Eron hukumati AQSh va Isroil bilan urush davrida Hormuz bo‘g‘ozini AQSh va uning ittifoqchilariga yopganini e’lon qildi. Bu bo‘g‘oz dunyo neft tashishining beshdan bir qismi o‘tadigan muhim suv yo‘lidir. Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) rahbariyatining katta maslahatchisi Ebrahim Jabari 2-mart kuni bo‘g‘ozni “yopilgan” deb e’lon qilib, agar kemalar o‘tishga urinsa, ularni “yoqib yuborish” bilan tahdid qildi.
Bu harakat neft narxlarini keskin oshirdi. Urushdan oldin har bir barrel neftning narxi taxminan 65 dollar bo‘lsa, hozirda 100 dollardan yuqori. Xalqaro standart bo‘lgan Brent nefti dushanba kuni 105,70 dollarga yetib, 2,5 foizga oshdi va bu urush boshlanganidan beri 40 foizdan ortiq yuqori ko‘rsatkichdir.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi CBS telekanaliga bergan intervyusida, Tehron bir qator davlatlar tomonidan o‘z kemalari uchun xavfsiz o‘tishni so‘rash bilan murojaat qilinganini aytdi. U “bu bizning harbiylarimiz qaror qiladigan masala” deb qo‘shimcha qilib, “turli mamlakatlar”dan kelgan kemalar guruhiga ruxsat berilganini, lekin tafsilotlarni bermasdan bildirdi.
Pokiston, Hindiston va Turkiya bayroqli kemalarga bo‘g‘ozdan o‘tishga ruxsat berilgan. Pokiston bayrog‘idagi Karachi tankeri yakshanba kuni o‘tgan, Hindistonning ikki gaz tashuvchi tankeri shanba kuni xavfsiz o‘tgan, Turkiyaga tegishli bir kema juma kuni ruxsat olgan. Xitoy ham Eron bilan xavfsiz o‘tish uchun muzokaralar olib borayotgani xabar qilinmoqda, chunki Xitoy neftining 45 foizi shu bo‘g‘oz orqali o‘tadi.
AQSh prezidenti Donald Trump bo‘g‘ozni himoya qilish uchun harbiy koalitsiya tuzishga chaqirdi, lekin Yevropa davlatlari bunga qo‘shilishdan bosh tortmoqda. Germaniya va Gretsiya harbiy ishtirokni rad etdi, Buyuk Britaniya bosh vaziri Keir Starmer “kengroq urushga tortilmaymiz” deb aytdi. Tahlilchilar AQSh ittifoqchilarining bunday operatsiyada ishtirok etishi “ehtimoldan yiroq” deb hisoblaydi, chunki ular urushga qarshi bo‘lib, amaliy jihatdan kemalarni tezda joylashtirish qiyin.

Иранские власти объявили о закрытии Ормузского пролива для США и их союзников на фоне войны с США и Израилем. Этот пролив является ключевым морским маршрутом, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти. Старший советник командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Эбрахим Джабари 2 марта заявил, что пролив «закрыт», и если какие-либо суда попытаются пересечь его, КСИР и военно-морские силы «подожгут эти корабли».
Это решение вызвало резкий рост цен на нефть. До войны цена за баррель составляла около $65, а теперь превысила $100. Международный эталон Brent в понедельник вырос на 2,5% до $105,70, что более чем на 40% выше, чем до начала войны 28 февраля.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги в интервью телеканалу CBS в воскресенье сообщил, что Тегеран получил обращения от ряда стран с просьбой обеспечить безопасный проход для их судов, и «это решение остается за нашими военными». Он добавил, что группе судов из «разных стран» был разрешен проход, не уточняя деталей.
Судам под флагами Пакистана, Индии и Турции был разрешен проход через пролив. Пакистанский танкер Karachi прошел в воскресенье, два индийских газовоза благополучно пересекли пролив в субботу, а турецкое судно получило разрешение в пятницу. Китай, как сообщается, ведет переговоры с Ираном о безопасном проходе, поскольку 45% его нефти поступает через Ормузский пролив.
Президент США Дональд Трамп призвал к созданию военной коалиции для защиты пролива, но европейские страны отказываются от участия. Германия и Греция исключили военное вмешательство, а премьер-министр Великобритании Кейр Стармер заявил, что страна «не будет втянута в более широкую войну». Аналитики считают маловероятным, что союзники США присоединятся к такой операции, учитывая их первоначальное противодействие войне и практические трудности с быстрым развертыванием кораблей.