Eron futboli rahbari Mehdi Tajning aytishicha, mamlakat FIFA bilan muzokaralar olib borib, 2026-yilgi erkaklar o‘rtasidagi Jahon chempionati o‘yinlarini AQShdan Meksikaga ko‘chirishni talab qilmoqda. Bu harakat AQShning sobiq prezidenti Donald Trampning xavfsizlik haqidagi bayonotlaridan keyin amalga oshirilmoqda, chunki Taj "Tramp Eron terma jamoasining xavfsizligini ta'minlay olmasligini aniq aytganida, biz albatta Amerikaga borolmaymiz" deb izoh berdi.
Tramp o‘tgan hafta Truth Social platformasida Eron futbolchilari musobaqada qatnashishiga ruxsat berilishini, lekin ularning o‘z hayoti va xavfsizligi uchun "ularning u yerda bo‘lishi mos emas" deb qo‘shimcha qilgan edi. Bu bayonotlar Eron sport vazirligining ilgari taklif qilganidek, mamlakat AQSh-Isroilning Eron ustidan birgalikdagi zarbalari fonida turnirdan butunlay voz kechish ehtimolini kuchaytirdi.
Jahon chempionati iyun oyidan boshlab AQSh, Meksika va Kanadada o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, Eron hozirda AQSh stadionlarida o‘ynashi jadvalga kiritilgan. Hozirgi rejalarga ko‘ra, Eronning asosiy lageri Arizona shtatining Tucson shahrida bo‘lib, ochilish o‘yini Los-Anjelesdagi SoFi stadionida Yangi Zelandiyaga qarshi o‘tkazilishi belgilangan.
Yangi Zelandiya futboli rahbari Endryu Pragnell mahalliy OAVga FIFAning jadvalni o‘zgartirishiga shubha bildirgan, milliy murabbiy Darren Beazli esa tayyorgarlik o‘zgarishsiz davom etayotganini aytdi. FIFA hozircha Eronning o‘yinlarni ko‘chirish haqidagi iltimosiga rasmiy izoh bermagan.
Noaniqlik so‘nggi haftalarda Eron futboli atrofidagi sarlavhalarga qo‘shimcha qilindi, chunki 2026-yilgi Osiyo ayollar chempionati paytida Avstraliyada boshpana olgan ettita ayol futbolchidan beshtasi Eronga qaytgani xabar qilingan edi. Bu taklif milliy madhiya davomida ba'zi o‘yinchilar jim turgan oldindan o‘yin noroziligidan keyin kelgan, bu harakat Eron davlat televideniyasi tomonidan ularni "urush davridagi xoinlar" deb belgilashga olib keldi.

Глава иранского футбола Мехди Тадж заявил, что страна ведет переговоры с ФИФА о переносе матчей чемпионата мира 2026 года из США в Мексику, ссылаясь на проблемы безопасности после заявлений бывшего президента США Дональда Трампа. Тадж отметил: «Когда Трамп прямо заявил, что не может обеспечить безопасность иранской сборной, мы определенно не поедем в Америку», что подчеркивает эскалацию спора, перешедшего из политики в спорт.
Трамп на прошлой неделе на платформе Truth Social заявил, что иранским игрокам будет разрешено участвовать в соревнованиях, но добавил, что «неуместно, чтобы они там находились, ради их собственной жизни и безопасности». Эти комментарии усилили опасения, ранее высказанные иранским министром спорта, который предположил, что Иран может полностью бойкотировать турнир на фоне продолжающихся совместных ударов США и Израиля по Ирану.
Чемпионат мира стартует в июне и пройдет в США, Мексике и Канаде, причем Иран в настоящее время запланирован для игр на стадионах США. Согласно текущим планам, база Ирана будет в Тусоне, Аризона, а его первый матч против Новой Зеландии состоится на стадионе Софи в Лос-Анджелесе.
Глава футбола Новой Зеландии Эндрю Прагнелл заявил местным СМИ, что сомневается в изменении расписания ФИФА, а национальный тренер Даррен Безли подтвердил, что подготовка продолжается без изменений. ФИФА пока публично не прокомментировала запрос Ирана о переносе матчей, что добавляет неопределенности в преддверии турнира.
Неопределенность усугубляется заголовками вокруг иранского футбола в последние недели: ранее сообщалось, что пять из семи женщин-футболисток, получивших убежище в Австралии во время Кубка Азии среди женщин 2026 года, вернулись в Иран. Это произошло после предматчевого протеста, когда некоторые игроки молчали во время государственного гимна, что побудило иранское государственное телевидение назвать их «предателями военного времени».