Isroil mudofaa vaziri Isroil Kats o‘tkazilgan tunda Eronning eng qudratli ichki xavfsizlik kuchlari – Basij qo‘shinlari boshlig‘i, brigada generali G‘olamreza Sulaymoni va Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi Ali Larijoniy o‘ldirilganini da‘vo qildi. Bu da‘volar hali Tehron tomonidan tasdiqlanmagan yoki rad etilmagan, ammo ular tasdiqlansa, Eron hukumatiga jiddiy zarba bo‘lishi mumkin.
G‘olamreza Sulaymoni 1964-yilda Forsan shahrida tug‘ilgan va uning harbiy martabasi 1980-1988 yillardagi Eron-Iroq urushi frontlarida shakllangan. U 1982-yilda Islom Inqilobi Qo‘riqchilar Korpusiga (IRGC) qo‘shilgan va keyinchalik Isfaxon viloyatidagi Saheb al-Zaman korpusi qo‘mondoni sifatida birinchi bo‘lib mahalliy Basij kuchlari va rasmiy IRGC jangovar bo‘linmalarini bir vaqtda boshqargan. 2019-yil iyul oyida u Eron rahbari tomonidan Basij boshlig‘i etib tayinlangan.
Basij, taxminan 450,000 kishilik ko‘ngilli paramilitar kuch sifatida, mamlakat ichidagi norozilik namoyishlarini bostirishda faol ishtirok etgan. Sulaymoni qo‘mondonligi ostida bu kuchlar 2019, 2022-2023 va 2024-yillardagi norozilik namoyishlarini zo‘ravonlik bilan bostirishda ishtirok etgan, bu jarayonda minglab eronliklar halok bo‘lgani xabar qilingan. Shu sababli, u AQSh, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va Kanada kabi G‘arb mamlakatlari tomonidan sanksiyalangan.
Bu voqea Isroil va AQSh kuchlarining Eron harbiy apparatiga, xususan Basijga qarshi tobora kuchayib borayotgan hujumlari kontekstida yuz berdi. Agar da‘volar tasdiqlansa, Sulaymoni va Larijoniyning o‘limi 2024-yil 28-fevralda sodir bo‘lgan urushning birinchi kunida sobiq Oliy Rahbar Ali Xomeney va uning eng yaqin yordamchilarining o‘ldirilishidan keyingi eng yuqori darajadagi o‘limlar bo‘ladi, bu Eronning siyosiy va harbiy rahbariyatiga qo‘yilgan zarbalarni kuchaytiradi.
Sulaymonining o‘limi Eronning ichki xavfsizligi va hukumatning noroziliklarga qarshi kurashish qobiliyatiga jiddiy ta‘sir ko‘rsatishi mumkin. Uning harbiy va siyosiy merosi, shu jumladan universitetda tarix bo‘yicha bakalavr darajasi va Islom tarixi bo‘yicha nomzodlik dissertatsiyasi tayyorlashi, uning mamlakatda “qarshilik madaniyati”ni rivojlantirishdagi rolini ta‘kidlaydi.

Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил во вторник, что в результате ночного удара были убиты бригадный генерал Голамреза Сулеймани, командующий самыми мощными внутренними силами безопасности Ирана – «Басидж», и секретарь Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани. Эти заявления пока не подтверждены и не опровергнуты Тегераном, но если они верны, это может стать серьёзным ударом по иранскому руководству.
Голамреза Сулеймани родился в 1964 году в городе Фарсан, и его военная карьера сформировалась на фронтах ирано-иракской войны 1980-1988 годов. Он присоединился к Корпусу стражей исламской революции (КСИР) в 1982 году, а позднее, командуя корпусом «Сахиб аз-Заман» в провинции Исфахан, стал первым командиром, одновременно курировавшим местные силы «Басидж» и регулярные боевые подразделения КСИР. В июле 2019 года он был назначен главой «Басидж» указом верховного лидера Ирана.
«Басидж», насчитывающий около 450 000 добровольцев, активно участвовал в подавлении внутренних протестов в Иране. Под командованием Сулеймани эти силы применяли жёсткие меры против демонстрантов в 2019, 2022-2023 и 2024 годах, что, по сообщениям, привело к гибели тысяч иранцев. За это Сулеймани был подвергнут санкциям со стороны западных режимов, включая США, Европейский союз, Великобританию и Канаду.
Данный инцидент происходит на фоне усиления атак израильских и американских сил на иранский военный аппарат, особенно на «Басидж». Если заявления подтвердятся, гибель Сулеймани и Лариджани станет самым высокопоставленным устранением с начала войны 28 февраля 2024 года, когда были убиты бывший верховный лидер Али Хаменеи и его ближайшие помощники, что усугубляет давление на иранское политическое и военное руководство.
Устранение Сулеймани может серьёзно повлиять на внутреннюю безопасность Ирана и способность правительства противостоять протестам. Его наследие, включая степень бакалавра по истории и подготовку кандидатской диссертации по исламской истории, подчёркивает его роль в продвижении «культуры сопротивления» в стране, что было частью его официального мандата.