Venesuela bir vaqtlar Germaniya sanoati uchun asosiy yo‘nalishlardan biri edi. Biroq, qariyb 30 yillik sotsialistik boshqaruvdan so‘ng, mamlakatda faqat bir nechta nemis kompaniyalari faoliyat yuritmoqda. Vaziyat o‘zgarishi mumkin, agar davlat xorijiy firmalarga ochilsa.
Nemis-venesuelalik tadbirkor Tilo Shmits DW’ga bergan intervyusida: “Biz aynan shu daqiqaga tayyorlanayotgan edik. Kelgusi besh yil ichida juda yaxshi biznes qilishimizga ishonaman”, dedi. 59 yoshli Karakasda tug‘ilgan tadbirkor Venesuelaning yillar davomidagi tanazzuldan keyin qayta ochilishini nazarda tutadi.
Venesuela AQSh maxsus kuchlari prezident Nikolas Maduroni olib ketganidan keyin tez o‘zgarib bormoqda. Muvaqqat prezident Delsi Rodriges rasmiy ishlarni davom ettirsa-da, Shmits AQSh ipni tortayotganiga ishonadi: “Iqtisodiy darajada amerikaliklar hamma narsani boshqarmoqda”.
Yanvar oyi oxirida Venesuela neft sektorini xorijiy investitsiyalarga ochdi. 20 yillik davlat nazoratidan so‘ng, endi xususiy kompaniyalarni jalb qilish harakatlari boshlangan. AQSh delegatsiyalari muntazam ravishda Karakasga tashrif buyurmoqda. Jahon banki va XVF ham Venesuela bilan munosabatlarni tiklagan.
Shmits 1996 yilda otasining ish yuritish kompaniyasini egallagan. Hozirda u glyutensiz oziq-ovqat va 2022 yildan beri Germaniyadan tibbiy texnologiyalar bilan shug‘ullanadi. Kompaniyada 50 xodim bor, eng yaxshi yillarda daromad 45 million dollarga yetgan.
Germaniya-Venesuela savdo-sanoat palatasi (CAVENAL) ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda Venesuelada atigi 10 ga yaqin nemis kompaniyasi mavjud. Uzoq yillar davomida mamlakat Germaniya sanoati uchun Janubiy Amerikaga eshik vazifasini o‘tagan. Biroq, 1998 yilda Ugo Chaves hokimiyatga kelganidan keyin ko‘plab kompaniyalar chiqib keta boshlagan.
Qolgan kompaniyalar orasida iqtisodiy tiklanish umidi bor, ammo ular gapirishni istamaydi. Siemens va Linde DW’ning so‘roviga javob bermagan. Bosch esa Venesuelada biznes yuritmasligini tasdiqlagan.
Anonimlik sharti bilan gapirgan nemis tadbirkori: “Aslida, Donald Trump faqat gidraning boshini kesdi; eski hukmron elita hali ham bor”, deydi. U muvaqqat prezident Delsi Rodriges bu yo‘lda davom eta olmasligini biladi, deya qo‘shimcha qiladi.
Sotsialistik hukumatlarning noto‘g‘ri boshqaruvi halokatli oqibatlarga olib keldi. Taxminan 8 million venesuelalik mamlakatni tark etgan, shu jumladan ko‘plab yuqori ma’lumotli odamlar. 2024 yilda inflyatsiya 400% dan oshgan.
Shmits: “Bu mamlakatda hamma narsani qayta qurish kerak”, deydi. Davlat shifoxonalari 10 yildan ortiq investitsiya olmagan – bu uning kompaniyasi uchun katta o‘sish potentsiali.
Venesuelalik muhandis Alvaro Yaber Germaniya kompaniyalari energetika va xomashyo sohalarida yaxshi biznes qilishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Siemens va General Electric elektr tarmog‘ini modernizatsiya qilish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Barqaror elektr tarmog‘ini qurish uchun 30-50 milliard dollar investitsiya kerak bo‘ladi.
Shmits banklarning yana kredit berishi va malakali ishchilarning qaytishi muhim omillar ekanini ta’kidlaydi. Malakali ishchi kuchi tanqisligi mamlakat iqtisodiy rivojlanishi uchun asosiy muammo bo‘lib qolmoqda.

Венесуэла когда-то была ключевым направлением для немецкой промышленности. Однако после почти 30 лет социализма в стране осталось лишь несколько немецких компаний. Ситуация может измениться, если страна откроется для иностранных фирм.
Немецко-венесуэльский бизнесмен Тило Шмитц заявил DW: «Мы готовились именно к этому моменту. Я уверен, что мы будем очень хорошо вести бизнес в ближайшие пять лет». 59-летний предприниматель, родившийся в Каракасе, имеет в виду открытие Венесуэлы после лет упадка.
Венесуэла быстро меняется после того, как спецназ США похитил президента Николаса Мадуро 3 января. Хотя временный президент Дельси Родригес продолжает вести официальные дела, Шмитц убежден, что США дергают за ниточки: «На экономическом уровне американцы командуют парадом».
В конце января Венесуэла открыла нефтяной сектор для иностранных инвестиций. После двух десятилетий государственного контроля предпринимаются усилия по привлечению частных компаний. Американские делегации регулярно посещают Каракас. Всемирный банк и МВФ также возобновили отношения с Венесуэлой.
Шмитц, взявший на себя управление компанией отца по производству канцтоваров в 1996 году, сейчас также занимается безглютеновыми продуктами и медицинскими технологиями из Германии. В компании 50 сотрудников, а выручка в лучшие годы достигала 45 миллионов долларов.
По оценкам Немецко-венесуэльской торгово-промышленной палаты (CAVENAL), сегодня в Венесуэле присутствуют лишь около 10 немецких компаний. Долгие годы страна считалась воротами для немецкой промышленности в Южную Америку. Однако после прихода к власти Уго Чавеса в 1998 году многие компании начали уходить.
Среди оставшихся компаний есть надежда на экономическое восстановление, но они не хотят говорить. Siemens и Linde не ответили на запрос DW. Bosch подтвердил, что больше не ведет бизнес в Венесуэле.
Немецкий предприниматель, работающий в сельской Венесуэле и говоривший на условиях анонимности, сказал: «По сути, Дональд Трамп лишь отрубил голову гидре; старая правящая элита все еще здесь». Он добавил, что временный президент Дельси Родригес знает, что так продолжаться не может.
Плохое управление при социалистических правительствах привело к катастрофическим последствиям. Около 8 миллионов венесуэльцев покинули страну, включая многих высокообразованных людей. В 2024 году инфляция превысила 400%.
Шмитц считает, что экономика Венесуэлы может только улучшиться: «Все в этой стране нужно отстраивать заново». Государственные больницы не получали инвестиций более десяти лет — сектор с огромным потенциалом роста.
Инженер Альваро Ябер прогнозирует, что немецкие компании могут преуспеть в энергетике и сырьевом секторе. Siemens и General Electric ведут переговоры о модернизации электросети. Для создания устойчивой сети потребуются инвестиции в размере 30–50 миллиардов долларов.
Шмитц подчеркивает важность возвращения банковского кредитования и квалифицированных кадров. Нехватка квалифицированной рабочей силы остается ключевой проблемой для экономического развития страны.