AQShning Demokratik partiyasidan senatori Kris Merfi va Vakillar palatasi aʼzosi Greg Kasar, hukumat qarorlari va harbiy harakatlar boʻyicha pul tikishni taqiqlovchi "BETS OFF" qonun loyihasini taqdim etishni rejalashtirmoqda. Loyiha "hukumat harakatlari, terrorizm, urush, suiqasd va natijani bitta shaxs biladigan yoki nazorat qiladigan voqealar" boʻyicha tikishlarni taqiqlaydi.
Merfi va Kasar, bu tashabbusning sababi sifatida, yaqinda boʻlib oʻtgan AQSh-Isroilning Eron hujumi va Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning oʻgʻirlanishi oldidan bashorat bozorlarida (Polymarket va Kalshi kabi platformalarda) gʻayrioddiy tikishlar paydo boʻlganini koʻrsatdi. Masalan, Eron hujumi oldidan 150 ta yangi hisob ochilib, ulardan 109 tasi 10 000 dollardan ortiq pul yutgan, biri esa yarim million dollar yutgan.
Merfi, bu tikishlar Oq uy yoki unga yaqin shaxslar tomonidan amalga oshirilgan boʻlishi mumkinligini daʼvo qildi: "Oq uydagi odamlar — yoki yaqin kelajakdagi hujum haqida maʼlumotga ega boʻlgan Oq uyga yaqin shaxslar — pul ishlab oldi". Biroq, uning idorasi bu daʼvolarni tasdiqlovchi dalillarni hali taqdim etmagan.
Qonun loyihasi, shuningdek, Superkubok yoki prezident nutqi kabi natijalarni nazorat qilish mumkin boʻlgan voqealar boʻyicha tikishlarni ham taqiqlaydi. Kasar, bu platformalarda kuchli shaxslar (masalan, ichki maʼlumotga ega boʻlganlar) foyda koʻrishini taʼkidladi: "Bu bozorlarda foyda koʻradigan odamlar har doim kuchli odamlar boʻladi".
Bu tashabbus, bashorat bozorlarini tartibga solishga qaratilgan bir qator qonun loyihalarining bir qismidir. Demokrat senatorlar Richard Blumenthal, Jeff Merkli va Emi Klobuchar ham yosh tekshiruvi va saylangan amaldorlarning foyda olishini taqiqlash kabi choralarni oʻz ichiga olgan qonun loyihalarini taqdim etdilar. Arizona shteti esa Kalshi platformasiga qarshi jinoiy ish qoʻzgʻatdi.
Platformalarning yashirin tikishlarni ruxsat berishi, hukumat amaldorlarining ichki maʼlumotdan foydalangan holda pul ishlashi mumkinligi haqida savollar tugʻdiradi. Merfi, bu muammoni hal qilish uchun keng qamrovli yondashuv kerakligini taʼkidladi: "Bashorat bozorlarining butun iqtisodiyot va hukumat harakatlarini qanday buzayotganiga har tomonlama qarashimizni umid qilaman". Polymarket va Kalshi platformalari esa izoh berishdan bosh tortdi.

Сенатор-демократ Крис Мёрфи и член Палаты представителей Грег Касар объявили о намерении внести законопроект «BETS OFF», который запретит ставки на «действия правительства, терроризм, войну, убийства и события, исход которых известен или контролируется одним лицом». Законопроект направлен на регулирование платформ предсказаний, таких как Polymarket и Kalshi, где пользователи делают ставки на реальные события.
Поводом для инициативы стали необычные ставки, сделанные перед недавними ударами США и Израиля по Ирану и похищением президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Например, за несколько часов до удара по Ирану в конце февраля на Polymarket появилось 150 новых аккаунтов, сделавших ставки на предстоящую операцию. Из них 109 выиграли более 10 000 долларов, а один — более полумиллиона долларов.
Мёрфи заявил, что эти ставки, вероятно, были сделаны сотрудниками Белого дома или лицами, близкими к администрации: «Похоже, всё ясно. Люди внутри Белого дома — или те, кто близок к Белому дому и знал о предстоящей атаке — заработали деньги». Однако его офис не предоставил доказательств этих утверждений, на запрос Al Jazeera ответа не последовало.
Законопроект также запретит ставки на события, исход которых можно контролировать, например, результаты шоу-наград или выступлений. Касар подчеркнул, что в таких рынках выигрывают всегда влиятельные лица: «Люди, которые знают, кто выступит на Суперкубке, или какие слова президент использует в речи, — это очень влиятельные люди».
Эта инициатива является частью серии законопроектов и регуляторных мер по усилению надзора за всей индустрией рынков предсказаний. В этом месяце сенатор-демократ Ричард Блюменталь внёс законопроект о федеральной защите потребителей, включая проверку возраста и запрет рекламы для несовершеннолетних. Сенаторы Джефф Мёркли и Эми Клобучар также предложили запретить избранным должностным лицам получать прибыль от рынков предсказаний.
Анонимность ставок на платформах вызывает вопросы о возможном использовании инсайдерской информации государственными чиновниками. Мёрфи призвал к комплексному подходу: «Я надеюсь, мы всесторонне рассмотрим, как рынки предсказаний подрывают всю нашу экономику и действия правительства». Платформы Polymarket и Kalshi отказались от комментариев.