Toshkent shahrida, 28 fevraldan 1 martga o‘tar kechasi, davlat raqamisiz Lacetti avtomobilida yuqori tezlikda xavfli manevrlar amalga oshirgan o‘smirlar guruhi aniqlanib, qo‘lga olindi. Bu voqea politsiya xodimlari bilan ochiq ziddiyatga olib kelgan.
Tergov jarayonida asosiy ishtirokchilar sifatida 2007-yilda tug‘ilgan Amirxon Safarboyev va 2009-yilda tug‘ilgan Muhammad Aziz Umurzoqov aniqlangan. Ularga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 219-moddasi 2-qismi (“Hokimiyat vakiliga yoki fuqarolik burchini bajarayotgan shaxsga qarshilik ko‘rsatish”) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ikkala shaxs ham Jinoyat-protsessual kodeksning 221-moddasi (“Qo‘lga olish asoslari”) asosida qo‘lga olingan. Qo‘lga olinganlardan biri o‘z aybini tan olib, shok holatida bo‘lganini aytgan va yetkazilgan zarar va noqulayliklar uchun uzr so‘ragan. Ularga 3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoki mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Voqeadagi uchinchi ishtirokchi, 2009-yilda tug‘ilgan Asilbek Astanov, hozirda Nogiron bolalar uchun ijtimoiy-huquqiy yordam markaziga joylashtirilgan. Uning harakatlari keyingi tergov jarayonida huquqiy baholanishi kutilmoqda. Jarayonlar davom etmoqda va tergov yakunlangach, yakuniy qonuniy qaror qabul qilinadi.

В Ташкенте в ночь с 28 февраля на 1 марта группа подростков, устроившая опасные маневры на высокой скорости на автомобиле Lacetti без государственных номеров, была установлена и задержана правоохранительными органами. Этот инцидент привел к открытому противостоянию с сотрудниками органов внутренних дел.
Следствие выявило двух активных участников правонарушения — Амирхона Сафарбоева 2007 года рождения и Мухаммад Азиза Умурзакова 2009 года рождения. В отношении них возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (“Сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг”). Оба фигуранта задержаны в порядке статьи 221 Уголовно-процессуального кодекса (“Основания задержания”). Один из задержанных публично признал вину, заявив, что находился в шоковом состоянии, и принес извинения за причиненный ущерб и неудобства. Им грозит от 3 до 5 лет ограничения или лишения свободы.
Третий участник инцидента, Асилбек Астонов 2009 года рождения, в настоящее время помещен в Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним. Его действиям также будет дана правовая оценка в ходе дальнейшего расследования. Процессуальные действия продолжаются, и по завершении следствия будет принято окончательное законное решение.