AQSh Prezidenti Donald Trump “Fors ko‘rfazini ochiq va xavfsiz saqlash uchun” ko‘plab davlatlar harbiy kemalar yuborishini e‘lon qildi, ammo qaysi davlatlar qatnashishini aniq ko‘rsatmadi. Uning “Truth Social” ijtimoiy tarmog‘idagi bayonotida, bu harakat AQSh bilan hamkorlikda amalga oshirilishi va Xitoy, Fransiya, Yaponiya, Janubiy Koreya va Buyuk Britaniya kabi davlatlarni o‘z ichiga olishi mumkinligi aytildi. Trump, shuningdek, AQSh Eronning harbiy qudvatini “100% yo‘q qilganini” da‘vo qilgan bo‘lsa-da, Eron hali ham dron yoki mina qo‘yish imkoniyatiga ega ekanligini tan oldi.
Fors ko‘rfazi, global neft va suyuq tabiiy gazning beshdan bir qismini tashiydigan suv yo‘li, AQSh va Isroilning Eron bilan urushining 15-kunida deyarli yopiq holatda qolmoqda. Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi, ko‘rfaz faqat “dushmanlar va ularning ittifoqchilarining tankerlari va kemalariga” yopiq ekanligini, barcha kemalarga emasligini ta‘kidladi. Biroq, Eronning Oliy rahbariyatiga yaqin bo‘lgan Maslahat kengashi a‘zosi Mohsen Rezaee, “Hech bir Amerika kemasi Fors ko‘rfaziga kirish huquqiga ega emas” deb e‘lon qildi.
Vaziyat global iqtisodiyot va oziq-ovqat xavfsizligiga jiddiy tahdid solmoqda. Strategik va xalqaro tadqiqotlar markazi ma‘lumotlariga ko‘ra, ko‘rfaz suyuq tabiiy gaz eksporti uchun muhim yo‘nalish bo‘lib, bu azotli o‘g‘itlar ishlab chiqarish uchun asosiy xom ashyo hisoblanadi, bu esa global kaloriya iste‘molining 40% dan ortig‘ini ta‘minlaydigan asosiy don mahsulotlarini yetishtirish uchun zarur. Hindiston, pishirish gazining tanqisligi bilan kurashib, 333 million uyni himoya qilish uchun favqulodda choralarni joriy qildi.
AQSh mintaqadagi harbiy mavjudligini kuchaytirmoqda, Markaziy qo‘mondonlik so‘rovi asosida Mudofaa vaziri Pete Hegseth tomonidan tasdiqlangan 2500 dengiz piyodasi va USS Tripoli hujum kemasi Yaqin Sharqqa yo‘l olmoqda. Biroq, AQSh Energiya vaziri Kris Rayt o‘tgan hafta CNBC ga bergan intervyusida, AQSh o‘zi kemalarga Fors ko‘rfazi orqali eskort xizmatini ko‘rsatishga tayyor emasligini aytdi.
Ekspertlar, Trumpning koalitsiya chaqiruvi haqidagi bayonotlarini bozorlarni tinchlantirish uchun “ma‘lumot kampaniyasidagi umidsiz harakat” deb baholaydilar. London Qirollik kolleji Xavfsizlik tadqiqotlari maktabi professori Andreas Krieg, harbiy kemalarni yuborish diplomatik kelishuvsiz “juda qimmat harbiy kemalarni juda arzon, lekin samarali snaryadlarga ochiq qoldirishini” ta‘kidladi. U, Eronning tasodifiy zarbalari sug‘urtachilarni uzoq saqlashi mumkinligini va tezkor harbiy yechimning yo‘qligini qo‘shimcha qildi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что «многие страны» направят военные корабли для поддержания открытости и безопасности Ормузского пролива, не уточнив, какие именно государства присоединятся к этой инициативе. В своем посте в социальной сети Truth Social в субботу он утверждал, что страны, «особенно пострадавшие от попытки Ирана закрыть» пролив, будут отправлять корабли «совместно с Соединенными Штатами Америки», назвав Китай, Францию, Японию, Южную Корею и Великобританию среди тех, кто, как он надеется, внесет вклад. Трамп также заявил, что США «уже уничтожили 100% военного потенциала Ирана», но признал, что Тегеран все еще может «отправить дрон или два, сбросить мину или запустить ракету ближнего действия» вдоль водного пути.
Ормузский пролив, по которому проходит пятая часть мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, остается фактически закрытым на 15-й день войны США и Израиля против Ирана. Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги уточнил, что пролив закрыт только для «танкеров и судов врагов и их союзников», а не для всего судоходства. Однако член влиятельного Совета по определению целесообразности при верховном лидере Мохсен Резаи заявил, что «ни одно американское судно не имеет права входить в Персидский залив».
Ситуация создает серьезную угрозу для глобальной экономики и продовольственной безопасности. По данным Центра стратегических и международных исследований, пролив является критическим маршрутом для экспорта СПГ, основного сырья для азотных удобрений, используемых при выращивании зерновых культур, которые обеспечивают более 40% мирового потребления калорий. Индия, столкнувшаяся с острой нехваткой сжиженного нефтяного газа для бытовых нужд, ввела чрезвычайные меры для защиты 333 миллионов домохозяйств, зависящих от этого топлива.
США усиливают свое военное присутствие в регионе: около 2500 морских пехотинцев и десантный корабль USS Tripoli направляются на Ближний Восток по запросу Центрального командования, одобренному министром обороны Питом Хегсетом. Тем не менее, министр энергетики США Крис Райт на прошлой неделе заявил в интервью CNBC, что США не готовы самостоятельно обеспечивать эскорт судов через пролив.
Эксперты оценивают заявление Трампа о коалиции как «отчаянный шаг в информационной кампании для успокоения рынков». Профессор Школы исследований безопасности Королевского колледжа Лондона Андреас Криг заявил Al Jazeera, что отправка военных кораблей без дипломатического соглашения лишь подвергнет «очень, очень дорогие военные суда воздействию очень дешевых, но потенциально эффективных снарядов». Он подчеркнул, что быстрого военного решения для открытия пролива не существует, поскольку Ирану достаточно наносить периодические удары, чтобы отпугнуть страховщиков.