Netflix Warner Bros Discovery'ni sotib olish taklifidan voz kechdi, bu Paramount Skydance'ga Hollywoodning eng mashhur studiyalaridan birini taxminan $111 mlrdga sotib olish uchun oylik kurashda g'alaba qozonish yo'lini ochdi.
Warner Bros o'tgan yili o'zini sotuvga qo'ygan edi. Studiya payshanba kuni Paramount'ning so'nggi taklifini Netflix taklifidan "ustun" deb e'lon qildi. Netflix esa o'z taklifini oshirmaslikka qaror qildi.
Netflix rahbarlari Paramount taklifiga tenglashmasliklarini "bu narxda bitim endi moliyaviy jihatdan jozibador emas" deb izohladi.
Sotib oluvchi ikonik studiya, uning filmlari va media tarmoqlarini nazorat qilish huquqiga ega bo'ladi - bu media sohasini sezilarli darajada o'zgartirishi mumkin.
Warner Bros o'tgan dekabrda Netflix bilan qisman aktivlarini $82 mlrdga (qarzni o'z ichiga olgan holda) sotish bo'yicha kelishuvga erishgan edi.
Paramount keyin raqobatbardosh taklif bilan chiqdi, ammo Warner Bros tomonidan rad etildi. Biroq, ular bu hafta boshida aksiyasiga $1 qo'shib taklifni oshirdi.
Kaliforniya Bosh prokurori Rob Bonta payshanba kuni kechqurun potentsial birlashish "hal qilingan bitim emas" ekanligini ta'kidladi. U ijtimoiy tarmoqdagi xabarda "bu ikki Hollywood giganti regulyator tekshiruvidan o'tmagan - Kaliforniya Adliya departamenti ochiq tergov olib bormoqda va biz tekshiruvni qat'iy olib boramiz" deb yozdi.
Paramount Warner Bros'ni sotib olishi tasdiqlansa, studiyaning HBO Max striming mijozlarini o'z portfeliga qo'shadi. Shuningdek, CNN, Food Network va bir qator sport takliflariga egalik qiladi.

Netflix отказался от своего предложения по покупке Warner Bros Discovery, расчистив путь для Paramount Skydance в многомесячной борьбе за одну из самых знаменитых голливудских студий. Сделка оценивается примерно в $111 млрд.
Warner Bros, выставившая себя на продажу в прошлом году, в четверг заявила, что последнее предложение Paramount является "более выгодным" по сравнению с предложением Netflix, который, в свою очередь, отказался повышать свою ставку.
Руководители Netflix заявили, что не стали соответствовать предложению Paramount, поскольку "сделка больше не является финансово привлекательной" по такой цене.
Покупатель получит контроль над знаменитой студией, её фильмами и медиасетями - поглощение, которое может существенно изменить медиаландшафт.
Генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта в четверг вечером подчеркнул, что потенциальное слияние "ещё не является завершённой сделкой". В сообщении в социальной сети он написал: "Эти два титана Голливуда не прошли регуляторную проверку - Министерство юстиции Калифорнии проводит расследование, и мы намерены провести тщательный анализ".
Paramount потребуется одобрение Министерства юстиции США, а также европейских регуляторов.
Если сделка Paramount будет одобрена регуляторами, компания включит стриминговых клиентов HBO Max в свой портфель. Она также получит право собственности на CNN, Food Network и ряд спортивных активов.