AQSh Prezidenti Donald Trump NATO ittifoqchilari Fors ko‘rfazidagi Ormuz bo‘g‘ozida xavfsizlikni ta’minlash uchun qo‘shilmasa, ittifoqning “juda qorong‘u kelajagi” bo‘lishi mumkinligini aytdi. U Financial Times gazetasiga bergan intervyusida bu ogohlantirishni bildirib, Yevropa davlatlarini AQShning mintaqadagi sa’y-harakatlariga qo‘shilishga va, xususan, mina tarash kemalarini yuborishga chaqirdi.
Trumpning so‘zlariga ko‘ra, Yevropada AQShga qaraganda ko‘proq mina tarash kemalari mavjud. U, shuningdek, Yevropa maxsus kuchlari yoki boshqa harbiy bo‘linmalarining Eron tomonidan Fors ko‘rfazida dronlar va dengiz minalari orqali yaratilayotgan tahdidlarni bartaraf etishda ishtirok etishini istashini ta’kidladi. “Agar javob bo‘lmasa yoki javob salbiy bo‘lsa, menimcha, bu NATO uchun juda yomon bo‘ladi”, deb qo‘shimcha qildi u.
AQSh rahbari, shuningdek, o‘z mamlakatining Ukrainaga bo‘lgan katta geografik masofaga qaramay, Yevropa ittifoqchilarini faol qo‘llab-quvvatlaganini eslatdi. “Biz juda mehribon bo‘ldik. Ularga Ukrainada yordam berishimiz shart emas edi… Lekin biz yordam berdik. Endi ular bizga yordam berishadi yoki yo‘q, ko‘ramiz”, dedi u.
Bundan tashqari, Trump Xitoy rahbari Si Tszinpin bilan rejalashtirilgan mart oyi oxiridagi uchrashuvni kechiktirish mumkinligini aytdi, agar Pekin Ormuz bo‘g‘ozida xavfsiz kema qatnovini ta’minlashda yordam bermasa. U Yevropa va Xitoyning Fors ko‘rfazidan neft yetkazib berishga AQShga qaraganda ko‘proq bog‘liq ekanligini ta’kidladi. Ilgari Vashington Xitoy, Frantsiya, Yaponiya, Janubiy Koreya va Buyuk Britaniyani mintaqada xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarga qo‘shilishga chaqirgan edi.
Yaqin Sharqdagi mojaroning kuchayishi fonida global bozorlarda neft narxlari 15 mart kuni kechqurun barreliga 106 dollargacha ko‘tarildi, bu AQSh va Isroilning Eron qarshi harbiy operatsiyasi boshlanganidan beri taxminan 45% o‘sishni anglatadi. Shu bilan birga, Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, Trump ma’muriyati bir qator Yaqin Sharq davlatlarining urushni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralarni boshlash takliflarini rad etdi. Ummon kabi bir necha davlat Vashington va Tehron o‘rtasida vositachi bo‘lishga urindi, ammo Oq uy muzokaralar qiziqish bildirmasligini bildirdi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что у НАТО может быть «очень мрачное будущее», если союзники не присоединятся к обеспечению безопасности в Ормузском проливе в Персидском заливе. В интервью Financial Times он призвал европейские страны поддержать усилия Вашингтона в регионе, направив, в частности, тральщики, которых, по его словам, у Европы больше, чем у США.
Трамп также отметил, что хотел бы видеть участие европейских спецподразделений или других военных сил для устранения угроз со стороны Ирана в Персидском заливе, включая использование дронов и морских мин. «Если не будет ответа или если ответ будет отрицательным, я думаю, это будет очень плохо для будущего НАТО», — добавил американский лидер, выразив сомнения в готовности союзников оказать поддержку.
Президент США напомнил, что его администрация активно поддерживала европейских союзников в вопросе Украины, несмотря на значительную географическую удалённость. «Мы были очень добры. Нам не обязательно было помогать им с Украиной… Но мы помогли. Теперь посмотрим, помогут ли они нам», — заявил он, подчеркнув якобы односторонний характер помощи.
Кроме того, Трамп допустил возможность переноса запланированной на конец марта встречи с председателем КНР Си Цзиньпином, если Пекин не окажет содействия в обеспечении безопасного судоходства через Ормузский пролив. Он отметил, что Европа и Китай в большей степени зависят от поставок нефти из Персидского залива, чем США. Ранее Вашингтон также призвал Китай, Францию, Японию, Южную Корею и Великобританию присоединиться к совместным усилиям по безопасности в регионе.
На фоне эскалации конфликта на Ближнем Востоке цены на нефть на мировых рынках вечером 15 марта достигли 106 долларов за баррель, увеличившись примерно на 45% с начала военной операции США и Израиля против Ирана. При этом, по данным Reuters, администрация Трампа отклонила предложения ряда ближневосточных стран о начале переговоров по прекращению войны. Несколько государств, включая Оман, пытались выступить посредниками между Вашингтоном и Тегераном, однако Белый дом дал понять, что не заинтересован в переговорах, что усугубляет региональную напряжённость.