Toshkent shahridagi Ichki ishlar boshqarmasida, maktab o‘quvchisi tomonidan urib o‘ldirilgan yo‘l patrul xizmati inspektori Xosilbek Eshnazarov xotirasiga bag‘ishlangan memorial majmuaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Ichki ishlar vazirligi rahbarlari, poytaxt jamoat vakillari, vafot etgan xodimning hamkasblari va uning oila a’zolari ishtirok etdi.
Memorial majmua, Ichki ishlar boshqarmasi binosida joylashgan bo‘lib, u yerda vazifa bajarayotganda halok bo‘lgan xodimlar ismlari abadiylashtirilgan lavhaga Xosilbek Eshnazarovning ismi qo‘shildi. Marosim ishtirokchilari halok bo‘lganlar xotirasiga bir daqiqa sukut saqlash va yodgorlik tagiga gulchambarlar qo‘yish orqali hurmat bildirdilar.
Ichki ishlar vaziri marosim davomida Eshnazarovning fidokorona xizmati ichki ishlar organlari xodimlari uchun jasorat va vazifaga sadoqat namunasi ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, vazir vafot etgan xodimning ota-onasi Beknazar va Diloromga o‘g‘llarini vazifaga sodiq qilib tarbiyalaganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi va davlat tomonidan oilaga doimiy yordam ko‘rsatilishini e’lon qildi.
Oila uchun ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, jumladan, ichki ishlar organlarining vazirlik muassasalarida bepul tibbiy xizmat, ota-onalarning davolanishi, shuningdek, Eshnazarovning qizi va ikki o‘g‘lining oliy o‘quv yurtlarida ta’lim olishi kafolatlanganligi ma’lum qilindi.
Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidagi 62-sonli maktabda inspektor xotirasiga yodgorlik o‘rnatilishi rejalashtirilgan, bu esa o‘quvchilar uchun Vatanga va xizmat vazifasiga sadoqat ramzi bo‘ladi. Marosimda, shuningdek, O‘zbekiston Prezidentining farmoni bilan kichik serjant Xosilbek Eshnazarovga vafotidan keyin “Jasorat” medali berilganligi e’lon qilindi va medal uning otasiga topshirildi.

В Главном управлении внутренних дел Ташкента состоялась церемония открытия мемориального комплекса, посвященного памяти инспектора дорожно-патрульной службы Хосилбека Эшназарова, который был сбит школьником. В мероприятии приняли участие руководство Министерства внутренних дел, представители общественности столицы, сослуживцы погибшего сотрудника и члены его семьи.
Мемориальная доска в здании ГУВД, на которой увековечены имена сотрудников, погибших при исполнении служебного долга, пополнилась именем Хосилбека Эшназарова. Участники церемонии почтили память погибших минутой молчания и возложили венки к подножию памятника, подчеркнув значимость его служения.
Министр внутренних дел в ходе церемонии отметил, что самоотверженная служба Эшназарова является примером мужества и преданности долгу для сотрудников органов внутренних дел. От имени личного состава была выражена благодарность родителям погибшего — Бекназару и Дилором — за воспитание сына, ставшего примером верности служебной присяге, и заявлено, что семья сотрудника будет находиться под постоянной поддержкой государства.
Сообщается, что семье обеспечат социальную поддержку, включая бесплатное медицинское обслуживание в ведомственных учреждениях органов внутренних дел, лечение родителей, а также дальнейшее обучение дочери и двух сыновей Эшназарова в высших учебных заведениях, что подчеркивает заботу о благополучии родственников погибшего.
Также стало известно, что в школе №62 Гузарского района Кашкадарьинской области будет установлен памятник инспектору, который станет символом преданности Родине и служебному долгу для учащихся. Во время церемонии был зачитан указ президента Узбекистана о посмертном награждении младшего сержанта Хосилбека Эшназарова медалью «Жасорат», и награду министр внутренних дел вручил его отцу.