Fransiyaning birinchi bosqichdagi mer saylovlari o‘tkazilgach, mamlakat siyosiy landshaftida ekstremist kuchlarning kuchayishi kuzatilmoqda. Bu asosiy partiyalar – sotsialistlar va markaziy o‘ng qanot respublikachilar – uchun noqulay tanlovlar yaratmoqda. Ko‘plab yirik shaharlarda, jumladan Marsel va Parijda, bu partiyalar ikkinchi bosqichda raqiblarini mag‘lub etish uchun o‘zlarining tashqi qanotlari – o‘ng qanotdagi Milliy front (RN) yoki chap qanotdagi Fransiya bo‘ysunmas (LFI) – bilan saylov ittifoqlari tuzish istagini bildirishmoqda.
Biroq, bunday ittifoqlar nafaqat imkoniyatlar, balki katta xavflarni ham o‘z ichiga oladi. Masalan, Marselda amaldagi sotsialist mer Benua Payan birinchi bosqichda RN nomzodi Frank Allisiodan ozgina oldinda, lekin respublikachi Martina Vassal va LFI nomzodi Sebastyan Delogu ham ikkinchi bosqichga chiqdi. Bu sotsialistlarni LFI bilan, respublikachilarni esa RN bilan ittifoq tuzishga undaydi, ammo bu asosiy partiyalarning odatda qoralaydigan guruhlar bilan yaqinlashishi ularning obro‘siga zarar yetkazishi mumkin.
Parijda sotsialist partiyaning Emmanuil Greguar birinchi bosqichda yaxshi natija ko‘rsatdi, lekin ikkinchi bosqichga chiqqan LFI nomzodi Sofiya Chikirou bilan ittifoq tuzishdan bosh tortdi, bu esa uning g‘alabasiga xavf solishi mumkin. O‘ng qanotdagi Rashida Dati ham o‘ng qanotdagi ekstremist Sara Knafo bilan ittifoqdan voz kechdi, ammo uning ovozlarsiz g‘alabasi noaniq. Bu vaziyat fransuz siyosatida yangi hodisa bo‘lib, LFI ning ijtimoiy qarashlari, jumladan, o‘tgan oyda Lionda o‘ng qanot talabasining o‘ldirilishi va LFI rahbari Jan-Lyuk Melanshonning Jeffri Epstin haqidagi bahsli nutqi tufayli rasmiy ittifoqlarni qiyinlashtirdi.
Sotsialist partiya rahbari Olivye For LFI bilan “milliy” kelishuvni rad etdi, lekin “mahalliy” kelishuvlarni istisno qilmadi. Tuluzada sotsialistlar va LFI o‘ng qanot merni mag‘lub etish uchun ro‘yxatlarini birlashtirdi. Bu o‘ng qanot tomonidan ikkiyuzlamachilik deb baholanmoqda, siyosiy muhit keskinlashib, kelgusi yilgi prezidentlik saylovlarida bu tendensiya kuchayishi kutilmoqda. Fransiyada, boshqa joylardagi kabi, siyosat tobora ekstremist qanotlar tomonidan belgilanmoqda, bu mamlakatning demokratik jarayonlariga salbiy ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.

После первого тура муниципальных выборов во Франции наблюдается усиление экстремистских сил, что создаёт неудобные дилеммы для основных партий. Социалисты и правоцентристские республиканцы во многих крупных городах, таких как Марсель и Париж, рассматривают возможность избирательных пактов с крайне правым Национальным объединением (RN) или крайне левой «Францией непокорённой» (LFI), чтобы победить оппонентов во втором туре в следующее воскресенье.
Однако такие союзы несут не только возможности, но и значительные риски. Например, в Марселе действующий социалистический мэр Бенуа Паян лишь немного опережает кандидата RN Франка Аллизио, а республиканка Мартина Вассаль и кандидат LFI Себастьен Делогу также прошли во второй тур. Это подталкивает социалистов к союзу с LFI, а республиканцев – с RN, но сближение с группами, которые они обычно осуждают, может нанести ущерб репутации основных партий.
В Париже кандидат Социалистической партии Эмманюэль Грегуар показал хороший результат в первом туре, но среди прошедших во второй тур – кандидат LFI София Шикиру. Грегуар поклялся не заключать пакт с LFI, что может стоить ему победы. Правая кандидатка Рашида Дати также отказалась от союза с крайне правой Сарой Кнафо, но без её голосов её шансы неопределённы. Эта ситуация стала новой чертой французской политики, где LFI оказалась в изоляции из-за спорных действий, включая убийство правого студента в Лионе в прошлом месяце, предположительно связанное с группировкой, в которую входил помощник депутата LFI, и антисемитские шутки лидера LFI Жан-Люка Меланшона.
Лидер Социалистической партии Оливье Фор исключил «национальное» соглашение с LFI, но оставил возможность «местных» договорённостей. В Тулузе социалисты и LFI уже объявили о слиянии списков для победы над правым мэром. Правая сторона обвиняет левых в лицемерии, что усиливает политическую поляризацию. Во Франции, как и в других странах, политика всё больше определяется крайними флангами, что может негативно сказаться на демократических процессах, особенно с учётом предстоящих президентских выборов в следующем году.