Isroil qo‘shinlari dushanba kuni Hizbulloh pozitsiyalariga qarshi “cheklangan va maqsadli quruqlik operatsiyalari” e’lon qilganidan so‘ng, Janubiy Livon bo‘ylab yangi havo hujumlari to‘lqinlarini boshladi. Bu harakatlar mintavada kengayib borayotgan mojaroda yangi front ochdi, Isroil Livon bo‘ylab harbiy operatsiyalarini kuchaytirgan holda.
2-mart kuni Hizbulloh Eronning Oliy Rahbari Oyatulloh Ali Xomeneining Tehrondagi suiqasdiga javoban taxminan bir yil ichida birinchi marta Isroilga raketalar va dronlar o‘q uzdi. Shu bilan birga, Isroil 2024-yil noyabrdagi tinchlik kelishuvini buzgan holda Livonga qarshi deyarli har kuni hujumlarni davom ettirdi. Livonning Ommaviy Sog‘liqni Saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2-martdan 16-martgacha bo‘lgan davrda Isroil hujumlari kamida 886 kishini, shu jumladan 67 ayol, 111 bola va 38 sog‘liq xodimini o‘ldirib, 2141 kishini yaraladi.
Bir milliondan ortiq livonlik uylaridan quvg‘in qilindi, Isroil Mudofaa vaziri Isroil Kets dushanba kuni isroilliklar xavfsizligi kafolatlanganigacha mamlakat janubidagi odamlarning qaytishiga yo‘l qo‘ymasligini aytdi. Mustaqil monitoring tashkiloti ACLED ma’lumotlariga ko‘ra, Livonga qarshi kamida 394 ta Isroil hujumi qayd etilgan, ular asosan janubiy Livon va Bayrutning janubiy chekkalarida, shuningdek, sharqdagi Bika vodiysi va Baalbekda amalga oshirilgan.
Bayrut poytaxtida, aholisining yarmi (taxminan 5,9 million) yashaydigan janubiy chekkalardagi Dahiyada bir vaqtlar deyarli bir million kishi istiqomat qilgan, ularning aksariyati endi majburan ko‘chirilgan. Isroil harbiy samolyotlari shaharning Xaret Hreyk, Bayrut markazidagi Bashura mahallasi va bombalardan qochgan ko‘chirilgan oilalar joylashgan Ramlet al-Bayda kabi qismlarini nishonga oldi. 2023-yil 7-oktabrdan beri Livondagi Isroil hujumlari Livon Sog‘liq vazirligi va ACLED tomonidan tuzilgan tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 5282 kishini o‘ldirdi.
Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi chegara mojarosi 2023-yil 7-oktabrda Hamas va boshqa falastinlik qurolli guruhlar Janubiy Isroilga hujum qilganidan bir kun keyin boshlangan, Isroil G‘azodagi genotsid urushini boshlagan. 1982-yilda Isroilning Livon istilosiga javoban tashkil etilgan Hizbulloh falastinliklar bilan birdamlikda Isroilga raketalar uzdi. Yamanning Husiy guruhi ham falastinliklar bilan birdamlikda Qizil dengizdagi kemalarga hujum qilib, global savdoni buzdi; Husiylar va Hizbulloh Eronning “qarshilik o‘qi” tarkibiga kiradi.
Isroilning G‘azodagi davom etayotgan genotsidi 72 000 dan ortiq falastinlikni o‘ldirdi, 2,3 million aholi yashaydigan bu hudud vayronagarchilikka aylantirildi. Isroil 2025-yil oktyabrida AQSh tomonidan tuzilgan so‘nggi tinchlik kelishuvidan beri 800 dan ortiq falastinlikni o‘ldirdi. Isroil va Hizbulloh 2024-yil 26-noyabrda ikki oylik janglar va Isroilning Janubiy Livonga bostirib kirishidan keyin tinchlik kelishuvini imzoladi, ammo Isroil o‘z qo‘shinlarini olib chiqishdan bosh tortdi va kelishuvni buzgan holda hujumlarni davom ettirdi.
12-mart kuni Isroil armiyasi Janubiy Livon aholisi uchun majburiy ko‘chirish buyruqlarini kengaytirdi – Litani daryosidan Zahroni daryosining shimoligacha, Isroil chegarasidan taxminan 40 km (25 milya) shimolda. Norvegiya Qochqinlar Kengashiga ko‘ra, Isroilning keng qamrovli evakuatsiya buyruqlari endi mamlakat hududining 14 foizini yoki 1470 kv. km (568 kv. milya) ni qamrab oladi. Xaritada Isroil harbiylari tomonidan majburiy evakuatsiya buyruqlari ostida bo‘lgan mamlakat bo‘ylab 100 dan ortiq shahar va qishloqlar ko‘rsatilgan.
Livonda deyarli har beshinchi kishi yoki aholining 18 foizi so‘nggi ikki hafta ichida ko‘chirilgan. Livonning Ofat xavflarini boshqarish bo‘limi ma’lumotlariga ko‘ra, ro‘yxatga olingan ko‘chirilgan odamlarning umumiy soni endi 1,049,328 ga yetdi, jamoat boshpanalarida yashovchi ko‘chirilgan odamlarning soni esa 132,742 ni tashkil qiladi. Ko‘chirish tezligi mamlakatning boshpana sig‘imidan oshib ketdi, ko‘plab oilalar turar joy topa olmay, jamoat boshpanalari to‘lganligi sababli ko‘chalarda, transport vositalarida yoki jamoat joylarida tunashmoqda; ularning ko‘pchiligi uchun bu birinchi marta emas.
