AQSH Prezidenti Donald Trump o‘zining ijtimoiy tarmog‘i Truth Social-da e'lon qilgan xabarda, dunyo bo‘yicha neft narxlarining o‘sishi Qo‘shma Shtatlarga sezilarli moliyaviy foyda keltirishini da'vo qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSH dunyodagi eng yirik neft ishlab chiqaruvchi davlat sifatida, narxlar ko‘tarilganda ko‘p pul topadi.
Bu bayonot Yaqin Sharqdagi mojaroning keskinlashuvi fonida kelmoqda. 28-fevral kuni AQSH va Isroil rejimlari Eron hududidagi, jumladan, Tehron shahridagi nishonlarga zarbalar berishni boshladi. Bunga javoban, Eron Isroil hududi va mintaqadagi AQSH harbiy ob'ektlariga hujumlar amalga oshirmoqda.
Mo‘tadillashuv fonida, Fors ko‘rfazi mamlakatlaridan dunyo bozoriga neft va suyuq tabiiy gaz yetkazib berishning asosiy yo‘llaridan biri bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemachilik deyarli to‘xtab qoldi. Bu vaziyat bozorlarda kuchli keskinlikni keltirib chiqardi, natijada neft narxlari keskin oshdi.
Ma'lumotlarga ko‘ra, oy boshidan beri Brent nefti narxi deyarli 35% ga qimmatlashdi. Moskva vaqti bilan 16:33 dagi savdolar ma'lumotlariga asosan, may oyi uchun Brent fyucherslari 7,61% ga oshib, har bir barrel uchun 98,98 dollarga, aprel oyi uchun WTI fyucherslari esa 7,72% ga oshib, 93,99 dollarga yetdi. Bu o‘sish mintaqaviy mojaro tufayli global energiya bozorlarida beqarorlikni kuchaytirishini ko‘rsatmoqda.

Президент США Дональд Трамп в сообщении в своей социальной сети Truth Social заявил, что рост мировых цен на нефть приносит Соединённым Штатам значительную финансовую выгоду. По его словам, США, будучи крупнейшим производителем нефти в мире, зарабатывают много денег, когда цены растут.
Это заявление прозвучало на фоне обострения конфликта на Ближнем Востоке. 28 февраля режимы США и Израиля начали наносить удары по объектам на территории Ирана, включая цели в Тегеране. В ответ Иран атакует израильскую территорию и военные объекты США в регионе.
На фоне эскалации практически прекратилось судоходство через Ормузский пролив — один из ключевых маршрутов поставок нефти и сжиженного природного газа на мировой рынок из стран Персидского залива. Эта ситуация вызвала сильную напряжённость на рынках, что привело к резкому росту цен на нефть.
По данным, с начала месяца нефть марки Brent подорожала почти на 35%. По сведениям торгов на 16:33 мск, майские фьючерсы на Brent выросли на 7,61% — до 98,98 доллара за баррель, а апрельские фьючерсы на WTI — на 7,72%, до 93,99 доллара за баррель. Этот рост указывает на усиление нестабильности на глобальных энергетических рынках из-за регионального конфликта.