Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xalqaro xotin-qizlar kuniga bagʻishlangan tantanali marosimda 2026-yilga qadar 1,5 million nafar xotin-qizni daromad bilan taʼminlash rejasini eʼlon qildi. Ushbu maqsad uchun 25 trillion soʻmdan ortiq mablagʻ yoʻnaltiriladi, ulardan 400 ming nafari biznesga jalb etiladi. Bu reja ayollar bandligini oshirish va iqtisodiy faolligini kuchaytirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, 166 ming nafar ayol zamonaviy kasblar va tadbirkorlikka, yana 100 ming nafari IT sohasiga oʻqitiladi. Shu bilan birga, “Daromadli ayol” dasturi orqali uyda tadbirkorlikni yoʻlga qoʻyish maqsad qilinadi, bu dastur sharofati bilan yetakchi tadbirkorlar koʻmagida kasanachilik, hunarmandchilik, parrandachilik, asalarichilik va tomorqa xoʻjaligi yoʻnalishlarida 50 ming nafar ayolning bandligi taʼminlanadi.
“Hamroh” dasturi doirasida xotin-qizlarning 3000 ta loyihasini amalga oshirish uchun 1 trillion soʻm miqdorida mablagʻ ajratiladi. Prezidentning soʻzlariga koʻra, oʻtgan yili ayollar bandligini oshirish va ularni tadbirkorlikka jalb etish uchun 23,5 trillion soʻmlik kreditlar ajratilgan boʻlib, natijada 425 ming nafardan ortiq xotin-qiz ish bilan taʼminlangan va biznes bilan shugʻullana boshlagan.
Xususan, Yangiariq tumanidan Nargiza Bekmuratova toʻqimachilik sohasida 300 nafar ayolning bandligini taʼminlab, oʻtgan yili ikkinchi fabrikasini ochdi va yana 100 ta yangi ish oʻrni yaratdi. 2025-yili Turkiyaning Anqara shahrida oʻtkazilgan xalqaro tanlovda u “Xotin-qizlar uchun eng koʻp ish oʻrni yaratgan tadbirkor ayol” nominatsiyasida gʻolib chiqdi. Prezident Mirziyoyev: “Men bunday sergʻayrat qizlarimizni yangi Oʻzbekiston bunyodkorlari deb bilaman. Ularni har qancha qoʻllab-quvvatlashga tayyorman”, dedi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на торжественном мероприятии, посвящённом Международному женскому дню, объявил план по обеспечению доходом 1,5 миллиона женщин к 2026 году. На эти цели будет направлено более 25 триллионов сумов, из которых 400 тысяч женщин будут вовлечены в бизнес. Этот план направлен на повышение занятости женщин и усиление их экономической активности.
Кроме того, 166 тысяч женщин будут обучены современным профессиям и предпринимательству, а ещё 100 тысяч — в сфере IT. Параллельно запускается программа «Доходная женщина» для развития домашнего предпринимательства, в рамках которой при поддержке ведущих предпринимателей будет обеспечена занятость 50 тысяч женщин в направлениях ремесленничества, кустарного производства, птицеводства, пчеловодства и огородничества.
В рамках программы «Хамрох» будет выделено 1 триллион сумов на реализацию 3000 проектов женщин. По словам президента, в прошлом году на повышение занятости женщин и их вовлечение в предпринимательство было выделено 23,5 триллиона сумов кредитов, в результате чего более 425 тысяч женщин были обеспечены работой и начали заниматься бизнесом.
В частности, Наргиза Бекмуратова из Янгиарыкского района, обеспечив занятость 300 женщин в текстильной сфере, открыла в прошлом году вторую фабрику и создала ещё 100 новых рабочих мест. В 2025 году на международном конкурсе в Анкаре (Турция) она победила в номинации «Предпринимательница, создавшая наибольшее количество рабочих мест для женщин». Президент Мирзиёев заявил: «Я считаю таких энергичных девушек созидателями нового Узбекистана. Готов поддерживать их в любом объёме».