Kubaning eskirgan elektr ishlab chiqarish va uzatish infratuzilmasi yillar davomida muammoli boʻlib kelgan, ammo AQSh tomonidan joriy etilgan neft blokadasi tufayli vaziyat keskin yomonlashdi. Yanvar oyida AQSh Kubaning asosiy ittifoqchisi Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qoʻlga olganidan soʻng, orolga neft yetkazib berish amalda toʻxtadi. Reuters maʼlumotlariga koʻra, joriy yilda Kuba portlari faqat ikkita kichik yonilgʻi kemasini qabul qilgan – biri Meksikadan, ikkinchisi Yamaykadan.
Elektr taʼminotidagi uzilishlar va oziq-ovqat taqchilligi fonida Kubada norozilik namoyishlari boshlandi. 14-mart kuni Moron shahrida namoyishchilar hukmron Kommunistik partiya qoʻmitasi binosiga oʻt qoʻydi. Reuters taʼkidlashicha, Kubada ommaviy norozilik namoyishlari va tartibsizliklar juda kam uchraydigan hodisadir, bu esa mamlakatdagi ichki bosimning kuchayganligidan dalolat beradi.
Oʻtgan hafta Kuba hukumati inqirozni bartaraf etish boʻyicha AQSh bilan muzokaralar boshlanganini eʼlon qildi. Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel muzokaralar “tenglik, hurmat va suverenitet tamoyillari asosida” oʻtishiga umid bildirdi. Biroq, AQSh prezidenti Donald Tramp soʻnggi haftalarda oʻz ritorikasini keskinlashtirib, Kubani “egallab olish” “sharaf” ekanligini va u “bilan nima xohlasam, shuni qilishim mumkin” deb bayon qildi.
New York Times nashrining yozishicha, AQSh maʼmuriyatining asosiy maqsadi Dias-Kanelni lavozimidan chetlatishdir. Gazeta manbalarining soʻzlariga koʻra, AQSh Kuba vakillariga prezidentning ketishi kerakligini ochiq tushuntirgan, ammo keyingi qadamlarni kubaliklarning ixtiyoriga qoldirgan. Bu vaziyat Kubaning suvereniteti va oʻz taqdirini oʻzi belgilash huquqiga jiddiy tahdid solayotganini koʻrsatmoqda.

16 марта на Кубе произошло масштабное отключение национальной энергосистемы, в результате чего почти всё население страны – около 10 миллионов человек – осталось без электроснабжения. Как сообщает агентство Reuters, это одно из крупнейших энергетических нарушений, охвативших весь остров. Компания UNE, оператор кубинских электросетей, заявила, что точные причины сбоя в настоящее время расследуются.
Устаревшая инфраструктура производства и передачи электроэнергии на Кубе годами была проблемной, но ситуация резко ухудшилась из-за нефтяной блокады, введённой американским режимом. После того как в январе США задержали президента Венесуэлы Николаса Мадуро, ключевого союзника Кубы, поставки нефти на остров практически прекратились. По данным Reuters, в текущем году кубинские порты приняли всего два небольших топливных танкера – один из Мексики, другой с Ямайки.
На фоне перебоев с электричеством и нехватки продовольствия на Кубе начались протесты. 14 марта в городе Морон демонстранты подожгли здание комитета правящей Коммунистической партии. Reuters отмечает, что массовые акции протеста и беспорядки на Кубе являются крайне редким явлением, что свидетельствует о росте внутреннего напряжения в стране.
На прошлой неделе кубинские власти объявили о начале переговоров с США по преодолению кризиса. Президент Кубы Мигель Диас-Канель выразил надежду, что переговоры пройдут «на основе принципов равенства, уважения и суверенитета». Однако президент США Дональд Трамп в последние недели ужесточил свою риторику, заявив, что «захват Кубы» будет «честью» и что он может делать с ней «что захочу».
Как пишет издание New York Times, основной целью администрации США является отстранение Диас-Канеля от власти. По словам источников газеты, США прямо объяснили кубинским представителям необходимость ухода президента, оставив дальнейшие шаги на усмотрение кубинцев. Эта ситуация представляет серьёзную угрозу суверенитету Кубы и её праву на самоопределение.