O‘zbekiston poytaxti Toshkentda yangi xalqaro aeroport qurilishi loyihasi doirasida har biri 4 kilometr uzunlikdagi ikkita qo‘nish yo‘lagi qurilishi rejalashtirilgan. Loyihaning asosiy parametrlari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha taqdimotda namoyish etildi.
Taqdimot ma’lumotlariga ko‘ra, loyihaning birinchi bosqichida 208,4 ming kvadrat metr maydonga ega yo‘lovchi terminali qurilishi, shuningdek, zamonaviy aerodrom majmuasi yaratilishi ko‘zda tutilgan. Bu loyiha yiliga 20 milliongacha yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish va soatiga 30gacha uchish-qo‘nishni ta’minlash imkoniyatiga ega infratuzilmani shakllantirishni o‘z ichiga oladi.
Loyihada, shuningdek, 169 ta havo kemasi uchun to‘xtash joyi tashkil etilishi rejalashtirilgan. Prezidentga kelajakdagi aeroport hududida olib borilayotgan loyiha-izlanish ishlari va loyihani amalga oshirishning keyingi bosqichlari haqida ma’lumot taqdim etildi.
Davlat rahbari mas’ul tashkilotlarga loyihani puxta texnik va iqtisodiy ishlab chiqishni, qurilish ishlarini zamonaviy standartlarga muvofiq tashkil etishni va transport infratuzilmasining uzoq muddatli barqaror ishlashini ta’minlashni topshirdi. Bu tashabbus mamlakatning transport tizimini rivojlantirish va mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin bo‘lgan yangi aeroportni yaratishga qaratilgan.

В столице Узбекистана Ташкенте в рамках проекта строительства нового международного аэропорта запланировано возведение двух взлетно-посадочных полос длиной по 4 километра каждая. Основные параметры будущего объекта были представлены президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву в ходе презентации по модернизации транспортной инфраструктуры.
Согласно представленным данным, на первом этапе планируется построить пассажирский терминал площадью 208,4 тысячи квадратных метров, а также создать современный аэродромный комплекс. Проект предусматривает формирование инфраструктуры, способной обслуживать до 20 миллионов пассажиров в год и обеспечивать до 30 взлетов и посадок в час.
Также в проекте запланирована организация стоянки для 169 воздушных судов. Президенту была представлена информация о проектно-изыскательных работах, проводимых на территории будущего аэропорта, а также о следующих этапах реализации проекта.
Глава государства поручил ответственным ведомствам обеспечить тщательную техническую и экономическую проработку проекта, организовать строительные работы в соответствии с современными стандартами и обеспечить долгосрочную стабильную эксплуатацию транспортной инфраструктуры. Эта инициатива направлена на развитие транспортной системы страны и создание нового аэропорта, который может иметь региональное значение.