Kongo Respublikasi (Brazzaville) yakshanba kuni prezidentlik saylovlarida ovoz berishni boshladi, bu saylovda amaldagi prezident Denis Sassou Nguessoning deyarli 45 yillik hukmronligi yana besh yilga uzayishi kutilmoqda. Saylov uchastkalari mahalliy vaqt bilan soat 7:00 da ochildi va 18:00 da yopiladi, 3,2 milliondan ortiq saylovchi ro‘yxatga olingan bo‘lsa-da, tahlilchilar va fuqarolik jamiyati guruhlari ishtirok darajasi 2021-yildagi deyarli 68 foizdan past bo‘lishini kutmoqda.
82 yoshli Sassou 1979-yilda hokimiyatni qo‘lga kiritgan va 1990-yillarda besh yillik tanaffusdan tashqari deyarli uzluksiz hukmronlik qilgan. U oltita kam tanilgan nomzodlarga qarshi kurashmoqda, tahlilchilarning fikricha, ularning hech biri amaldagi rahbarga jiddiy raqobat bera olmaydi. Saylovoldi kampaniyasi Sassou va uning raqiblari o‘rtasida katta nomutanosiblikni ko‘rsatdi, faqat amaldagi prezident mamlakat bo‘ylab saylovchilarni yurish qilgan.
Mamlakatning saylov organlari hukmron Kongo Mehnat partiyasiga yaqin shaxslar tomonidan boshqariladi, ikki yirik partiya noto‘g‘ri saylov amaliyotlari haqidagi da‘volar tufayli saylovlarni boykot qilmoqda. Mamlakatning eng taniqli ikki muxolifat yetakchisi qamoqda, boshqalari esa surgunda. Fuqarolik jamiyati guruhlari siyosiy maydon so‘nggi yillarda torayganini, faollar hibsga olinishi va partiyalarning faoliyati to‘xtatilishini ta‘kidlaydi.
Brazzavilledan 44 yoshli davlat xizmatchisi Gilbert Al Jazeeraga bergan intervyusida maoshi uy xarajatlarini qoplash uchun yetarli emasligi sababli “tasodifiy ishlar” qilishini aytdi. U: “Mening yoshimda bu saylovlar kundalik hayotimizni o‘zgartirishiga ishonish deyarli o‘z joniga qasd qilishga teng. Men butun hayotimda deyarli bir xil rahbarni bilaman”, dedi. Ishdan mahrum Brazzaville aholisi Frederic Nkou ham shunga o‘xshash fikrlarni bildirdi.
Sassou uzluksizlik va rivojlanish loyihalarini tezlashtirish, ta‘lim va kasbiy tayyorgarlik imkoniyatlarini kengaytirish va‘dasini bergan. Neftga qattiq bog‘liq bo‘lgan iqtisodiyot so‘nggi yillarda uzoq pasayishdan keyin barqarorlashgan, ammo Jahon banki ma‘lumotlariga ko‘ra, Kongoning 6,1 million aholisining 52 foizi qashshoqlikda yashamoqda. Saylovning dastlabki natijalari ovoz berish tugagandan keyin 48-72 soat ichida e‘lon qilinishi kutilmoqda.

В Республике Конго (Браззавиль) в воскресенье началось голосование на президентских выборах, которые, как ожидается, продлят почти 45-летнее правление действующего президента Дени Сассу Нгессо еще на пять лет. Избирательные участки открылись в 7:00 по местному времени и закроются в 18:00, зарегистрировано более 3,2 миллиона избирателей, хотя аналитики и группы гражданского общества прогнозируют явку ниже почти 68%, зафиксированных в 2021 году.
82-летний Сассу пришел к власти в 1979 году и правил почти непрерывно, за исключением пятилетнего перерыва в 1990-х годах. Он баллотируется против шести малоизвестных кандидатов, и, по мнению аналитиков, ни один из них не может составить серьезной конкуренции действующему лидеру. Предвыборная кампания показала огромный дисбаланс между Сассу и его оппонентами, только действующий президент объезжал страну для агитации.
Избирательные органы страны доминируют фигурами, близкими к правящей Конголезской партии труда, две другие крупные партии бойкотируют выборы из-за обвинений в нечестной практике. Два самых известных оппозиционных лидера находятся в тюрьме, другие — в изгнании. Правозащитные группы отмечают сужение политического пространства в последние годы, ссылаясь на аресты активистов и приостановку деятельности партий.
44-летний государственный служащий из Браззавиля Жильбер в интервью Al Jazeera заявил, что подрабатывает, поскольку зарплаты не хватает на покрытие домашних расходов. Он сказал: «В моем возрасте верить, что эти выборы изменят нашу повседневную жизнь, было бы почти самоубийственно. Я практически всю жизнь знаю одного и того же лидера». Безработный житель Браззавиля Фредерик Нку выразил схожие настроения.
Сассу вел кампанию под лозунгом преемственности, обещая ускорить проекты развития и расширить доступ к образованию и профессиональной подготовке. Экономика, сильно зависящая от нефти, стабилизировалась в последние годы после длительного спада, но, по данным Всемирного банка, 52% из 6,1 миллиона жителей Конго живут в бедности. Предварительные результаты выборов ожидаются через 48-72 часа после закрытия участков.