AQShning Oq uy iqtisodiy maslahatchisi Kevin Xassett CBS telekanalining "Face the Nation" dasturida AQShning Eron bilan urushi uchun 28-fevraldan beri 12 milliard dollar sarflanganini ma'lum qildi. U bu raqamni eng so'nggi ma'lumot sifatida taqdim etdi, lekin dastur boshlovchisi Margaret Brennanga birinchi haftadagina 5 milliard dollardan ortiq o'q-dorilar sarflanganini ta'kidlaganida, Xassett buni to'g'ridan-to'g'ri javob bermadi.
Xassett urushning AQSh iqtisodiyotiga tahdid solmasligini da'vo qildi, moliya bozorlari tez hal bo'lish va energiya narxlarining pasayishini kutayotganini aytdi. Biroq, Eronning Hormuz bo'g'oziga tahdidlari tufayli bozorlar notinch holatda qolmoqda, chunki dunyo neftining 20 foizi shu bo'g'oz orqali o'tadi. U har qanday uzilish mintaqa neftiga bog'liq mamlakatlarga AQShdan ko'ra ko'proq zarar etkazishini ta'kidladi.
Mudofaa vaziri Pits Xegset esa Eron bombardimonining "keskin oshishi arafasida" ekanligini ogohlantirdi, bu esa xarajatlarning faqat o'sish yo'lida ekanligini ko'rsatadi. Shu bilan birga, urushning maqsadlari noaniqligi chuqurlashmoqda: Tramp ma'muriyati dastlab Eronning yadro dasturini yo'q qilish, keyin raketa quvvatini pasaytirish, endi esa Hormuz bo'g'ozidagi tankerlar uchun neft infratuzilmasini tahdid qilish haqida gapirmoqda.
Senatdagi maxfiy brifingdan so'ng, Senat ozchilik rahbari Chak Shumer "missiya kengayishidan haqiqatan xavotirda" ekanligini aytib, ma'muriyatning har kuni boshqa javob berayotganini ta'kidladi. Senator Kris Van Xollen esa AQSh "Pandora qutisining qopqog'ini ochib, bu qayerga borishini bilmay" deb baholadi.
28-fevraldan boshlab Eron kamida 1,444 kishi halok bo'ldi, 13 AQSh askari o'ldirildi va 140 dan ortig'i yaralandi. Urush Livanga ham tarqaldi, Fors ko'rfazi mamlakatlari Eronning dron va zarbalariga duch kelmoqda. Hindiston kabi ba'zi mamlakatlar Vashingtondan voz kechib, Tehron bilan to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar olib borishni boshladi.

Советник по экономике Белого дома Кевин Хассетт в эфире программы CBS "Face the Nation" заявил, что США потратили $12 млрд на военные действия против Ирана с начала совместных ударов с Израилем 28 февраля. Он представил эту цифру как последние данные, но ведущая Маргарет Бреннан отметила, что только за первую неделю было израсходовано более $5 млрд на боеприпасы, на что Хассетт не дал прямого ответа.
Хассетт отверг экономическую угрозу конфликта для США, утверждая, что финансовые рынки уже ожидают быстрого разрешения и снижения цен на энергоносители. Однако рынки остаются нестабильными из-за угроз Ирана в отношении Ормузского пролива, через который проходит около 20% мировых поставок нефти. Он заявил, что любые перебои в судоходстве в Персидском заливе нанесут больший ущерб странам, зависящим от нефти региона, чем США.
Министр обороны Пит Хегсет предупредил, что бомбардировки Ирана "вот-вот резко усилятся", что указывает на дальнейший рост расходов. Одновременно углубляется неопределенность относительно целей войны: заявления администрации Трампа смещались от ликвидации ядерной программы Ирана к ослаблению его ракетного потенциала, а теперь — к угрозам нефтяной инфраструктуре из-за судоходства в Ормузском проливе.
После закрытого брифинга в Сенате в начале марта лидер меньшинства Чак Шумер заявил, что "искренне обеспокоен миссионерским крещением", назвав сессию "очень неудовлетворительной" и отметив, что администрация дает "разные ответы каждый день" на вопрос о причинах ударов. Сенатор Крис Ван Холлен сказал, что США "сняли крышку с ящика Пандоры, не имея представления, где это закончится".
С 28 февраля в Иране погибло не менее 1 444 человек, 13 американских солдат убиты и более 140 ранены. Боевые действия распространились на Ливан, а страны Персидского залива продолжают сталкиваться с повторными ударами дронов и ракет Ирана. Такие страны, как Индия, начали обходить Вашингтон, ведя прямые переговоры с Тегераном о безопасном проходе своих танкеров через Ормузский пролив.