Germaniyaning markaziy Hesse shtatida o‘tkazilgan mahalliy saylovlarning dastlabki natijalari shuni ko‘rsatdiki, kansler Fridrix Merz boshchiligidagi Xristian-demokratik partiyasi (CDU) shtatdagi eng kuchli siyosiy kuch bo‘lib qolmoqda. CDU 29,7% ovoz olgan bo‘lsa, uning milliy darajadagi koalitsiya hamkori bo‘lgan Sotsial-demokratik partiya (SPD) 20,2% ovoz bilan ikkinchi o‘rinni egalladi. Bu ko‘rsatkichlar 2021-yilgi saylovdagi 28,5% va 24% natijalariga nisbatan o‘zgarishlarni aks ettiradi.
Saylov natijalari Merz uchun ma’lum darajada yengillik bo‘ldi, chunki bir hafta oldin uning partiyasi qo‘shni Baden-Vyurtemberg shtatidagi saylovda Yashillar partiyasiga tor farq bilan yutqazgan edi. Hesse saylovida esa Yashillar partiyasi o‘zining uchinchi o‘rini anti-immigrant Alternative für Deutschland (AfD) partiyasiga boy berdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Yashillar partiyasi 14,4% ovoz olgan bo‘lsa, AfD 15,9% ovoz bilan uchinchi o‘rinni egalladi.
AfDning natijasi besh yil oldingi saylovdagi 6,9% dan ikki baravar oshdi, bu uning butun mamlakat bo‘ylab o‘sish tendentsiyasini davom ettirishini ko‘rsatadi. Ko‘plab kuzatuvchilar AfDning demokratiyaga xavf tug‘dirishini ta’kidlab, uning o‘sishi haqida tashvish bildirmoqda. Hesse shtatidagi AfD bo‘limi ichki razvedka tomonidan ekstremist tashkilot sifatida baholangan, milliy AfD esa o‘tgan yili irqchilik va antidemokratik tendentsiyalar tufayli o‘ng qanot ekstremist guruh sifatida tasniflangan.
Saylov Hesse shtatidagi mahalliy kengashlar, shahar parlamentlari va bir qancha mer lavozimlarini belgiladi. Shtat Germaniyaning moliya markazi Frankfurtni o‘z ichiga oladi. Saylovda 4,7 million kishi, shu jumladan 430 ming nafar Yevropa Ittifoqining boshqa davlatlari fuqarolari ovoz berish huquqiga ega edi. Saylov ishtiroki 54,4% ni tashkil etib, 2021-yildagi 50,4% dan yuqori bo‘ldi.

Предварительные результаты местных выборов в центральной земле Гессен в Германии показывают, что Христианско-демократический союз (ХДС) под руководством канцлера Фридриха Мерца остается сильнейшей политической силой в регионе. ХДС получил 29,7% голосов, в то время как его коалиционный партнер на национальном уровне, Социал-демократическая партия (СДПГ), заняла второе место с 20,2%. Эти показатели отражают изменения по сравнению с результатами выборов 2021 года, где ХДС и СДПГ получили 28,5% и 24% соответственно.
Результаты выборов принесли некоторое облегчение Мерцу, чья партия неделей ранее потерпела узкое поражение от партии «Зеленых» на выборах в соседней земле Баден-Вюртемберг. На выборах в Гессене «Зеленые» не смогли повторить успех, уступив третье место антииммигрантской партии «Альтернатива для Германии» (АдГ). Согласно предварительным данным, «Зеленые» получили 14,4% голосов, в то время как АдГ набрала 15,9%.
Результат АдГ более чем удвоился по сравнению с прошлыми региональными выборами пять лет назад, когда партия получила 6,9%, что свидетельствует о продолжающемся росте её популярности по всей стране. Многие наблюдатели с тревогой следят за этим подъемом, рассматривая АдГ как угрозу демократии. Региональное отделение АдГ в Гессене было классифицировано местной разведкой как подозреваемая экстремистская организация, а национальная АдГ в прошлом году была признана правоэкстремистской группой из-за предполагаемых расистских и антидемократических тенденций.
Выборы определили состав местных советов и городских парламентов в Гессене, а также несколько постов бургомистров. Земля включает в себя финансовый центр Германии – Франкфурт. В выборах имели право участвовать 4,7 миллиона человек, включая около 430 тысяч граждан других стран-членов Европейского союза. Явка избирателей составила 54,4%, превысив показатель 2021 года в 50,4%.