Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) hududida Eron tomonidan amalga oshirilayotgan hujumlar kuchaymoqda. Mamlakatning eng yirik porti va neft ombori boʻlgan Fujayra, shuningdek, Dubayning xalqaro aeroporti dron hujumlariga uchradi. Hujumlar natijasida aeroport yaqinida yongʻin sodir boʻlib, reyslar vaqtincha toʻxtatildi.
Fujayra portidagi sanoat zonasiga qilingan dron hujumi ham yongʻinga sabab boʻldi. Bu port mintaqadagi eng yirik neft omborlaridan biri hisoblanadi. Shu bilan birga, Abu-Dabi poytaxti chekkasidagi Al-Bahiya hududida raketa hujumi natijasida bir falastinlik halok boʻldi. BAA Mudofaa vazirligi maʼlumotlariga koʻra, dushmanning oltita ballistik raketasi va 21 droni dushirildi.
Eron AQSh va Isroil bilan urush boshlanganidan buyon BAAga 1900 dan ortiq raketalar va dronlar uchirgan. Dubay aeroportiga qilingan soʻnggi hujum urush boshlanganidan keyingi uchinchi hodisa boʻldi. Bu hujumlar BAAning xavfsizlik va barqarorlik imijiga jiddiy zarba berdi, chunki baʼzi reyslar kechiktirildi, baʼzilari esa bekor qilindi.
Fujayra portining strategik ahamiyati uning Fors koʻrfazida emas, balki Ummon koʻrfazida joylashganligidadir. Bu joylashuv tufayli kemalar Hormuz boʻgʻozi orqali oʻtmasdan portga yetib borishi mumkin. Dubayda joylashgan CEO Middle East jurnalining muharriri Jastin Harperning taʼkidlashicha, port „global taʼminotni saqlab qolishda hal qiluvchi rol“ oʻynaydi, chunki Eron Hormuz boʻgʻozini blokirovka qilsa ham, BAA Abu-Dabidagi neft konlaridan quvurlar orqali Fujayra orqali neft eksport qilishi mumkin.
Kpler kompaniyasining neft tahlilchisi Mett Stenli Fujayrani „Hormuz boʻgʻozini chetlab oʻtish uchun ideal joy“ deb taʼriflaydi. Uning soʻzlariga koʻra, port Osiyo xaridorlari istagan xom neftni saqlaydi va Hindistonga yaqin joylashganligi sababli muhim logistika markazidir. Stenli taʼkidlaganidek, Eronning Fujayradagi neft tankeri va quvuriga hujumi „Koʻrfaz infratuzilmasining zaifligini koʻrsatadi“ va Eron „energiya oqimini buzishni maqsad qilgan“.
Hujumlarga qaramay, Dubaydagi biznes hamjamiyati oʻzini „chidamli“ deb koʻrsatmoqda. Restoranlar mijozlarni jalb qilish uchun chegirmalar taklif qilmoqda, savdo markazlari esa gavjum boʻlib turmoqda. Harperning fikricha, odamlar „Dubayning tanazzulga qarshilik koʻrsatish qobiliyatini kam baholaydi“. BAA Davlat vaziri Lana Nusseibeh oʻtgan hafta BBCga bergan intervyusida mamlakat iqtisodiyotining „chidamli“ ekanligini taʼkidlab, mojarodan „tezda tiklanadi“ degan vaʼdasini berdi.

Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ) столкнулись с эскалацией атак со стороны Ирана. Крупнейший порт и нефтехранилище страны Фуджейра, а также международный аэропорт Дубая стали целями дронов. В результате нападения возле аэропорта вспыхнул пожар, что привело к временной приостановке рейсов.
Дронная атака на промышленную зону порта Фуджейра также вызвала масштабный пожар. Этот порт является одним из крупнейших нефтехранилищ в регионе. Кроме того, ракетный удар по автомобилю на окраине столицы Абу-Даби в районе Аль-Бахия привёл к гибели гражданина Палестины. По данным Министерства обороны ОАЭ, системы ПВО перехватили шесть баллистических ракет и 21 дрон.
С начала войны между США, Израилем и Ираном последний выпустил по ОАЭ более 1900 ракет и дронов. Последняя атака на аэропорт Дубая стала третьим инцидентом с начала конфликта. Эти удары нанесли серьёзный удар по имиджу безопасности и стабильности ОАЭ, поскольку некоторые рейсы были задержаны, а другие отменены.
Стратегическое значение порта Фуджейра заключается в его расположении не в Персидском заливе, а в Оманском заливе. Это позволяет судам достигать порта, не проходя через Ормузский пролив. Как отметил редактор CEO Middle East Джастин Харпер, порт играет «решающую» роль в «поддержании глобальных поставок», поскольку даже в случае блокировки Ираном Ормузского пролива ОАЭ могут экспортировать нефть через Фуджейру по трубопроводам из месторождений Абу-Даби.
Нефтяной аналитик компании Kpler Мэтт Стэнли охарактеризовал Фуджейру как «идеально расположенную для обхода Ормузского пролива». По его словам, порт хранит сырую нефть, востребованную азиатскими покупателями, и находится близко к Индии, являясь «первой остановкой на пути в Сингапур и Китай». Стэнли подчеркнул, что атаки Ирана на нефтяной танкер и трубопровод в Фуджейре «демонстрируют уязвимость инфраструктуры Залива», а цель Ирана — «нарушить поток энергии».
Несмотря на атаки, деловое сообщество Дубая проявляет «устойчивость». Рестораны предлагают скидки для привлечения клиентов, а торговые центры остаются оживлёнными. Харпер добавил, что люди «недооценивают способность Дубая пережить спад». На прошлой неделе государственный министр ОАЭ Лана Нусейбех в интервью BBC заявила, что страна «быстро восстановится» после конфликта, настаивая на «устойчивости» её экономики.