33 yoshli kichik serjant Xosilbek Eshnazarov og'ir jarohatlar bilan kasalxonaga yotqizilgan edi. Uch farzand otasiz qoldi.
Toshkentda noqonuniy ko'cha poygasi paytida voyaga etmagan shaxs boshqargan BMW M4 avtomobili tomonidan urilgan yo'l-patrul xizmati inspektori Xosilbek Eshnazarov kasalxonada vafot etdi.
Ichki ishlar vazirligi rahbariyati vafot etgan inspektorning oila a'zolari va yaqinlariga hamdardlik bildirdi.
"Xosilbek Eshnazarov 2022 yildan beri ichki ishlar organlarida fidokorona xizmat qilgan. Uning qadrli ota-onasi, sevimli xotini, 2 o'g'li va qizi qoldi. Vatan o'z qahramon o'g'il farzandlarini unutmaydi!" - deb e'lon qilingan nekrologda aytilgan.
Avtohalokat 25 fevral kuni soat 21:48 da Mirabad tumanida sodir bo'ldi.
2010 yilda tug'ilgan, xususiy maktab o'quvchisi Doniyor ismli 10-sinf o'quvchisi haydovchilik guvohnomasisiz BMW M4 (davlat raqami 01 0210 OC) avtomobilini boshqarib, noqonuniy ko'cha poygasida ishtirok etgan.
Doniyorning ota-onasi avvalroq javobgarlikka tortilgan
Doniyorning ota-onasi so'nggi vaqtlarda ikki marta Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 47-moddasi (Bolalarni tarbiyalash majburiyatlarini bajarmaslik) bo'yicha ma'muriy javobgarlikka tortilgan: birinchi marta 2025 yil sentyabr oyida, ikkinchi marta - 2026 yil yanvar oyida, ular bilan profilaktik suhbatlar o'tkazilgan.
Yanvar oyida o'smir o'z ixtiyori bilan rulga o'tirib, yo'l harakati qoidalarini qo'pol ravishda buzgan. Bu buzilishning videosi internetda tarqaldi: yigit bitta BMWda boshqa BMW avtomobili bilan birga, DPS xodimining to'xtash talabiga bo'ysunmasdan, o'tib ketdi.
BMW M4 avtomobili 2002 yilda tug'ilgan Atadiyanova Leyla Bekzodovnaga tegishli. 2024 yildan hozirgi kungacha u kamida 18 marta transport vositasini boshqarish huquqiga ega bo'lmagan shaxsga boshqarishni topshirgan va yana 37 marta boshqa yo'l harakati qoidalarini qo'pol ravishda buzgan.
Avtohalokat faktiga Mirabad tumani prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi (Yo'l harakati qoidalarini buzish, o'rtacha og'irlikdagi yoki og'ir jismoniy shikastlanishga olib kelgan) bo'yicha jinoyat ishi qo'zg'atilgan. Inspektorning o'limidan so'ng jinoyat ishini qayta kvalifikatsiyalash kutilmoqda.

33-летний младший сержант Хосилбек Эшназаров был госпитализирован с тяжелыми травмами. Трое детей остались без отца.
Инспектор дорожно-патрульной службы Хосилбек Эшназаров, сбитый автомобилем BMW M4, которым управлял несовершеннолетний во время нелегальной уличной гонки в Ташкенте, скончался в больнице.
Руководство Министерства внутренних дел выразило соболезнования членам семьи и близким погибшего.
«Хосилбек Эшназаров с 2022 года самоотверженно служил в органах внутренних дел. У него остались дорогие родители, любимая жена, 2 сыновей и дочь. Родина не забудет своих героических сыновей!» – говорится в некрологе.
ДТП произошло 25 февраля в 21:48 в Мирабадском районе.
10-классник по имени Дониёр, 2010 года рождения, учащийся частной школы, управляя автомобилем BMW M4 (госномер 01 0210 OC) без водительских прав, участвовал в незаконной уличной гонке.
Родители Дониёра ранее привлекались к ответственности
Родители Дониёра за последнее время дважды привлекались к административной ответственности по статье 47 КоАО (Невыполнение обязанностей по воспитанию детей): в сентябре 2025 года и январе 2026 года, с ними проводились профилактические беседы.
В январе этого года подросток самовольно сел за руль и грубо нарушил правила дорожного движения. Видео этого нарушения распространилось в интернете: юноша на BMW проехал, не подчинившись требованию сотрудника ГАИ об остановке.
BMW M4 принадлежит Атадиановой Лейле Бекзодовне, 2002 года рождения. С 2024 года по настоящее время она не менее 18 раз передавала управление транспортным средством лицу, не имеющему права управления, и еще 37 раз грубо нарушала другие правила дорожного движения.
По факту ДТП прокуратурой Мирабадского района возбуждено уголовное дело по статье 266 Уголовного кодекса (Нарушение правил дорожного движения, повлекшее причинение средней тяжести или тяжкого телесного повреждения). После гибели инспектора уголовное дело ожидает переквалификации.