Vengriyada 16 yildan ortiq hokimiyat tepasida turgan Viktor Orban o‘zining birinchi jiddiy raqibi – Peter Magyar bilan to‘qnash keldi. Mamlakatning milliy kuni munosabati bilan o‘tkazilgan yirik mitinglarda ikkala siyosatchi Vengriyaning kelajagi uchun mutlaqo qarama-qarshi rejalarni ilgari surdi.
O‘ng qanot, Rossiyaga yaqin bo‘lgan Orban o‘zining “tinchlik yurishi” deb atagan tadbirida o‘n minglab tarafdorlarini parlament oldiga yig‘di. U o‘z nutqida Ukrainani Vengriyaga “hujum qilishni” to‘xtatishga chaqirdi va mamlakatni urush va migratsiya kabi tahdidlardan himoya qilishga va’da berdi. Orban, shuningdek, Rossiya bilan do‘stona munosabatlarini saqlab qolish niyatida ekanligini ta’kidladi va “Brussel yoki Kiyevdan kelgan har qanday tashqi bosimga qarshi turishimiz kerak” dedi.
Shaharning narigi tomonida, Qahramonlar maydonida, Peter Magyar kamida 100 ming tarafdorga murojaat qildi. U Orbanni “Rossiya agentlarini saylovlarga aralashishga taklif qilish”da va hokimiyatni har qanday yo‘l bilan ushlab turishda aybladi. Magyar Vengriyaning G‘arb, Yevropa Ittifoqi va NATOning bir qismi ekanligini ta’kidladi va “Bu bizning taqdirimizda yozilgan” dedi. Uning tarafdorlari “Ruslar uyiga!” deb qichqirishdi.
So‘nggi so‘rovnomalarga ko‘ra, Orbannning Fidesz partiyasi Magyarning markaziy-o‘ng Tisza partiyasidan ortda qolmoqda. Bu holat aprel oyidagi qizg‘in saylovlar oldidan mamlakat siyosiy maydonida keskin qarama-qarshiliklar kuchayayotganini ko‘rsatmoqda. Vengriya Rossiya va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi kesishmada turganini tan olgan Orban mamlakatni “xavfsizlik va tinchlik oroli” sifatida saqlashga intilayotganini bildirdi.

В Венгрии Виктор Орбан, находящийся у власти более 16 лет, столкнулся со своим первым серьёзным соперником – Петером Мадьяром. Крупные митинги, проведённые в национальный день страны, продемонстрировали абсолютно противоположные политические видения двух лидеров. Правящая и оппозиционная партии активно наращивают поддержку перед горячо ожидаемыми выборами 12 апреля.
Праворадикальный, пророссийски настроенный премьер-министр Орбан организовал так называемый «марш мира», собравший десятки тысяч сторонников у здания парламента в Будапеште. В своей речи он призвал Украину прекратить «атаки» на Венгрию, сославшись на растущий конфликт между странами, включая блокировку украинской стороной поставок российской нефти. Орбан заявил о необходимости защитить страну от угроз войны и массовой миграции, пообещав сохранить Венгрию «островком безопасности и спокойствия». Он также подтвердил намерение поддерживать дружественные отношения с Кремлём, несмотря на давление со стороны режима Европейского союза.
В другой части города, на площади Героев, Петер Мадьяр выступил перед как минимум 100 тысячами сторонников. Он обвинил Орбана в «приглашении российских агентов» для вмешательства в выборы и в стремлении удержать власть любой ценой. Мадьяр подчеркнул, что Венгрия является частью Запада, Европейского сообщества и НАТО, заявив: «Это написано в нашей судьбе». Его сторонники скандировали лозунги против российского влияния.
Согласно последним опросам, националистическая партия Фидес Орбана отстаёт от правоцентристской партии Тиса Мадьяра, что указывает на усиление политической поляризации в преддверии апрельских выборов. Орбан признал, что страна находится на «перекрёстке» между Россией и ЕС, но выразил решимость противостоять внешнему давлению, в частности, со стороны Брюсселя и Киева. Мадьяр, в свою очередь, обвинил премьера в разжигании внутренних конфликтов и использовании военной риторики против собственного народа.