Gaza sektorida, Lama Abu Reida qizasi Alma uchun umid bilan kutayotgan edi. Besh oylik bolaning o‘pkasida kista bor va u kislorod apparatisiz nafas ola olmaydi. Uning oilasi 1-mart kuni bolani Iordaniyaga jarrohlik amaliyoti uchun evakuatsiya qilishga tayyor edi, ammo Isroil hukumatining “xavfsizlik sabablari” bilan Rafah o‘tish punktini yopish qarori bu rejalarni barbod qildi.
Abu Reida: “Menga o‘tish punkti urush tufayli ogohsiz yopilganligini aytishdi,” deydi u. Alma Nasser kasalxonasida uch oydan ortiq vaqt davomida davolanmoqda, lekin Gaza sektorida zarur jarrohlik amaliyoti mavjud emas. Shifokorlar uning hayoti uchun chet elda operatsiya zarurligini ta’kidlaydilar.
Yopilishning og‘ir oqibatlari allaqachon boshqa oilalarni ham urgan. Hadeel Zorobning olti yoshli o‘g‘li Sohaib va sakkiz yoshli qizi Lana nodir genetik kasallikdan vafot etdi, ular chet elda davolanish uchun kutish ro‘yxatida edi. Zorob: “O‘tish punktlarining yopilishi bolalarimni o‘ldirdi!” deya iztirob bilan aytadi.
Gaza Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 20 000 dan ortiq bemor va yaradorlar chet elda davolanishni kutmoqda, jumladan 4000 ga yaqin saraton bemori va 4500 bola. Al-Dameer Inson Huquqlari Assotsiatsiyasi bu yopilishni “jamoaviy jazo” deb baholaydi.
Amal al-Talouli, 43 yoshli saraton bemori, uyini urushda yo‘qotgan va davolanish uchun chet elga chiqish imkoniyatidan mahrum. U: “Hamma narsa yetishmayapti, dori-darmonlar kirishmayapti,” deydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tish punktining ochilishi ko‘plab bemorlar uchun hayotni saqlab qolish imkoniyatini beradi.

В секторе Газа надежды Ламы Абу Рейды на спасение её дочери Альмы были разрушены решением израильских властей. Пятимесячная девочка страдает от кисты в лёгком и не может дышать без кислородного аппарата. Семья готовилась к медицинской эвакуации в Иорданию 1 марта, но закрытие КПП Рафах 28 февраля “по соображениям безопасности” сорвало эти планы.
Абу Рейда с дрожью в голосе сообщает: “Мне сказали, что переход закрыли без предупреждения из-за войны”. Альма уже более трёх месяцев находится в больнице Нассер в Хан-Юнисе, где необходимая операция недоступна из-за ограниченных медицинских ресурсов в Газе.
Трагические последствия закрытия уже ощутили другие семьи. Хадиль Зороб потеряла шестилетнего сына Сухайба и восьмилетнюю дочь Лану, которые страдали редким генетическим заболеванием и ждали выезда на лечение за границу. Зороб, рыдая, заявляет: “Закрытие переходов убило моих детей!”
По данным Министерства здравоохранения Газы, более 20 000 пациентов и раненых ожидают выезда для лечения за рубежом, включая около 4000 онкологических больных и 4500 детей. Ассоциация прав человека “Аль-Дамир” назвала закрытие Рафаха “коллективным наказанием”, усугубляющим гуманитарный кризис.
Амаль ат-Таллули, 43-летняя женщина с раком груди, также оказалась в отчаянном положении. Потеряв дом во время войны, она не может получить специализированное лечение из-за закрытия переходов и нехватки медикаментов. “Всё в дефиците, лекарства не поступают”, – говорит она, надеясь на открытие КПП для шанса на выздоровление.