O‘zbekistonning mashhur qo‘shiqchisi Sardor Mamadaliev ijodkorlik huquqlarini buzganlik haqidagi ishi bo‘yicha video yozish jarayonida, avtomobil haydashda xavfsizlik kamarini bog‘lamaganligi uchun maʼmuriy javobgarlikka tortildi. U ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda, mashina haydash paytida, mualliflik huquqlari bilan bog‘liq muammolar haqida gapirar ekan, xavfsizlik kamarini bog‘lamagan holda suratga tushgan.
Video material asosida, qo‘shiqchiga nisbatan yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun maʼmuriy protokol tuzildi. Mamadalievning so‘zlariga ko‘ra, u haydash paytida asabiylashib, xavfsizlik kamarini bog‘lashni unutgan, lekin odatda qonunlarga hurmat bilan munosabatda bo‘lganini taʼkidlagan. U: "Men biroz asabiylashib, kamarni bog‘lashni unutdim. Odatda men bog‘lanmagan holda haydamayman, qonunlarga hurmat qilaman. Endi hatto g‘azabda ham bog‘lanaman", deb izoh berdi.
O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, xavfsizlik kamarini bog‘lamagan holda avtomobil haydash, bazaviy hisoblash miqdorining yarmi miqdorida jarimaga tortiladi, bu hozirgi vaqtda 206 ming so‘mni tashkil qiladi. Faqatgina maʼlum kasalliklarga ega bo‘lgan va tegishli tibbiy maʼlumotnoma olgan fuqarolar xavfsizlik kamaridan foydalanish majburiyatidan ozod qilinadi.
Mamadalievning bu holati, nafaqat yo‘l harakati qoidalarini buzganlik, balki ijodkorlik huquqlari bilan bog‘liq sud jarayonlari haqidagi bayonotlari bilan birga keladi. U videoda: "Menga Sherali Jo‘rayevning bir nechta qo‘shiqlarini ijro etganim uchun sudlarga borishga to‘g‘ri keldi. Mening hech qanday niyatim yo‘q edi, men faqat buyuk ijrochi, ustozning xotirasini qo‘llab-quvvatlamoqchi edim. Lekin endi meni va yana o‘nlab boshqa ijrochilarni Adliya vazirligiga chaqirishdi, bizning ishimiz sudda ko‘rib chiqiladi", deb aytgan.
Bu voqea, Kun.uz ilgari ham mashhur shaxslarning yo‘l harakati qoidalarini buzganliklari uchun javobgarlikka tortilgan holatlari haqida xabar berganini eslatadi. Mamadalievning jarimasi, jamoatchilik eʼtiborini yo‘l xavfsizligi qoidalariga rioya qilish muhimligiga qaratishga xizmat qilishi mumkin.

Известный узбекский певец Сардор Мамадалиев был привлечен к административной ответственности за управление автомобилем без использования ремня безопасности во время записи видео о деле, связанном с нарушением авторских прав. В видео, распространенном в социальных сетях, Мамадалиев рассказывал о проблемах с авторскими правами, находясь за рулем автомобиля и не пристегнув ремень безопасности, что было зафиксировано на кадрах.
На основании видеоматериала в отношении певца был составлен административный протокол за нарушение правил дорожного движения. По словам Мамадалиева, он разнервничался и забыл пристегнуть ремень, подчеркнув, что обычно уважает законы. Он заявил: "Я немного разнервничался и забыл пристегнуть ремень. Обычно я не езжу непристегнутым, уважаю законы. Теперь даже в гневе буду пристёгиваться".
Согласно законодательству Узбекистана, управление автомобилем с непристегнутым ремнем безопасности влечет штраф в размере половины базовой расчетной величины, что в настоящее время составляет 206 тысяч сумов. Освобождаются от обязанности использовать ремень безопасности только граждане, имеющие определенные заболевания и соответствующую медицинскую справку.
Этот инцидент с Мамадалиевым происходит на фоне его заявлений о судебных процессах, связанных с авторскими правами. В видео он рассказал: "Мне пришлось походить по судам из-за исполнения пары песен Шерали Джураева. У меня не было никакого умысла, я лишь хотел поддержать память о великом исполнителе, наставнике. Но теперь меня и еще десяток других исполнителей вызвали в Минюст, наше дело будет рассматриваться в суде".
Данный случай напоминает о ранее сообщенных Kun.uz случаях привлечения известных лиц к ответственности за нарушение ПДД. Штраф Мамадалиева может послужить напоминанием общественности о важности соблюдения правил дорожной безопасности.