Xalqaro tadqiqot natijalariga koʻra, Z-avlod (1997–2012-yillarda tugʻilgan) erkaklari orasida an'anaviy gender rollari qayta kuchaymoqda. Ipsos va King's College Londonning Global Institute for Women's Leadership tomonidan oʻtkazilgan soʻrovda 29 mamlakatda 23 ming kishi qatnashdi, shu jumladan Britaniya, AQSh, Braziliya, Avstraliya va Hindiston.
Tadqiqot shuni koʻrsatdiki, Z-avlod erkaklarining 31 foizi xotinlar erlariga "har doim boʻysunishi kerak" deb hisoblaydi. Bu koʻrsatkich Baby boomer avlodining erkaklari orasida atigi 13 foizni tashkil etadi. Shuningdek, yosh erkaklarning uchdan bir qismi munosabatlarda qaror qabul qilishda erkakning soʻz oxirgi boʻlishi kerak deb hisoblaydi.
Ipsos Germaniyaning siyosiy tadqiqotlar boʻyicha rahbari Robert Grimmning ta'kidlashicha, ijtimoiy tarmoqlar algoritmlari qutbli va haddan tashqari xabarlarni ragʻbatlantirib, gender masalalarida qarama-qarshilikni kuchaytirmoqda. Grimmning fikricha, maskulinlik boʻyicha ta'sirchan shaxslar va feministik qarama-qarshi harakatlarning eng radikal qarashlari ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalmoqda.
King's Business School Londonning Global Institute for Women's Leadership direktori Heejung Chung ta'kidlaganidek, an'anaviy gender normalarining saqlanib qolishi tashvishli holatdir. Chungning soʻzlariga koʻra, koʻplab yosh erkaklar jamiyatning qanchalik an'anaviy ekanligini haddan tashqari yuqori baholaydi.
Global Institute for Women's Leadership raisi Julia Gillardning ta'kidlashicha, koʻplab Z-avlod erkaklari nafaqat ayollarga cheklovchi kutishlar qoʻyayotgan, balki oʻzlarini ham cheklangan gender normalari ichida qamrab qolmoqdalar. Soʻrov shuni koʻrsatdiki, yosh erkaklarning 61 foizi gender tengligi uchun yetarli ish qilingan deb hisoblaydi, 57 foizi esa erkaklar endi kamsitilayotganini ta'kidlaydi.
Tadqiqot shuni koʻrsatadiki, Z-avlod gender rollarini qayta oʻrganish, baholash va ba'zi hollarda qarshi chiqish jarayonida. Yosh avlod erkinlik, xilma-xillik va tenglikni istasa ham, bir vaqtning oʻzida hayratlanarli darajada an'anaviy qarashlarni saqlab qolmoqda.

Согласно результатам международного исследования, традиционные гендерные роли усиливаются среди мужчин поколения Z (родившихся в 1997–2012 годах). Опрос, проведённый Ipsos и Global Institute for Women's Leadership при King's College London, охватил 23 тысячи человек в 29 странах, включая Великобританию, США, Бразилию, Австралию и Индию.
Исследование показало, что 31% мужчин поколения Z считают, что жёны должны «всегда подчиняться» мужьям. Этот показатель среди мужчин поколения бэби-бумеров составляет лишь 13%. Кроме того, треть молодых мужчин полагает, что в отношениях последнее слово должно оставаться за мужчиной.
Роберт Гримм, руководитель политических исследований Ipsos в Германии, подчеркнул, что алгоритмы социальных сетей поощряют поляризованные и экстремальные сообщения, усиливая противоречия по гендерным вопросам. По словам Гримма, наиболее радикальные взгляды инфлюенсеров о маскулинности и феминистских контрдвижений широко распространяются в социальных сетях.
Хиджун Чун, директор Global Institute for Women's Leadership в King's Business School London, отметила, что сохранение традиционных гендерных норм вызывает серьёзную озабоченность. По словам Чун, многие молодые мужчины переоценивают, насколько традиционным является их общество.
Джулия Гиллард, председатель Global Institute for Women's Leadership, заявила, что многие мужчины поколения Z не только накладывают ограничительные ожидания на женщин, но и сами оказываются в ловушке жёстких гендерных норм. Опрос показал, что 61% молодых мужчин считают, что для гендерного равенства уже сделано достаточно, а 57% утверждают, что мужчины сейчас подвергаются дискриминации.
Исследование демонстрирует, что поколение Z находится в процессе переосмысления, оценки, а в некоторых случаях и сопротивления гендерным ролям. Молодёжь выражает стремление к свободе, разнообразию и равенству, но одновременно придерживается удивительно традиционных взглядов.