Ummon Tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad Al Busaidi AQSh vitse-prezidenti JD Vens bilan Vashingtonda uchrashdi. Uchrashuv Yaqin Sharqda keskinlik ortayotgan paytda bo'lib o'tdi, chunki AQShning Eronga hujum qilish ehtimoli haqida xavotirlar kuchaymoqda.
Al Busaidi, AQSh va Eron o'rtasidagi muzokaralarda asosiy vositachi, uchrashuvda yadro muzokaralari "muhim va benazir natijalarga" erishganini aytdi. Uchrashuv Ummon tomonidan vositachilik qilinayotgan bilvosita muzokaralarga qaratilgan edi.
AQSh Eronning yadro infratuzilmasini butunlay demontaj qilishini, ballistik raketalarini cheklashini va mintaqaviy ittifoqchilarini qo'llab-quvvatlashni to'xtatishini talab qilmoqda. Eron uran boyitish cheklovlari haqida muzokara qilishga tayyor, ammo raketalar va proksi-kuchlar haqida muzokara qilishdan bosh tortmoqda.
Uchrashuv AQShning Eronga harbiy zarba berish xavoti ortayotgan paytda bo'lib o'tdi. AQSh prezidenti Donald Tramp diplomatik yechimni afzal ko'rishini aytdi, lekin Eron kelishuvni qabul qilmasa, bombardimon qilish bilan tahdid qildi. AQSh mintaqada 2003-yildagi Iroq bosqinidan beri eng katta harbiy arsenalini to'pladi, jumladan dunyodagi eng katta samolyot tashuvchi USS Gerald R Ford kemasi Isroilning Hayfa portiga yetib keldi.
Eron urush boshlashni rejalashtirmayotganini, ammo hujumga uchragan taqdirda javob berishga tayyor ekanligini aytdi. AQSh Isroildagi favqulodda bo'lmagan elchixona xodimlarini evakuatsiya qilishga ruxsat berdi, bu buyruq avval Livan uchun ham berilgan edi. Xitoy, Kanada, Buyuk Britaniya va Italiya kabi davlatlar o'z fuqarolarini Eronni tark etishga chaqirdi.

Министр иностранных дел Омана Бадр бин Хамад Аль Бусаиди встретился с вице-президентом США Дж.Д. Вэнсом в Вашингтоне в пятницу. Встреча состоялась на фоне растущих опасений о возможной атаке США на Иран.
Аль Бусаиди, ключевой посредник в переговорах между США и Ираном, заявил, что ядерные переговоры достигли "значительного, важного и беспрецедентного прогресса". Встреча была сосредоточена на косвенных переговорах, которые посредничает Оман.
США требуют от Ирана полностью демонтировать ядерную инфраструктуру, ограничить арсенал баллистических ракет и прекратить поддержку региональных союзников. Иран проявил гибкость в обсуждении ограничений по обогащению урана для гражданского использования, но пока отказывается обсуждать вопросы ракет и прокси-сил.
Встреча прошла в условиях роста обеспокоенности возможным военным ударом США по Ирану. Президент США Дональд Трамп заявил, что предпочитает дипломатическое решение, но неоднократно угрожал бомбардировками Ирана, если сделка не будет принята. США накопили крупнейший военный арсенал в регионе с 2003 года, включая самый большой в мире авианосец USS Gerald R Ford, который прибыл в израильский порт Хайфа.
Иран заявил, что не начнет войну, но готов ответить в случае нападения, угрожая ударить по базам США в регионе. США разрешили выезд неэкстренного персонала посольства из Израиля, аналогичный приказ был издан для миссии в Ливане. Китай, Канада, Великобритания и Италия призвали своих граждан покинуть Иран в последние дни.