AQShning terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha yetakchi mas’ullaridan biri, Milliy Terrorizmga qarshi kurash markazi direktori Jo Kent mamlakatning Eron bilan urushi munosabati bilan iste’foga chiqdi. Kent o‘zining iste’foga chiqish xatini ijtimoiy tarmoq X platformasida e’lon qilib, uni AQSh prezidenti Donald Trampga murojaat qildi. U xatida: “Men vijdonan Eron bilan davom etayotgan urushni qo‘llab-quvvatlay olmayman. Eron bizning mamlakatimiz uchun zudlik bilan tahdid solmagan va biz bu urushni Isroil va uning kuchli amerikalik lobbisi bosimi tufayli boshlaganimiz aniq”, deb yozgan.
45 yoshli Kent sobiq harbiy bo‘lib, AQSh armiyasining maxsus kuchlarida xizmat qilgan va 11 marta jangovar topshiriqlarda, shu jumladan AQSh boshchiligidagi Iroq urushida qatnashgan. Uning birinchi rafiqasi, AQSh dengiz floti kriptologik texnigi Shannon Kent 2019-yilda Suriyada o‘zini portlatuvchi hujumda halok bo‘lgan va ikki farzand qoldirgan. Harbiy xizmatdan so‘ng Kent Markaziy razvedka boshqarmasida (CIA) paramiliter ofitser sifatida ishlagan, keyin esa siyosiy faoliyatini boshlagan. U ikki marta respublikachi sifatida Vashington shtatining janubi-g‘arbiy qismidan Kongressga nomzod bo‘lgan, ammo 2022 va 2024-yillarda markazchi demokrat Mari Glusenkamp Peresga yutqazgan.
Kent Milliy Terrorizmga qarshi kurash markazi rahbari lavozimida sakkiz oydan kamroq vaqt ishlagan. Iyul oyida Senat uni 52-44 ovoz bilan faqat respublikachilarning qo‘llab-quvvatlashi bilan tasdiqlagan. Milliy razvedka direktori Tulsy Gabbard Kentning Tramp ma’muriyatidagi boshi bo‘lgan va uning tasdiqlanishini “vatanparvar” deb ta’riflagan. Gabbard, Kent va vitse-prezident JD Vens Tramp ma’muriyati ichidagi AQShning chet elda harbiy aralashuviga nisbatan ko‘proq shubha bilan qaraydigan guruhning bir qismi sifatida ko‘rilgan. O‘tgan hafta Tramp Vensning Eronga zarba berish haqida “ehtimol kamroq ishtiyoqli” ekanligini aytgan, biroq “biz bu masalada juda yaxshi tushunamiz” deb qo‘shgan.
Kent o‘zining iste’foga chiqish xatida Trampning o‘tgan uchta prezidentlik kampaniyalarida qo‘llab-quvvatlagan tashqi siyosat dasturini ma’qullaganini tushuntirdi. U Trampning AQShni Iroq va Afg‘onistondagi kabi “hech qachon tugamaydigan urushlar”dan tashqarida saqlashga va’da berganini ta’kidladi. Biroq Kent Trampning Eron tahdidi haqida noto‘g‘ri ma’lumot olganini ta’kidlab, ommaviy axborot vositalari, shuningdek, yuqori martabali Isroil amaldorlari va lobbistlarni Trampning “Amerika birinchi” dasturidan voz kechishiga sabab bo‘lganlikda aybladi. U: “Bu aks sado kamari sizni Erondan zudlik bilan tahdid borligiga ishontirish va agar siz hozir zarba bersangiz, tez g‘alaba yo‘li borligiga ishontirish uchun ishlatilgan. Bu yolg‘on va Isroilliklar bizni minglab eng yaxshi erkak va ayollarimizning hayotiga tushgan halokatli Iroq urushiga tortish uchun ishlatgan taktikaning o‘zi. Biz bu xatoni takrorlamasligimiz kerak”, deb yozdi.
Britaniya Kolumbiyasi universiteti siyosatshunoslik professori Pol Kvikning aytishicha, Kentning ketishi Trampning harakatlari hukumatdagi tegishli harbiy, razvedka va tashqi ishlar mutaxassislarining maslahatlariga “qarshi” ekanligini ko‘rsatadi. Biroq Kvik Kentning o‘zi Trampning qaror qabul qilishiga qanchalik ta’sir ko‘rsatishiga shubha bilan qaraydi. U: “Odatda, yuqori darajadagi iste’foga chiqish, shuningdek, prezidentning asosiy qarori uchun asosini ochiqchasiga rad etish, prezident va uning ma’muriyati uchun katti zarba bo‘lar edi. Bu Kongressdagi hamkasblarni prezidentning qaroriga qarshi chiqishga va o‘z qo‘llab-quvvatlashlarini olib tashlashga yoki cheklashga undardi”, dedi. Biroq bu holatda Kentning iste’foga chiqishi ma’muriyatning Eron kampaniyasiga nisbatan allaqachon kuchli tanqidlar davrida sodir bo‘lmoqda.