2023-yil oktyabridan 2024-yil noyabrigacha bo‘lgan davrda Hizbulloh va Isroil o‘rtasidagi chegara janglari davomida Janubiy Livonning chegaraviy qishloqlaridan yuz minglab aholi zo‘ravonlik zararini ko‘rdi. Eng yuqori cho‘qqisida 899,725 kishi Isroil qo‘shinlari tomonidan majburan ko‘chirildi. Ularning aksariyati o‘tgan oktyabr oyida qaytgan, ammo yana qochishga majbur bo‘ldi. Bu 14 oy davomida Isroil hujumlari uylar va infratuzilmaga keng ko‘lamli zarar etkazdi. Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, faqat turar joy binolariga yetkazilgan zarar taxminan 2,8 milliard dollarni tashkil etdi. Taxminan 99 000 uy shikastlangan yoki vayron qilingan, bu ko‘plab oilalarni tinchlik kelishuvidan keyin ham qaytishga qodir emasligiga olib keldi.

Израильские военные начали новые волны авиаударов по Южному Ливану после объявления в понедельник «ограниченных и целенаправленных наземных операций» против позиций «Хезболлы». Эти действия открыли новый фронт в расширяющемся региональном конфликте, при этом Израиль усилил военные операции по всему Ливану.
2 марта «Хезболла» в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в Тегеране впервые примерно за год выпустила залп ракет и дронов по Израилю. В то же время Израиль продолжил почти ежедневные атаки на Ливан, нарушив ноябрьское перемирие 2024 года. По данным Министерства общественного здравоохранения Ливана, с 2 по 16 марта израильские атаки убили по меньшей мере 886 человек, включая 67 женщин, 111 детей и 38 медицинских работников, и ранили 2141 человека.
Более миллиона ливанцев были перемещены из своих домов, при этом министр обороны Израиля Исраэль Кац в понедельник заявил, что не позволит возвращению людей на юг страны до тех пор, пока не будет гарантирована безопасность израильтян. По данным независимого монитора ACLED, зафиксировано по меньшей мере 394 израильских атаки на Ливан, в основном сконцентрированных в Южном Ливане и южных пригородах Бейрута, а также в долине Бекаа и Баальбеке на востоке.
В столице Бейруте, где проживает примерно половина из 5,9 миллиона населения Ливана, израильские атаки были нацелены на несколько районов в Дахие, группе кварталов в южных пригородах, где ранее проживало почти миллион человек, большинство из которых теперь насильственно перемещены. Израильские военные самолеты поразили несколько частей города, включая Харет-Хрейк, район Башура в центре Бейрута и Рамлет-аль-Байда вдоль побережья, где перемещенные семьи искали передышку от непрекращающихся бомбардировок. С 7 октября 2023 года израильские атаки в Ливане убили по меньшей мере 5282 человека, согласно последним данным Министерства здравоохранения Ливана и историческим данным, собранным ACLED.
Приграничные столкновения между Израилем и «Хезболлой» начались через день после того, как 7 октября 2023 года ХАМАС и другие палестинские вооруженные группы атаковали юг Израиля, и Израиль начал свою геноцидную войну в Газе. «Хезболла», созданная в ответ на израильское вторжение в Ливан в 1982 году, выпустила ракеты по Израилю в знак солидарности с палестинцами. Йеменская группа хуситов также атаковала корабли в Красном море, нарушив глобальную торговлю в знак солидарности с палестинцами; хуситы и «Хезболла» являются частью иранской «оси сопротивления».
Продолжающийся геноцид Израиля в Газе убил более 72 000 палестинцев, а анклав с населением 2,3 миллиона человек превращен в руины. Израиль убил более 800 палестинцев с момента последнего перемирия, заключенного США в октябре 2025 года. Израиль и «Хезболла» подписали соглашение о перемирии 26 ноября 2024 года после почти двух месяцев боев и израильского вторжения в Южный Ливан, но Израиль отказался вывести свои войска и продолжил атаки в нарушение сделки.
12 марта израильская армия расширила приказы о принудительном перемещении для жителей Южного Ливана – от реки Литани к северу от реки Захрани, примерно в 40 км (25 миль) к северу от израильской границы. По данным Норвежского совета по делам беженцев, широкомасштабные приказы об эвакуации Израиля теперь охватывают более 1470 кв. км (568 кв. миль), или около 14% территории страны. На карте показано более 100 городов и деревень по всей стране, находящихся под приказами о принудительной эвакуации израильских военных.
Почти каждый пятый человек в Ливане, или 18% населения, был перемещен за последние две недели. По данным Управления по снижению риска бедствий Ливана, общее число зарегистрированных перемещенных лиц достигло 1 049 328, а число перемещенных лиц, проживающих в коллективных убежищах, составляет 132 742. Темпы перемещения превысили возможности страны по размещению; многие семьи не смогли найти жилье и проводят ночи на улицах, в транспортных средствах или общественных местах по мере заполнения коллективных убежищ; для многих из них это не в первый раз.
В период с октября 2023 года по ноябрь 2024 года, во время приграничных столкновений между «Хезболлой» и Израилем, сотни тысяч жителей приграничных деревень Южного Ливана понесли основную тяжесть насилия. На пике 899 725 человек были насильственно перемещены израильскими силами. Большинство из них вернулись к прошлому октябрю, только чтобы снова быть вынужденными бежать. Израильские атаки в течение этих 14 месяцев нанесли широкомасштабный ущерб домам и инфраструктуре. По оценкам Всемирного банка, ущерб только жилым зданиям составил примерно 2,8 млрд долларов. Около 99 000 домов были повреждены или разрушены, что оставило многие семьи неспособными вернуться даже после перемирия.