Qirg‘izistonning sobiq davlat xavfsizlik qo‘mitasi raisi Kamchibek Tashiyevga nisbatan jinoyat ishi Bishkekning Birinchi may tuman sudiga topshirildi. Advokat Ikramiddin Aytqulovning ma’lum qilishicha, ish materiallari maxfiylashtirilgan, shuning uchun barcha sud majlislari yopiq rejimda o‘tkaziladi.
Sobiq maxsus xizmat rahbariga hokimiyatni zo‘rlik bilan egallashga tayyorgarlik ko‘rish va mansab vakolatlarini suiiste’mol qilish ayblovlari qo‘yilgan. Jami 8 nafar shaxs ushbu ish bo‘yicha ayblanmoqda.
Avvalroq Ichki ishlar vazirligi tomonidan olib borilgan tergov doirasida Tashiyevdan tashqari sobiq parlament spikeri Nurlanbek Turgunbek uulu va sobiq deputat Kurmankul Zulushev ham so‘roq qilingan. Hozirda sobiq Davlat xavfsizlik qo‘mitasi rahbariga nisbatan ketmaslik va tergov ma’lumotlarini oshkor qilmaslik haqidagi tilxat qo‘llanilmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, tergovga “75 nafar xat” deb nomlanuvchi hujjat sabab bo‘lgan, unda mualliflar muddatidan oldin prezidentlik saylovlarini o‘tkazishni talab qilgan. Kamchibek Tashiyev fevral oyida lavozimidan chetlashtirilgan bo‘lib, aybini tan olmaydi va o‘z manfaatlarini faqat qonun doirasida himoya qilish niyatida ekanligini bildirib, tarafdorlarini qonunga rioya qilishga chaqirgan.

Уголовное дело в отношении бывшего председателя Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбека Ташиева передано в Первомайский районный суд Бишкека. Как сообщил адвокат Икрамидин Айткулов, материалы дела засекречены, в связи с чем все судебные заседания будут проходить в закрытом режиме.
Экс-главе спецслужб предъявлены обвинения в приготовлении к насильственному захвату власти и злоупотреблении служебным положением. Всего по данному делу проходят 8 обвиняемых.
Ранее в рамках расследования, проводимого МВД, помимо Ташиева, были допрошены бывший спикер парламента Нурланбек Тургунбек уулу и экс-депутат Курманкул Зулушев. В настоящее время в отношении бывшего руководителя ГКНБ действуют подписки о невыезде и неразглашении данных следствия.
По предварительной информации, поводом для расследования стало так называемое "письмо 75", авторы которого выступали за проведение досрочных президентских выборов. Сам Камчыбек Ташиев, отстраненный от должности в феврале этого года, вину не признает и заявляет о намерении защищать свои интересы исключительно в правовом поле, призвав своих сторонников к соблюдению закона.