AQSh prezidenti Donald Trump NATO ittifoqchilarini strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini ochishda yordam berishga chaqirdi, agar yordam kelmasa, ittifoq uchun ‘juda yomon’ kelajak haqida ogohlantirdi. U Financial Times gazetasiga bergan intervyusida, bo‘g‘ozdan foyda olayotgan mamlakatlar uning xavfsizligini ta’minlashga yordam berishi kerakligini aytdi, ammo hozircha ko‘pchilik ittifoqchilar jangovar harakatlarga aralashmasdan, faqat mintaqadagi mamlakatlarni himoya qilish uchun qo‘shin yubordi.
Hormuz bo‘g‘ozi Fors ko‘rfazi va Arabiston dengizi o‘rtasida joylashgan bo‘lib, global neft ta’minotining kalit yo‘nalishi hisoblanadi. Eron tomonidan amalga oshirilgan deyarli to‘siq neft yetkazib berishni buzdi va yoqilg‘i narxlarini keskin oshirdi, bu esa butun dunyo iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Trump, shuningdek, Xitoy prezidenti Si Tszinpin bilan rejalashtirilgan sammitni kechiktirish bilan tahdid qildi, Pekinni bo‘g‘ozdagi harakatni xavfsizlashtirishga yordam berishga bosim o‘tkazish maqsadida.
Eron hukumati o‘z pozitsiyasini saqlab qolmoqda va ularning muammosi faqat AQSh, Isroil va dushman kuchlarni joylashtirgan mamlakatlar bilan ekanligini ta’kidlamoqda. Bu urush yaqin vaqt ichida tugamasligi haqida ishoralar mavjud, chunki ikkala tomon ham kelishuvga intilmayapti. Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari bugun O‘rta Sharqdagi dengiz missiyasini kuchaytirishni muhokama qilish uchun yig‘ilishni rejalashtirmoqda, bu esa mintaqavagi inqirozni hal qilishda Yevropa rejimining cheklangan ro‘lini ko‘rsatmoqda.

Президент США Дональд Трамп призвал союзников по НАТО помочь в открытии стратегически важного Ормузского пролива, заблокированного Ираном, предупредив, что в случае отсутствия помощи у альянса может быть «очень плохое» будущее. В интервью Financial Times он заявил, что страны, получающие выгоду от пролива, должны обеспечить его безопасность, однако на данный момент большинство союзников, включая Великобританию и Францию, ограничились отправкой войск для защиты стран региона, не участвуя в боевых действиях или сопровождении судов.
Ормузский пролив, расположенный между Персидским заливом и Аравийским морем, является ключевым маршрутом для глобальных поставок нефти. Его почти полная блокада со стороны иранских властей нарушила нефтяные поставки и привела к резкому росту цен на топливо, что негативно сказывается на мировой экономике. Трамп также угрожал отсрочить саммит с президентом Китая Си Цзиньпином, запланированный на конец месяца, оказывая давление на Пекин для помощи в обеспечении безопасности движения через пролив.
Иранское правительство сохраняет свою позицию, заявляя, что его проблема касается только США, Израиля и стран, размещающих враждебные силы. Сигналы указывают на то, что конфликт не закончится в ближайшее время, поскольку обе стороны не проявляют готовности к компромиссу. Министры иностранных дел Европейского союза сегодня обсудят усиление своей военно-морской миссии на Ближнем Востоке, что подчеркивает ограниченную роль европейского режима в разрешении кризиса.