Afg‘oniston poytaxti Kobulda joylashgan “Omar” narkologik davolash shifoxonasiga Pokiston tomonidan amalga oshirilgan havo hujumi natijasida kamida 408 kishi halok bo‘ldi, 265 kishi esa yaralandi. Hujum dushanba kuni kechqurun, mahalliy vaqt bilan soat 21:00 atrofida sodir bo‘ldi, bu vaqtda shifoxonada butun mamlakatdan kelgan 3000 ga yaqin bemor bo‘lgan.
Halok bo‘lganlarning qarindoshlari shifoxona atrofida to‘planib, yaqinlarining taqdiri haqida ma’lumot izlamoqda. 38 yoshli mexanik Baryalai Amiri 25 kun oldin davolanish uchun yotqizilgan ukasini qidirib kelgan. U AFP agentligiga: “Bizga to‘g‘ri ma’lumot berilmayapti. Hozirgacha u qayerda ekanligini bilmaymiz”, dedi. Vayronalar orasidan jasadlar chiqarilayotgan paytda, guvohlar uchta portlash eshitilganini va ikkita bombaning bemorlar xonalariga tegganini aytishdi.
Pokiston hukumati Afg‘oniston tomonidan fuqarolarga qilingan hujum da’vosini rad etib, o‘z hujumlarini “harbiy ob’ektlar va terrorchi guruhlar infratuzilmasi”ga qaratilgan aniq zarbalar deb ta’rifladi. Pokiston Axborot va radioeshittirish vazirligi: “Pokistonning nishonlashi aniq va u yon zarar yetkazilmasligini ta’minlash uchun diqqat bilan amalga oshiriladi”, deb bayon qildi. Biroq, Afg‘oniston Ichki ishlar vazirligi matbuot kotibi hujumda 408 kishi o‘lgani va 265 kishi yaralanganini tasdiqladi.
BMTning Afg‘onistondagi inson huquqlari bo‘yicha maxsus hisobotchisi Richard Bennett havo hujumlari va fuqarolik qurbonlari haqidagi xabarlardan “hayratda” qolganini bildirdi. U X (sobiq Twitter) sahifasida: “Men tomonlarni vaziyatni yumshatishga, maksimal cheklovni saqlashga va xalqaro huquqni, shu jumladan fuqarolarni va shifoxonalar kabi fuqarolik ob’ektlarini himoya qilishni hurmat qilishga chaqiraman”, deb yozdi.
Hujum Ramazon oyida, aholi kunlik ro‘za ochganidan keyin sodir bo‘ldi va Kobulda vahima keltirdi. Guvoh 50 yoshli Ahmad Reuters agentligiga: “Butun joy olovga o‘ralgan edi. Bu qiyomat kuni edi”, dedi. U shifoxonada davolanayotgani uchun faqat ismini aytdi: “Mening do‘stlarim olovda yonayotgan edi va biz ularning hammasini qutqara olmadik”. Tez yordam haydovchisi Haji Fahim esa hujumdan ko‘p o‘tmay joyga kelganini va hamma narsa yonayotganini, odamlar yonayotganini ko‘rganini aytdi.
Mahalliy OAV xabarlariga ko‘ra, 2016-yilda tashkil etilgan ushbu klinika yuzlab odamlarni davolagan, shuningdek, ularga tikuvchilik va duradgorlik kabi kasbiy ta’lim berib, ularni ish bilan ta’minlagan. Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi ziddiyat oy davomida davom etmoqda, Pokiston qo‘shnisi chegaradan o‘tib o‘limga olib keladigan hujumlar uyushtirayotgan qurolli guruhlarni himoya qilishda ayblaydi. Ikki davlat o‘rtasidagi 2600 km chegarada sodir bo‘layotgan mojaro, Xitoy kabi do‘st davlatlar tomonidan olib borilgan tinchlik sa’y-harakatlaridan so‘ng yana kuchaydi.

В результате авиаудара, нанесенного Пакистаном по наркологической больнице «Омар» в столице Афганистана Кабуле, погибли по меньшей мере 408 человек, еще 265 получили ранения. Удар был нанесен в понедельник вечером, около 21:00 по местному времени, когда в клинике находилось около 3000 пациентов со всей страны.
Родственники погибших собрались у больницы в поисках информации о судьбе близких. 38-летний механик Бариалай Амири пришел искать своего брата, который был госпитализирован 25 дней назад. Он рассказал агентству AFP: «Нам не предоставляют должной информации. До сих пор мы не знаем, где он». Свидетели сообщили, что слышали три взрыва, две бомбы попали в палаты и зоны для пациентов, пока спасатели разбирали завалы.
Пакистанские власти отвергли обвинения Афганистана в нанесении удара по гражданским лицам, заявив, что их атаки были «точными ударами по военным объектам и инфраструктуре поддержки террористов». Министерство информации и радиовещания Пакистана заявило: «Целеуказание Пакистана является точным и тщательно продуманным, чтобы гарантировать отсутствие побочного ущерба». Однако пресс-секретарь министерства внутренних дел Афганистана подтвердил, что в результате удара погибли 408 человек и 265 были ранены.
Специальный докладчик ООН по ситуации с правами человека в Афганистане Ричард Беннетт выразил «потрясение» сообщениями об авиаударах и жертвах среди гражданского населения. Он написал в X (бывший Twitter): «Я призываю стороны к деэскалации, максимальной сдержанности и уважению международного права, включая защиту гражданских лиц и гражданских объектов, таких как больницы».
Удар произошел в месяц Рамадан, сразу после того, как жители разговелись, вызвав панику в Кабуле. Свидетель 50-летний Ахмад рассказал агентству Reuters: «Все место загорелось. Это было похоже на судный день». Он, находясь на лечении в клинике, добавил: «Мои друзья горели в огне, и мы не смогли спасти их всех». Водитель скорой помощи Хаджи Фахим сообщил, что прибыл на место вскоре после удара и видел, как все горело, а люди были в огне.
Согласно сообщениям местных СМИ, клиника была основана в 2016 году и лечила сотни людей, также предоставляя им профессиональное обучение, такое как шитье и столярное дело, чтобы сделать их трудоустроенными. Конфликт между Афганистаном и Пакистаном продолжается месяцами, Исламабад обвиняет соседа в укрывательстве вооруженных групп, совершающих смертоносные трансграничные атаки. Обострение на 2600-километровой границе, которое началось в прошлом месяце, является худшим за историю отношений двух стран, несмотря на попытки дружественных стран, включая Китай, выступить посредниками.