Uzbeqiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, Uzbeqistonda ayollar soni 18,9 million kishini tashkil etdi – bu mamlakatning doimiy aholisining 49,6 foizini tashkil qiladi.
Ayollar soni bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Samarqand viloyatida qayd etilgan – bu yerda 2,17 milliondan ortiq ayol istiqomat qiladi. Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona (2,09 million), Qashqadaryo (1,83 million) va Andijon viloyatlari (1,73 million) turadi. Toshkent shahrida 1,61 million, Toshkent viloyatida esa 1,57 million ayol yashaydi.
Namangan viloyatida ayollar soni 1,56 millionni, Surxondaryo viloyatida 1,48 millionni, Buxoro viloyatida 1,05 millionni, Xorazm viloyatida 1,03 millionni tashkil etadi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida 1,02 million ayol istiqomat qiladi.
Ayollar soni eng kam bo‘lgan hududlar orasida Sirdaryo viloyati – atigi 471 ming kishi, Navoiy viloyati – 548,7 ming va Jizzax viloyati – 776 ming kishi bor. Bu hududlarda ayollar sonining kamligi, asosan, umumiy aholi sonining pastligi bilan bog‘liq.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yil boshiga kelib, respublikaning doimiy aholisi 38,2 million kishiga yetdi, bu bir yil ichida deyarli 700 ming kishiga o‘sishni anglatadi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. По данным Государственного комитета по статистике, на 1 января 2026 года численность женщин в Узбекистане составила 18,9 миллиона человек – прекрасная половина человечества составляет 49,6 % постоянного населения страны.
Наибольшее количество женщин проживает в Самаркандской области — более 2,17 миллиона человек. Далее следуют Ферганская (2,09 миллиона), Кашкадарьинская (1,83 миллиона) и Андижанская области (1,73 миллиона). В Ташкенте проживает 1,61 миллиона женщин, а в Ташкентской области — 1,57 миллиона.
В Наманганской области численность женщин составляет 1,56 миллиона, в Сурхандарьинской — 1,48 миллиона, в Бухарской — 1,05 миллиона, в Хорезмской — 1,03 миллиона. В Каракалпакстане проживает 1,02 миллиона женщин.
В числе регионов с наименьшей численностью женщин: Сырдарьинская — всего 471 тысячи человек, Навоийская — 548,7 тысячи и Джизакская области — 776 тысячи. Меньшее число женщин связано с общей низкой численностью населения в этих регионах.
Напомним, к началу 2026 года численность постоянного населения республики достигла 38,2 миллиона человек, увеличившись за год почти на 700 тысяч граждан.