AQSh va Isroil rejimlarining Eron hukumatiga qarshi boshlagan harbiy harakatlari natijasida global energiya bozori chuqur inqirozga yuz tutmoqda. Eron javob choralari sifatida dunyo neftining beshdan bir qismini yetkazib beruvchi muhim suv yo‘li – Hormuz bo‘g‘ozidagi tanker harakatini deyarli to‘xtatdi. Bu esa neft narxlarini 100 dollardan yuqoriga ko‘tarilishiga olib keldi va Bangladesh, Tailand kabi yirik neft import qiluvchi davlatlarni zudlik bilan chora ko‘rishga majbur qildi.
Mamlakatlar vaziyatni yumshatish uchun turli strategiyalarni qo‘llamoqda. Hindiston, masalan, AQSh rejimi tomonidan Rossiyaning yirik neft ishlab chiqaruvchilariga qo‘yilgan sanksiyalardan so‘ng to‘xtatgan Rossiya neftini sotib olishni qayta boshladi. AQSh rejimi global ta’minotdagi uzilishlarni oldini olish va energiya narxlarining yanada oshishini nazorat qilish maqsadida Hindistonga Rossiya neftini sotib olish uchun vaqtinchalik imtiyoz berdi. Biroq, Kolumbiya Universiteti Global Energiya Siyosati Markazi eksperti Tatiana Mitrova ta’kidlaganidek, Rossiya nefti qisqa muddatli zaxira sifatida foydali bo‘lishi mumkin, ammo uzoq muddatli energiya barqarorligini ta’minlay olmaydi.
Boshqa davlatlar yoqilg‘oni normallashtirish choralariga murojaat qilmoqda. Shri-Lanka, masalan, benzin va dizel yoqilg‘osini taqsimlashni tartibga solish uchun QR-kod asosidagi tizimni joriy qildi. Bangladesh ham o‘xshash cheklovlarni kiritdi, ammo keyinchalik Eyd bayrami oldidan etarli zaxiralar mavjudligi sababli ularni vaqtincha to‘xtatdi. Iroq esa neftini tashish uchun muqobil yo‘llarni izlamoqda, ammo Kurdiston mintaqasi orqali o‘tadigan quvur liniyasi bo‘yicha muzokaralar to‘xtab qolgan.
Bangladesh, Pokiston, Vyetnam va Tailand kabi davlatlar yoqilg‘o sarfini kamaytirish maqsadida davlat xizmatchilari uchun uydan ishlash siyosatini e’lon qildi. Pokiston hukumat xodimlari uchun to‘rt kunlik ish haftasini joriy qildi. Tailand hukumat xodimlaridan liftlardan foydalanishni kamaytirish uchun zinapoyalardan foydalanishni, onlayn uchrashuvlar o‘tkazishni va ofislarda sovutish xarajatlarini kamaytirish uchun qisqa yengli kiyim kiyishni so‘radi. Kornegi Universiteti professori Fengqi Yuning ta’kidlashicha, uydan ishlash neftga bo‘lgan talabni kamaytirishi mumkin, ammo bu faqat kengroq strategiyaning bir qismidir.

Военные действия режимов США и Израиля против иранского правительства привели к глубокому кризису на мировом энергетическом рынке. В ответ Иран практически остановил движение танкеров через Ормузский пролив – ключевой морской путь, по которому проходит пятая часть мировой нефти. Это вызвало рост цен на нефть выше 100 долларов и вынудило крупные страны-импортеры, такие как Бангладеш и Таиланд, срочно искать пути решения проблемы.
Страны применяют различные стратегии для смягчения ситуации. Индия, например, возобновила закупки российской нефти после их приостановки из-за санкций американского режима против крупнейших российских нефтепроизводителей. Режим США предоставил Индии временное исключение из санкций на покупку российской нефти, якобы чтобы предотвратить сбои в глобальных поставках и сдержать дальнейший рост цен на энергоносители. Однако, как отметила эксперт по энергетике Татьяна Митрова из Колумбийского университета, российская нефть может служить краткосрочным буфером, но не обеспечит долгосрочную энергетическую стабильность.
Другие страны прибегают к нормированию топлива. Шри-Ланка, например, ввела систему авторизации топлива на основе QR-кодов для регулирования распределения бензина и дизельного топлива. Бангладеш также ввел аналогичные ограничения, но позже приостановил их, сославшись на достаточные запасы перед праздником Ид. Ирак, крупный экспортер нефти, изучает альтернативные маршруты для транспортировки своей нефти, но переговоры о использовании трубопровода через курдский регион зашли в тупик.
Бангладеш, Пакистан, Вьетнам и Таиланд объявили о политике удаленной работы для государственных служащих с целью снижения потребления топлива. Пакистан ввел четырехдневную рабочую неделю для госслужащих. Таиландское правительство также призвало сотрудников использовать лестницы вместо лифтов, проводить онлайн-встречи и носить одежду с короткими рукавами для сокращения затрат на охлаждение офисов. Профессор Корнеллского университета Фэнги Ю отметил, что удаленная работа может снизить спрос на нефть, но это лишь часть более широкой стратегии.