Madagaskarning o‘tgan yil oktabr oyida hokimiyatni qo‘lga olgan Prezidenti Maykl Randrianirina, o‘tgan hafta vazirlar mahkamasini tarqatib yuborganidan so‘ng, mamlakatning korrupsiyaga qarshi kurash boshlig‘ini yangi Bosh vazir etib tayinladi. Prezidentlik idorasi yakshanba kuni sobiq yuqori darajali jandarm zobiti va martaba davlat ma’muri Mamitiana Rajaonarisonni yangi hukumat rahbari sifatida e’lon qildi.
O‘tgan yil hokimiyatni egallaganidan keyin bir qator islohotlar va‘da qilgan polkovnik Randrianirina, Rajaonarison hukumatni “toza yo‘l”da boshqarishi va umidni tiklashini aytdi. Davlat televideniyasida efirga uzatilgan prezident saroyidagi marosimda u: “Madagaskar millati qat’iy qarorlar talab qiladi. Biz hozir burilish nuqtasida turibmiz”, deb e’lon qildi. Prezident shuningdek, “Bu mamlakat halollik, tamoyilli va pulga sotib bo‘lmaydigan shaxsni talab qiladi”, deb qo‘shimcha qildi.
Tayinlash, Randrianirina o‘tgan dushanba kuni Bosh vazir Herintsalama Rajaonarivelo va barcha boshqa vazirlarni hech qanday izohsiz ishdan bo‘shatganidan keyin amalga oshirildi. Xususiy sektordan kelgan Rajaonarivelo, o‘tgan yil oktabr oyida sobiq Prezident Andri Rajoelinani qochishga majbur qilgan norozilik namoyishlari paytida Randrianirina hokimiyatni qo‘lga olganidan ko‘p o‘tmay tayinlangan edi.
Yangi Bosh vazir Rajaonarison 2021-yildan beri noqonuniy moliyaviy oqimlar, pul yuvish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashadigan Moliyaviy razvedka birligi (SAMIFIN)ni boshqargan. U yaqin orada yangi kabinetini e’lon qilishi kutilmoqda. O‘tgan sentyabr oyida Hind okeanidagi orolda suv va elektr energiyasi tanqisligiga qarshi namoyishlar norozilik harakatiga aylangan edi, bu esa hukumat tomonidan bir nechta qurbonlar bilan yakunlangan qatag‘on bilan to‘xtatilmadi.
Randrianirina qo‘shinlari qo‘zg‘olon ko‘tarib, “Z avlod” harakatidagi namoyishchilarga qo‘shilganda, sobiq Prezident Rajoelina Fransiya yordami bilan qochib ketdi. Polkovnik davlat to‘ntarishi haqidagi ayblovlarni rad etib, Konstitutsiyaviy sud unga “hokimiyatni topshirganini” ta’kidladi. U fevral oyi oxirida e’lon qilingan yo‘l xaritasi bilan belgilangan ikki yillik o‘tish davrini va’da qildi. Hokimiyatni egallaganidan beri Randrianirina davlat hokimiyatini tiklash, korrupsiyaga qarshi kurashish va jamoat ishonchini qayta qurishga qaratilgan “Qayta tashkil etish” deb ataydigan dasturni amalga oshirmoqda.

Президент Мадагаскара Мишель Рандрианирина, пришедший к власти в октябре прошлого года, назначил главу антикоррупционного ведомства новым премьер-министром, всего через неделю после роспуска кабинета министров. Администрация президента в воскресенье объявила, что бывший старший офицер жандармерии и карьерный государственный администратор Мамитиана Раджаонарисон возглавит новое правительство.
Полковник Рандрианирина, пообещавший ряд реформ после прихода к власти в прошлом году, заявил, что Раджаонарисон поведёт правительство «по чистому пути» и восстановит надежду. В церемонии в президентском дворце, транслировавшейся по государственному телевидению, он заявил: «Мадагаскарской нации нужны смелые решения. Мы сейчас находимся на переломном моменте». Президент добавил: «Эта страна нуждается в человеке честности, принципиальном, неподкупном и которого нельзя купить за деньги».
Назначение последовало после того, как Рандрианирина в прошлый понедельник уволил премьер-министра Эринцаламу Раджаонаривелу и всех других министров кабинета, не предоставив объяснений этому шагу. Раджаонаривелу, пришедший из частного сектора, был назначен в октябре вскоре после того, как Рандрианирина захватил власть во время протестов, вынудивших бывшего президента Андри Радзуэлину бежать.
Новый премьер-министр Раджаонарисон с 2021 года возглавлял Подразделение финансовой разведки (SAMIFIN), которое борется с незаконными финансовыми потоками, отмыванием денег и финансированием терроризма. Ожидается, что он вскоре объявит свой новый кабинет. В сентябре прошлого года демонстрации против нехватки воды и электроэнергии на острове в Индийском океане переросли в протестное движение, которое правительство не смогло остановить репрессиями, приведшими к нескольким жертвам.
Когда воинская часть Рандрианирины взбунтовалась и присоединилась к протестующим из движения «Поколение Z», бывший президент Радзуэлина бежал с помощью Франции. Полковник отверг обвинения в государственном перевороте, настаивая, что Конституционный суд «передал ему власть». Он пообещал двухлетний переходный период, изложенный в дорожной карте, опубликованной в конце февраля. С момента прихода к власти Рандрианирина проводит то, что он называет «Переоснованием», представляя повестку как перезагрузку, направленную на восстановление государственной власти, борьбу с коррупцией и восстановление общественного доверия.