Qozog'iston Sog'liqni saqlash vaziri Akmaral Alnazarova 27-fevral kuni Moliya vazirligi tomonidan e'lon qilingan Ijtimoiy tibbiy sug'urta jamg'armasining tekshiruvi dastlabki ma'lumotlariga izoh berdi.
Oldin Moliya vaziri Madi Takiye 3640 ta tibbiy xizmatlar hisob-kitobi va to'lovi 996 nafar bemorga, ular vafot etgan sanadan oldin amalga oshirilganligi haqida xabar berdi. Masalan, 2023-yilda vafot etgan fuqarolar uchun 2025-yilda qabul qilishlar rasmiylashtirilgan, shuningdek, vafot etgan bemorlarga stomatologik xizmatlar ko'rsatilgan, deb Almaty.tv xabar berdi.
Hukumatda, shuningdek, ma'lumotlar bazasida deyarli 800 ming erkak bachadon bo'yni saratoni skriningidan o'tgan, yana 619 nafari mammografiyadan o'tgan deb ro'yxatga olinganligini aytdi. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, ayrim klinikalarning hisobotlarida bir shifokorga kuniga taxminan bir yarim ming qabul qilishlar qayd etilgan, normal esa 24 tadan oshmasligi kerak.
Ushbu ma'lumotlarni izohlab, Alnazarova qisman farqlar hisob-kitob xususiyatlari va hisobot tuzishdagi texnik xatolar bilan bog'liqligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, 'vafot etgan'larga xizmatlar to'lovi epizodlari bir qator hollarda bemor vafotidan keyin autopsiya natijalariga ko'ra o'tkazilgan gistologik tadqiqotlarga tegishli, deb Tengrinews.kz xabar berdi.
'Erkak' skrininglari haqidagi ma'lumotlarga kelsak, vazir ayrim yozuvlarda jinsni aniqlovchi INN raqamini ko'rsatishda xatolik qilinganligini, shuning uchun hisobotlarda buzilishlar paydo bo'lganligini tushuntirdi. Shu bilan birga, amalda tekshiruvlar amaldagi tibbiy dasturlar doirasida o'tkazilgan.
Sog'liqni saqlash vazirligida Moliya vazirligi bilan birgalikda qo'shimcha nazorat mexanizmlari joriy qilinayotganligi haqida xabar berildi.

Министр здравоохранения Казахстана Акмарал Альназарова 27 февраля прокомментировала предварительные данные проверки Фонда социального медицинского страхования, опубликованные Министерством финансов.
Ранее министр финансов Мади Такиев сообщил о 3640 случаях начисления и оплаты медицинских услуг 996 пациентам, которые умерли до даты их оказания. Среди примеров — оформление приёмов в 2025 году на граждан, скончавшихся в 2023-м, а также отражение стоматологических услуг на умерших пациентах, сообщили в Almaty.tv.
В правительстве также заявили, что в базе данных почти 800 тысяч мужчин числились прошедшими скрининг на рак шейки матки, ещё 619 — маммографию. По предварительной информации, в отчётности отдельных клиник фиксировалось порядка полутора тысяч приёмов в сутки на одного врача при нормативе не более 24.
Комментируя эти данные, Альназарова заявила, что часть расхождений связана с особенностями учёта и техническими ошибками при формировании отчётности. По её словам, эпизоды оплаты услуг «умершим» в ряде случаев касаются гистологических исследований, проводимых после смерти пациента по результатам вскрытия, следует из сообщения Tengrinews.kz.
Что касается сведений о «мужских» скринингах, министр пояснила, что в отдельных записях была допущена ошибка при отображении цифры в ИИН, определяющей пол, из-за чего в отчётах возникли искажения. При этом фактически обследования проводились в рамках действующих медицинских программ.
В Минздраве сообщили, что совместно с Министерством финансов уже внедряются дополнительные механизмы контроля.