Ozarbayjon sudi dushanba kuni fransuz fuqarosi Martin Rayanga 10 yil qamoq jazosini e'lon qildi. Sud uning Boshqotirma va Pokiston bilan harbiy hamkorlik haqidagi maxfiy ma'lumotlarni yig'gani uchun aybdor deb topdi. Rayan, shuningdek, Ozarbayjondagi Fransiya elchixonasida ishlovchi xavfsizlik xizmati xodimlari bilan hamkorlik qilganlikda ayblangan.
Rayan ayblovlarning bir qismini tan oldi, lekin barchasini emas. Uning ham ayblanuvchisi, ozarbayjonlik Azad Mamedli, xiyonat uchun 12 yil qamoq jazosiga hukm qilindi. Ozarbayjon hokimiyati Rayanning Mamedlini yollab, uni fransuz razvedka agentlari bilan uchrashishni tashkil qilganini da'vo qilmoqda.
Sudda gapirgan Rayan elchixona xodimlari bilan aloqalarni inkor etmadi, lekin u ataylab josuslik faoliyati bilan shug'ullanmaganini aytdi. Fransiyaning AFP axborot agentligiga ko'ra, Rayan: "Men o'zimni faqat ba'zi elchixona xodimlari bilan aloqa o'rnatmasligim kerak edi yoki ular haqidagi ma'lumotlarni tegishli hokimiyatlarga yetkazishim kerak edi, deb aybdor his qilaman. Men josuslik qilmadim. Men josus emasman va sud jarayonida buni isbotlashga harakat qildim", dedi.
Fransiyalikning qamoqqa olinishi Parij va Boku o'rtasidagi keskinlik davrida sodir bo'ldi, bu keskinlik keyinchalik yumshatildi. Bu keskinlik va Rayan bo'yicha tergov 2020-yilda Ozarbayjon, Armaniston va etnik arman separatistlari o'rtasidagi 44 kunlik urushga, ya'ni Ikkinchi Tog'li Qorabog' urushiga bog'liq. Fransiya urush paytida Ozarbayjonning harakatlarini qattiq tanqid qildi va qat'iy pro-armen pozitsiyasini qabul qildi.
Ozarbayjon Rossiyaning Ukrainadagi urushida uning kuchli ittifoqchisi bo'lib qolmoqda, Fransiya esa Kiyevni qo'llab-quvvatlaydi. Armaniston an'anaviy ravishda Moskva ittifoqchisi bo'lsa-da, so'nggi yillarda munosabatlar sovuqlashdi. Ozarbayjon 2023-yil sentyabr oyida chaqqon hujum bilan butun Tog'li Qorabog'ni egallab oldi, bu hududning deyarli barcha etnik arman aholisining chiqib ketishiga olib keldi.

Суд в Азербайджане в понедельник приговорил французского гражданина Мартина Райана к 10 годам лишения свободы, признав его виновным в сборе секретной информации о военном сотрудничестве Баку с Турцией и Пакистаном. Райан также обвинялся в сотрудничестве с сотрудниками французских спецслужб, предположительно действующих из посольства Франции в Баку.
Райан признал вину по некоторым, но не всем обвинениям. Его соучастник, азербайджанский гражданин Азад Мамедли, был приговорён к 12 годам за государственную измену. Азербайджанские власти утверждают, что Райан завербовал Мамедли и организовал его встречи с французскими разведчиками.
Выступая в суде, Райан не отрицал контактов с сотрудниками посольства, но заявил, что не занимался шпионажем сознательно. По данным французского агентства AFP, Райан сказал: "Я считаю себя виновным лишь в том, что не должен был устанавливать контакты с некоторыми сотрудниками посольства или что должен был сообщить о них соответствующим властям. Я не шпионил. Я не шпион, и в ходе судебного процесса я пытался это доказать".
Арест француза произошёл в период обострения напряжённости между Парижем и Баку, которая с тех пор ослабла. Как напряжённость, так и расследование в отношении Райана связаны с 44-дневной войной 2020 года между Азербайджаном, Арменией и этническими армянскими сепаратистами, известной как Вторая карабахская война. Франция резко критиковала действия Азербайджана во время войны и заняла жёсткую проармянскую позицию, что рассматривалось как попытка противодействия турецкому и российскому влиянию в регионе.
Азербайджан остаётся сильным союзником России в её войне на Украине, в то время как Франция поддерживает Киев. Армения является традиционным союзником Москвы, но отношения охладели в последние годы. Азербайджан в сентябре 2023 года в ходе стремительного наступления взял под контроль весь Нагорный Карабах, что привело к исходу почти всего этнического армянского населения территории.