4 тысячи гектаров орошаемых земель и повысит эффективность сельского хозяйства. Ремонт и бетонирование каналов оросительной сети будут проводиться в приоритетном порядке по принципу «один канал — одна система». Это означает, что в первую очередь работы будут выполняться на ответвлениях, которые получают воду из каналов, где бетонирование уже проведено либо начато.
Кроме того, постановление предусматривает комплекс мер по предотвращению дефицита воды в будущем. Среди них — внедрение систем мониторинга и учета водопотребления, использование энергоэффективного оборудования, а также развитие сотрудничества с частным сектором для внедрения инновационных решений в сфере водного хозяйства. Ожидается, что реализация этих мер позволит более эффективно использовать ограниченные водные ресурсы страны.
Ранее министр водного хозяйства сообщал, что за год в Узбекистане объем водных ресурсов сократился на 6,5 миллиарда кубометров. Эта ситуация вновь подтверждает актуальность мер по экономии и управлению водными ресурсами.