Ukraina Rossiyaning bosqinining to'rtinchi yilligini janubda hududiy yutuqlar bilan nishonladi. Prezident Volodimir Zelenskiy shanba kuni AFPga bergan intervyusida ukrainalik kuchlar janubiy Ukraina hududida 300 kvadrat kilometrni qaytarib olganini aytdi. Bosh qo'mondon Oleksandr Sirskiy esa bu raqamni 400 kvadrat kilometrga oshirdi va bu yutuqlar yanvar oyidan beri amalga oshirilganligini ta'kidladi.
Vashington asosidagi Institute for the Study of War (ISW) tashkiloti Kiyevning muvaffaqiyatlarini Starlinkning Rossiyaning noqonuniy terminallarini o'chirishi va Telegram xizmatining qisman ishlamay qolishi bilan bog'ladi. Cheklangan miqyosda bo'lsa-da, ukrainalik qarshi hujumlar Rossiyaning bahorgi hujumga tayyorgarligini buzgan bo'lishi mumkin.
Rossiya urushning to'rtinchi yilligida Ukraina ustiga 1500 dan ortiq dron va kamida 90 raketadan iborat ikki katta hujum uyushtirdi. Ukraina havo hujumlarining katta qismini zararsizlantirdi. Mudofaa vazirligi maslahatchisi Serhiy Beskrestnov Rossiyaning ishlab chiqarish quvvatlarini to'liq ishlatayotganini aytdi.
Ukraina Rossiyaning qurol va yoqilg'i ta'minot zanjirlariga zarar yetkazish uchun strategik kampaniya boshladi. 21-fevral kuni Ukraina ishlab chiqargan FP-5 "Flamingo" raketlari Rossiyaning Udmurtiyadagi Votkinsk raketa zavodiga tegdi. Raketa mutaxassisi Fabian Hoffman bu "Ukrainaning og'ir raketa qobiliyati yordamida Rossiyaning raketa sanoatining asosiy nishonini birinchi marta muvaffaqiyatli urgani" deb ta'rifladi.

Украина отметила четвертую годовщину вторжения России территориальными успехами на юге. Президент Владимир Зеленский в субботу заявил AFP, что украинские силы вернули 300 квадратных километров территории на юге Украины. Главнокомандующий Александр Сирский позже уточнил, что эти успехи составили 400 квадратных километров и были достигнуты с конца января.
Вашингтонский аналитический центр Institute for the Study of War (ISW) связал успехи Киева с отключением Starlink нелегальных российских терминалов и частичным отказом мессенджера Telegram. Российские войска использовали эти сервисы для военной связи. Ограниченные контратаки Украины могли нарушить подготовку России к весеннему наступлению.
Россия нанесла два массированных удара дронами и ракетами накануне и после годовщины войны. Украина сбила большинство воздушных целей. Советник министра обороны Сергей Бескрестнов отметил, что Россия использует всю свою производственную мощность.
Украина начала стратегическую кампанию по ударам по цепям поставок оружия и топлива России. 21 февраля украинские ракеты FP-5 "Фламинго" поразили Воткинский завод в Удмуртии. Эксперт Фабиан Хоффман назвал это "первым успешным ударом Украины по ключевому объекту ракетной промышленности России с использованием тяжелых ракет".