Donald Trump Respublikachilar partiyasi uchun oraliq saylovlarda g'alaba qozonish maqsadida yana saylov maydoniga qaytdi. Yanvar oyida Ayovada bo'lib o'tgan mitingda Trump: "Biz oraliq saylovlarni yutishimiz kerak" deb e'lon qildi.
2026-yil mart oyida bo'lib o'tadigan oraliq saylovlarga tayyorgarlik ko'rayotgan Trump ma'muriyati prezidentning o'zini kampaniyaning markazida qilish niyatida. Oq uy yaqinidagi manbalarga ko'ra, Trump haftalik mitinglar o'tkazishni o'z ichiga olgan agressiv strategiyani amalga oshirmoqda.
Bosh maslahatchisi Susi Vayls dekabr oyida: "U 2024-yil kabi saylov kampaniyasi olib boradi" dedi. Trump allaqachon Pensilvaniya va Shimoliy Karolina kabi muhun shtatlarni dekabrda ziyorat qildi.
Ammo bu strategiya xavfli ham. Oliq prezident partiyasi odatda oraliq saylovlarda o'rinlarini yo'qotadi. Demokratlar Trumpning past reytinglaridan foydalanib, Kongressdagi respublikachilar ko'pchiligini zaiflashtirishga intilmoqda.
Liberti universiteti professori Tory L Lukas: "Prezident Trump bu tendentsiyaga qarshi kurashish uchun o'zini kampaniyaning markaziga qo'ymoqda" dedi. Trump ham o'z nutqlarida "oraliq saylovlar la'nati" haqida gapirdi.
Trumpning maqbullik reytinglari pastlashmoqda. Yanvar oyidagi so'rovnomaga ko'ra, fuqarolarning 57 foizi uning ishidan norozi. Respublikachilar Vakillar palatasida faqat to'rt o'rin, Senatda esa olti o'rin ustunlikka ega.

Дональд Трамп вновь вышел на предвыборную тропу с целью обеспечить победу Республиканской партии на промежуточных выборах. На митинге в Айове в январе он заявил: «Мы должны выиграть промежуточные выборы».
Администрация Трампа, готовясь к праймериз в марте 2026 года, намерена сделать самого президента центральной фигурой кампании. По данным источников, близких к Белому дому, Трамп проводит агрессивную стратегию, включающую почти еженедельные публичные митинги.
Его руководитель аппарата Сьюзи Уайлс в декабре заявила: «Он будет вести кампанию, как в 2024 году». Трамп уже посетил ключевые штаты Пенсильвания и Северная Каролина в декабре.
Однако эта стратегия сопряжена с рисками. Партия действующего президента обычно теряет места на промежуточных выборах. Демократы надеются использовать падающие рейтинги Трампа, чтобы ослабить республиканское большинство в Конгрессе.
Профессор Университета Либерти Тори Л. Лукас отметил: «Президент Трамп пытается противостоять этой тенденции, делая себя центром кампании». Сам Трамп в своих выступлениях упоминал «проклятие промежуточных выборов».
Рейтинги одобрения Трампа снижаются. Согласно январскому опросу, 57% американцев не одобряют его работу. Республиканцы имеют преимущество всего в четыре места в Палате представителей и шесть мест в Сенате.