Toshkent shahrida yo‘l-patrul xizmati (YPX) inspektorini avtomashina bilan urib yuborgan haydovchiga nisbatan sud hukmi chiqarildi. Bu haqda “Millar” dasturida xabar berildi. Hodisa 2024-yil 12-may kuni soat taxminan 19:20 da sodir bo‘lgan, sud materiallariga ko‘ra, haydovchi BYD Han avtomashinasini transport vositasini boshqarish huquqini beruvchi hujjatlarsiz taxminan 100 km/soat tezlikda boshqarib ketgan.
Haydovchi YPX inspektorining to‘xtash haqidagi qonuniy talabini bajarmasdan, avtomashinaning old qismi bilan xizmat vazifasini bajarayotgan inspektorni urib yuborgan. Oqibatda inspektor og‘ir tan jarohati olgan. Shifokorlar ko‘rsatgan tezkor tibbiy yordam tufayli inspektorning hayoti saqlab qolingan, ammo u oyoq qismida jiddiy jarohat olgan va 34 kundan keyin hushiga kelgan, bir necha oy davomida davolangan.
Mazkur jinoyat ishi Chilonzor tuman sudida ko‘rib chiqildi. Sud hukmiga ko‘ra, sudlanuvchi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 2-qismi “b” bandi (O‘z xizmat yoki fuqarolik burchini bajarishi munosabati bilan shaxsga yoki uning yaqin qarindoshlariga nisbatan qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) va 219-moddasi 2-qismida (Hokimiyat vakiliga yoki fuqaroviy burchini bajarayotgan shaxsga qarshilik ko‘rsatish) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
Jinoyat kodeksining 59-moddasiga (Bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash) muvofiq jazolarni qisman qo‘shish yo‘li bilan unga 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Sudlanuvchi sud zalida qamoqqa olindi. Avvalroq Toshkent shahrida 2010-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan bola boshqaruvidagi BMW YPX inspektori Xosilbek Eshnazarovni urib ketgan, oqibatda u vafot etgan edi, bu yangi hodisa yo‘l xavfsizligi muammolarini yana bir bor ko‘rsatib berdi.

В Ташкенте вынесен судебный приговор водителю, который сбил автомобилем инспектора дорожно-патрульной службы (ДПС). Об этом сообщила программа «Миллар». Инцидент произошел 12 мая 2024 года примерно в 19:20, согласно судебным материалам, водитель управлял автомобилем BYD Han без документов, дающих право на управление транспортным средством, со скоростью около 100 км/ч.
Водитель не выполнил законное требование инспектора ДПС об остановке и сбил его передней частью автомобиля, когда тот выполнял служебные обязанности. В результате инспектор получил тяжелые телесные повреждения. Благодаря оказанной врачами скорой медицинской помощи жизнь инспектора была спасена, но он получил серьезную травму ноги, пришел в сознание через 34 дня и проходил лечение в течение нескольких месяцев.
Данное уголовное дело было рассмотрено в Чиланзарском районном суде. Согласно судебному решению, подсудимый был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 пунктом «б» статьи 104 Уголовного кодекса (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью в связи с выполнением лицом своего служебного или гражданского долга) и частью 2 статьи 219 (Сопротивление представителю власти или лицу, исполняющему гражданский долг).
В соответствии со статьей 59 Уголовного кодекса (Назначение наказания за совершение нескольких преступлений) путем частичного сложения наказаний ему было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 6 лет. Подсудимый был взят под стражу в зале суда. Ранее в Ташкенте несовершеннолетний, родившийся в 2010 году, управлявший BMW, сбил инспектора ДПС Хосилбека Эшназарова, в результате чего тот скончался, что вновь подчеркивает проблемы безопасности на дорогах.