Mojtaba Homeney Eronning oliy rahbari etib saylanganidan keyin birinchi marta mamlakat aholisiga murojaat qildi. Uning nutqida AQSh va uning ittifoqchilariga qarshi harbiy harakatlarni davom ettirish niyati, shuningdek, mojaro davomida halok boʻlgan eronliklar uchun qasos olish vaʼdasi bildirildi. Homeneyning soʻzlariga koʻra, Tehronda mamlakat fuqarolarining oʻlimiga javob berish ustuvor vazifa hisoblanadi.
Homeney har bir oʻldirilgan eronlik uchun qasos olinishini taʼkidlab, Eron oʻz raqiblaridan kompensatsiya talab qilish niyatida ekanligini aytdi. Agar raqiblar rad javobi bersa, mamlakat ularga oʻxshash zarar yetkazish yoki mulkini musodara qilishga tayyorligini bildirdi. Bu bayonotlar mintaqadagi keskinlikni yanada kuchaytirishi mumkin boʻlgan tahdidlarni oʻz ichiga oladi.
Eron rahbari, shuningdek, mamlakat harbiylarini mojaro davridagi harakatlari uchun minnatdorchilik bildirib, Yaman va Iroq kabi Yaqin Sharqdagi ittifoqchi kuchlarning qoʻllab-quvvatlashini qayd etdi. U alohida taʼkidladi: agar yopilmasa, Eron mintaqadagi Amerika harbiy bazalariga hujumlarni davom ettiradi, lekin AQSh obʼektlariga nishonlanganligini va qoʻshni davlatlar bilan doʻstona munosabatlarni saqlashga intilishini aytdi.
Bundan tashqari, Homeney Eronning Hormuz boʻgʻozini blokadani davom ettirish niyatini tasdiqlab, uni mamlakat raqiblariga bosim oʻtkazish vositasi deb atadi. Bu qadam global neft tashish yoʻllariga taʼsir koʻrsatishi va xalqaro iqtisodiyotda beqarorlikni keltirib chiqarishi mumkin, bu esa mintaqaviy va dunyoviy narxlarning oshishiga olib kelishi mumkin.

Моджтаба Хаменеи выступил с первым обращением к нации после своего избрания на пост верховного лидера Ирана. В своей речи он заявил о намерении продолжать военные действия против США и их союзников, а также пообещал «отомстить за кровь иранцев», погибших в ходе конфликта. По словам Хаменеи, Тегеран считает приоритетной задачей ответ на гибель граждан страны, подчеркивая, что каждый убитый иранец будет отомщён.
Иранский лидер отметил, что страна намерена добиваться компенсации от своих противников, а в случае отказа готова «нанести аналогичный ущерб» или конфисковать их имущество. Эти заявления содержат угрозы, которые могут усугубить напряжённость в регионе, создавая риски для стабильности и международной безопасности, особенно учитывая критическую позицию иранского руководства по отношению к западным странам.
Хаменеи также поблагодарил военных страны за действия в ходе конфликта и отметил поддержку со стороны союзных сил на Ближнем Востоке, в частности в Йемене и Ираке. Отдельно он заявил, что Иран продолжит атаковать американские военные базы в регионе, если они не будут закрыты, при этом подчеркнув, что Тегеран «нацелен именно на объекты США» и стремится сохранять дружественные отношения с соседними государствами, что может быть воспринято как попытка изолировать действия от региональной эскалации.
Кроме того, Хаменеи подтвердил намерение Ирана продолжать блокаду Ормузского пролива, назвав её инструментом давления на противников страны. Этот шаг способен оказать значительное влияние на глобальные нефтяные маршруты, потенциально вызывая нестабильность в международной экономике и приводя к росту цен на энергоносители, что усугубляет геополитические вызовы в регионе.