Global neft narxlari Hormuz bo‘g‘ozining samarali yopilishi tufayli o‘sishda davom etmoqda, bozorlar bu vaziyatning tezda hal bo‘lishiga umid qilmayapti. Brent neftining asosiy ko‘rsatkichi yakshanba kuni 3 foizga oshib, barrel narxi 106 dollardan oshdi, dushanba ertalab esa biroz pasaygan holda 104,15 dollarni tashkil qildi. Bu o‘sish AQSh prezidenti Donald Trampning boshqa mamlakatlarni bo‘g‘ozni qayta ochishga yordam berishga chaqirganidan keyin kuzatildi, garchi uning taklifi hozircha javobsiz qolmoqda.
Tramp Financial Times gazetasiga bergan intervyusida, agar uning taklifi "javobsiz yoki salbiy javob" olsa, NATO uchun "juda yomon" kelajak kutayotganini aytdi. Eron, AQSh va Isroilning mamlakatga zarbalar berganiga javoban, bo‘g‘ozdagi kemachilikni to‘xtatdi, bu Xalqaro Energiya Agentligi tomonidan global energiya taʼminotidagi eng katta uzilish deb atalgan. Urush boshlanganidan beri global neft narxlari 40 foizdan ortiq oshdi, bu yoqilg‘i narxlarini oshirib, global iqtisodiyotning sekinlashishidan qo‘rquvni kuchaytirmoqda.
Birlashgan Qirollik Dengiz Savdo Operatsiyalari (UKMTO) markaziga ko‘ra, urush boshlanganidan beri har kuni bo‘g‘ozdan o‘tayotgan kemalar soni tarixiy o‘rtacha 138 tadan beshtagacha kamaygan. UKMTO maʼlumotlariga ko‘ra, kamida 16 tijorat kemasi hujumga uchragan. Tramp kerak bo‘lsa, AQSh harbiy-dengiz kuchlarini Eron, Ummon va Birlashgan Arab Amirliklari bilan chegaradosh bo‘g‘oz orqali tijorat kemalarini kuzatish uchun joylashtirishga tayyor ekanligini takrorladi, ammo maʼmurlar Tehrondagi harbiy qudrat yanada zaiflashgunga qadar harbiy kemalar joylashtirilmasligini aytishdi.

Цены на нефть продолжают расти на мировых рынках, поскольку участники не видят скорого конца эффективной блокаде Ормузского пролива. Ключевой мировой эталон Brent в воскресенье подорожал на 3%, превысив 106 долларов за баррель, а в понедельник утром немного снизился до 104,15 доллара. Этот рост последовал после призыва президента США Дональда Трампа к другим странам помочь Вашингтону вновь открыть пролив, который обычно транспортирует около пятой части мировых поставок нефти, однако его предложение пока получило сдержанный ответ.
В интервью Financial Times в воскресенье Трамп заявил, что у НАТО будет «очень плохое» будущее, если его предложение получит «никакого ответа или отрицательный ответ». Иран приостановил судоходство в проливе в ответ на удары США и Израиля по стране, что привело к тому, что Международное энергетическое агентство назвало крупнейшим сбоем в глобальных энергопоставках в истории. С начала войны мировые цены на нефть выросли более чем на 40%, что подтолкнуло вверх цены на топливо и усилило опасения замедления мировой экономики.
По данным Центра морских торговых операций Великобритании (UKMTO), с начала войны через пролив ежедневно проходило не более пяти судов по сравнению с историческим средним показателем в 138 транзитов. Согласно UKMTO, по меньшей мере 16 коммерческих судов подверглись нападениям в регионе. Трамп неоднократно заявлял, что готов разместить ВМС США для сопровождения коммерческих судов через пролив, граничащий с Ираном, Оманом и ОАЭ, если это необходимо, но официальные лица администрации утверждают, что военные корабли не будут развернуты до дальнейшего ослабления военного потенциала Тегерана.