Toshkent shahrida ikki yosh haydovchi ijtimoiy tarmoqlarda mashhurlik uchun shahar ichida ekstremal poygalar o‘tkazgani uchun 15 kunlik ma’muriy qamoq jazosiga hukm qilindi. Haydovchilar Mercedes-Benz avtomobilini ruxsat etilgan tezlikdan bir necha baravar yuqori, 210 va 222 km/soat tezlikka yetkazib, noqonuniy maxsus signallardan foydalangan.
Poygalar Sergeyli tumanidagi Fayziy ko‘chasida o‘tkazilgan. Haydovchilar o‘zlarining videolarini internetda joylashtirgan, bu esa ichki ishlar organlariga ularning shaxsini tezda aniqlashga yordam berdi. Chilanzar tuman sudi ularni ma’muriy huquqbuzarlikda aybdor deb topdi, sud zalida yigitlar ayblarini to‘liq tan olishdi va faqat qo‘lga olingandan keyin harakatlarining jiddiyligini tushunganliklarini aytishdi.
Huquqbuzarlar: "Biz bu qanchalik jiddiy ekanligini tushunmagan edik", deb e‘tirof etib, obunachilarini o‘z xatolarini takrorlamaslik va qonunlarga rioya qilishga chaqirdi. Ichki ishlar organlari ijtimoiy tarmoqlarni kuchaytirilgan rejimda kuzatishni boshlaganini ta‘kidlab, har qanday huquqbuzarlik dalili bo‘lgan video tekshiruv uchun asos bo‘lishini aytdi.
Ushbu hodisadan zarar ko‘rgan barcha shaxslar eng yaqin ichki ishlar bo‘limiga murojaat qilish yoki 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilishga chaqirildi. Bu holat shahar xavfsizligi va yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish muhimligini yana bir bor ta‘kidladi.

В Ташкенте двое молодых водителей были приговорены к 15 суткам административного ареста за организацию экстремальных гонок в черте города с целью популяризации в социальных сетях. Они разгоняли автомобиль Mercedes-Benz до скоростей, значительно превышающих допустимые — 210 и 222 км/ч, а также использовали незаконные специальные сигналы.
Гонки проходили на улице Файзий в Сергелийском районе. Водители самостоятельно опубликовали видео своих заездов в интернете, что позволило сотрудникам органов внутренних дел оперативно установить их личности. Чиланзарский районный суд признал их виновными в административном правонарушении; в суде молодые люди полностью признали вину, заявив, что осознали серьёзность своих действий только после задержания.
Нарушители признались: "Мы не понимали, что это настолько серьёзно", и призвали своих подписчиков не повторять их ошибок, соблюдая закон. Правоохранительные органы подчеркнули, что мониторинг социальных сетей теперь ведётся в усиленном режиме — любое видео с доказательствами правонарушений станет поводом для проверки.
Всех, кто мог пострадать от действий этих лиц, просят обратиться в ближайшее отделение внутренних дел или позвонить по номеру 102. Этот инцидент вновь акцентирует внимание на вопросах безопасности дорожного движения и соблюдения правил в городской среде.