Rossiya Moliya vazirligi migratsiya sohasidagi davlat bojlarini sezilarli darajada oshirishni taklif qildi. Ushbu o‘zgarishlar, birinchi navbatda, O‘zbekistondan keladigan mehnat muhojirlari oqimiga bevosita ta'sir ko‘rsatishi mumkin.
Vazirlik tashabbusiga ko‘ra, asosiy migratsiya xizmatlari narxi bir necha barobarga oshadi. Xususan, ko‘p martalik viza 3 barobardan ko‘proq qimmatlab, 6 ming rublni, yashash guvohnomasi (VNZh) 30 ming rublni, vaqtincha yashash ruxsatnomasi (RVP) esa 15 ming rublni tashkil qiladi. Shuningdek, kirish taklifnomasi uchun boj 8 ming rublgacha oshadi.
Tuzatishlar hukumat komissiyasi tomonidan ma'qullangan va 2026-yil 1-iyuldan kuchga kirishi mumkin. Ular Rossiya byudjetiga yiliga 16 milliard rublgacha daromad keltirishi kutilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, yangilik Markaziy Osiyo davlatlaridan migratsiya oqimiga ta'sir ko‘rsatishi mumkin. Birinchi navbatda, Rossiyaga an'anaviy ishchi kuchi yetkazib beruvchi O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolari nazarda tutilgan.
Hujjatlarni rasmiylashtirish xarajatlarining oshishi, ayniqsa, VNZh yoki RVP olishni rejalashtirganlar orasida ko‘chib o‘tish va qonuniylashtirishga qiziqishni kamaytirishi mumkin. Shu bilan birga, bojlarning oshishi ish beruvchilarga deyarli ta'sir qilmaydi: chet el ishchi kuchini jalb qilish ruxsatnomalari narxi unchalik o‘smaydi.
Tahlilchilar ogohlantirishicha, O‘zbekistondan keladigan muhojirlar sonining qisqarishi Rossiya iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarida – qurilish, qishloq xo‘jaligi, uy-joy kommunal xo‘jaligi va savdoda kadrlar tanqisligini kuchaytiradi.
Shu bilan birga, ayrim toifadagi chet elliklar imtiyozlarni saqlab qoladi. Fuqarolik olish uchun bojlarni to‘lashdan sobiq SSSR fuqarolari, vatandoshlarni ko‘chirish dasturi ishtirokchilari va ularning oilalari, shuningdek, Rossiya armiyasida xizmat qilish shartnomasini tuzgan chet elliklar ozod qilinadi.
Avvalroq, Rossiyada 100 dan ortiq o‘zbekistonlik ishchi 4 oy davomida ish haqi va hatto eng zarur oziq-ovqat mahsulotlarisiz qolgani haqida xabar berilgan edi. Vatandoshlar oldidagi umumiy qarz 24 million rublga yetgan.

Министерство финансов РФ предложило существенно увеличить государственные пошлины в миграционной сфере. Изменения могут напрямую затронуть поток трудовых мигрантов из Узбекистана.
Согласно инициативе ведомства, стоимость ключевых миграционных услуг вырастет в несколько раз. Многократная виза подорожает более чем втрое – до 6 тысяч рублей, вид на жительство (ВНЖ) – до 30 тысяч рублей, разрешение на временное проживание (РВП) – до 15 тысяч рублей. Пошлина за приглашение на въезд увеличится до 8 тысяч рублей.
Поправки уже одобрены правительственной комиссией и могут вступить в силу с 1 июля 2026 года. Ожидается, что они принесут российскому бюджету до 16 миллиардов рублей ежегодно.
Эксперты полагают, что нововведение способно повлиять на миграционные потоки из стран Центральной Азии, прежде всего из Узбекистана и Таджикистана – традиционных поставщиков рабочей силы в Россию.
Рост расходов на оформление документов может снизить интерес к переезду и легализации, особенно среди желающих получить ВНЖ или РВП. При этом повышение пошлин почти не затронет работодателей: стоимость разрешений на привлечение иностранной рабочей силы увеличится незначительно.
Аналитики предупреждают: сокращение числа мигрантов из Узбекистана усилит дефицит кадров в ключевых отраслях российской экономики – строительстве, сельском хозяйстве, ЖКХ и торговле.
Отдельные категории иностранцев сохранят льготы. От уплаты пошлин за получение гражданства освобождаются бывшие граждане СССР без гражданства, участники программы переселения соотечественников и их семьи, а также иностранцы, заключившие контракт на службу в армии РФ.
Ранее сообщалось, что в России более 100 рабочих-узбекистанцев на протяжении 4 месяцев оставались без зарплаты и даже элементарных продуктов питания. Общая сумма задолженности перед соотечественниками достигла 24 миллионов рублей.