Qirg‘iziston o‘z tarixida ilk bor milliy valyutani mustaqil ravishda bosib chiqarishni yo‘lga qo‘ydi. Bu haqda mamlakat prezidenti Sadir Japarov rasman e’lon qildi. Uning ta’kidlashicha, ilgari mamlakat milliy valyutani chop etish uchun xorijiy davlatlarga buyurtma berishga va ularga pul to‘lashga majbur bo‘lgan, ammo endi bu jarayon o‘zgardi.
Prezident Japarov Qirg‘izistonning hozirgi vaqtda zarur standartlarga muvofiqlikni tasdiqlovchi xalqaro sertifikatga ega ekanligini ta’kidladi. U shuningdek, mamlakat endi boshqa davlatlar uchun ham buyurtma asosida valyuta va davlat hujjatlarini chop etishga tayyorligini aytdi. Japarovning so‘zlariga ko‘ra, Qirg‘iziston allaqachon bir nechta davlatlardan buyurtmalar qabul qilmoqda, bu esa mamlakatning iqtisodiy mustaqilligini oshirishda muhim qadam hisoblanadi.
Bu yangilik 2023-yil sentabr oyida Qirg‘izistonning milliy pasportlarni o‘z kuchi bilan ishlab chiqarishni boshlaganligi bilan bog‘liq. O‘sha paytda Prezident administratsiyasi huzuridagi “Uchqun” davlat bosmaxonasiga maxsus uskunalar olib kelingan edi. Ilgari mamlakat fuqarolari uchun pasport blankalari Litvaning Garsu Pasaulis kompaniyasi tomonidan, milliy valyuta esa Buyuk Britaniya va Fransiyadagi korxonalarda tayyorlangan. Endilikda bu jarayonlar o‘z mamlakatida amalga oshirilmoqda, bu esa xarajatlarni kamaytirish va texnologik rivojlanishga yordam beradi.

Кыргызстан впервые в своей истории начал самостоятельную печать национальной валюты, о чём официально объявил президент страны Садыр Жапаров. Он подчеркнул, что ранее государство было вынуждено заказывать печать валюты у иностранных государств и платить за это, но теперь ситуация изменилась.
Президент Жапаров отметил, что Кыргызстан получил международный сертификат, подтверждающий соответствие необходимым стандартам. Он также добавил, что страна теперь готова печатать валюту и государственные документы на заказ для других государств. По словам Жапарова, Кыргызстан уже принимает заказы от нескольких стран, что является важным шагом в укреплении экономической независимости.
Это новое достижение связано с запуском в сентябре 2023 года самостоятельного производства национальных паспортов. Тогда в государственную типографию «Учкун» при администрации президента были завезены специальные оборудования. Ранее бланки паспортов для граждан Кыргызстана печатались литовской компанией Garsu Pasaulis, а национальная валюта производилась на предприятиях в Великобритании и Франции. Теперь эти процессы осуществляются внутри страны, что способствует снижению затрат и технологическому развитию.