️ Rossiya hukumati 2026-yil 1-apreldan boshlab benzin eksportini ishlab chiqaruvchilar uchun taqiqlashni rejalashtirmoqda. Bu qaror vitse-prezident Aleksandr Novak raisligidagi yig‘ilish natijalarida e’lon qilindi. Novak Energetika vazirligiga tegishli qaror loyihasini tayyorlashni buyurdi, bu chora ichki bozorda narxlarni barqarorlashtirish va mamlakat ichidagi yoqilg‘i bilan ta’minotni ustuvor qilishga qaratilgan.
️ Hozirgi vaqtda Rossiyada benzin eksporti faqat ishlab chiqarmaydigan tashkilotlar uchun cheklangan, yirik neft kompaniyalari uchun esa bu taqiq yanvar oyida bekor qilingan edi. Novakning so‘zlariga ko‘ra, neft sanoati vakillari benzin va dizel yoqilg‘isi zaxiralarining yetarli ekanligini, shuningdek, neftni qayta ishlash zavodlarining yuqori yuklanishi ichki talabni qondirish imkonini berishini tasdiqlagan.
️ Oldinroq, Rossiya hokimiyatlari martgacha barcha bozor ishtirokchilari uchun benzin eksportini taqiqlashni, shuningdek, ishlab chiqarmaydigan treyderlar, neft bazalari va yillik ishlab chiqarish quvvati bir million tonnadan kam bo‘lgan kompaniyalar uchun dizel yoqilg‘isi eksportini taqiqlashni uzaytirgan. Bu choralar ichki bozorda narxlar o‘sishining oldini olish va energiya xavfsizligini ta’minlash maqsadida qo‘llanilmoqda.

️ Правительство России намерено ввести запрет на экспорт бензина для производителей с 1 апреля 2026 года, как сообщается по итогам совещания под руководством вице-премьера Александра Новака. Новак поручил Министерству энергетики подготовить соответствующий проект постановления, мера направлена на стабилизацию цен на внутреннем рынке и обеспечение приоритетного снабжения топливом внутри страны.
️ В настоящее время в России действует ограничение на экспорт бензина только для непроизводителей, в то время как для крупных нефтяных компаний запрет был снят в январе. По словам Новака, представители нефтяной отрасли подтвердили наличие достаточных запасов бензина и дизельного топлива, а также высокую загрузку нефтеперерабатывающих заводов, что позволяет покрывать внутренний спрос.
️ Ранее власти России продлили до марта запрет на экспорт бензина для всех участников рынка, а также эмбарго на вывоз дизельного топлива для непроизводителей, включая трейдеров, нефтебазы и компании с производственной мощностью менее одного миллиона тонн топлива в год. Эти меры применяются для предотвращения роста цен на внутреннем рынке и обеспечения энергетической безопасности.