Kentning iste’foga chiqishi AQShning harbiy strategiyasini o‘zgartirmasa ham, siyosiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Muhim o‘rta muddatli saylovlarga sakkiz oydan kamroq vaqt qolgan. Trampning siyosatiga qarshi reaktsiya uning respublikachilar hamkasblariga saylovlarda zarar yetkazishi mumkin. Al Jazeera muxbiri Mayk Xanna Kentning Trampning “Amerikani yana buyuk qilish” (MAGA) bazasi ichida yuqori obro‘ga ega ekanligini ta’kidladi. Shuning uchun Kentning prezidentga tanqidi Tramp tarafdorlari orasidagi keng miqyosdagi umidsizlikning ko‘rsatkichi bo‘lishi mumkin. Xanna: “Kentning AQSh-Isroilning Eron urushi haqidagi tanqidi juda muhim, chunki u oddiy Tramp tayinlagan byurokrat emas. U maxsus kuchlarda bir necha bor xizmat qilgan faxriy va har doim Tramp va MAGA harakatining faol tarafdori bo‘lgan. Bunday shaxs Isroilni Trampni noto‘g‘ri ma’lumot bilan urushga kirishishga ta’sir qilganlikda ayblashi, o‘ng qanot hamjamiyatining bir qismida prezidentga qo‘llab-quvvatlashni ta’sirlashi mumkin bo‘lgan juda qoralovchi bayonotdir”, dedi.
Kentning xati respublikachilarni bo‘lib qo‘ydi. Ba’zilar uning iste’foga chiqishini prinsipial pozitsiya sifatida qo‘llab-quvvatladi, boshqalari esa uni noto‘g‘ri ma’lumotga ega va prezidentga sadoqatsiz deb qoraladi. Kent Trampning o‘zi tomonidan keskin javob oldi, u seshanba kuni Oval kabinetda chiqish paytida iste’foga chiqish haqida gapirdi. Tramp: “Men har doim uning yaxshi odam deb o‘ylardim, lekin har doim uning xavfsizlik masalalarida zaif deb o‘ylardim. U iste’foga chiqdi, chunki u Eron tahdid emas deb aytdi”, dedi. Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt ham Kentning da’volarini “ham haqoratli, ham kulgili” deb rad etdi. Kongressda esa Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonson Kentning Eron AQSh uchun zudlik bilan tahdid solmaganligi haqidagi bahosini “aniq noto‘g‘ri” deb atadi. Bu asosni Arkanzas shtatidan senator Tom Kotten takrorladi. Kotten: “Kent va uning oilasi bizning millatimiz uchun katta qurbonliklar qilgan va men uning xizmati uchun minnatdorman. Lekin men uning noto‘g‘ri bahosiga qo‘shilmayman”, deb yozdi. Biroq konservativ media sharhlovchisi Taker Karlson Kentning qarorini maqtadi. Karlson: “Jo men bilgan eng jasur odam va uni aqldan ozgan deb rad etib bo‘lmaydi. U eng yuqori darajadagi tegishli razvedka ma’lumotlariga kirish imkoniyatini bergan ishni tark etmoqda. Neo-konservatorlar uni buning uchun yo‘q qilishga urinishadi. U buni tushunadi va baribir shunday qildi”, dedi.
Ba’zi tanqidchilar Kentning xatidagi Isroilni Trampning Eronga zarba berish qarori uchun ayblagan qatorlarni ta’kidladilar. Ular bunday bayonotlar antisemitik ekanligini da’vo qilib, Isroil rahbarlarini Trampni yolg‘on bilan boshqargan yovuz kuch sifatida tasvirlaydi. Vakillar palatasi Qurolli kuchlar qo‘mitasi a’zosi, sobiq AQSh harbiy-havo kuchlari brigada generali Don Bekon bu argumentni qo‘llagan tanqidchilar qatorida edi. Bekon: “Antisemitizm men nafratlanadigan yovuzlikdir va biz uni albatta hukumatimizda istamaymiz”, deb yozdi. Demokrat Josh Gottheimer ham Kentni Isroilni “gunoh qo‘zg‘ovchi” deb atashda va “charchagan antisemitik stereotip” bilan shug‘ullanishda aybladi. Gottheimer: “Kentning Eronni ‘Isroilning aybi’ga qisqartirishi yetakchilik emas. Bu bigotlik bilan ogohlantirishdir”, deb yozdi.

Один из ведущих сотрудников США по борьбе с терроризмом, директор Национального центра по борьбе с терроризмом Джо Кент подал в отставку из-за войны страны с Ираном. Кент опубликовал копию своего заявления об отставке в социальной сети X, адресовав его президенту США Дональду Трампу. В письме он заявил: «Я не могу в доброй совести поддерживать продолжающуюся войну в Иране. Иран не представлял неминуемой угрозы для нашей нации, и ясно, что мы начали эту войну из-за давления со стороны Израиля и его мощного американского лобби».
45-летний Кент является бывшим военнослужащим, служившим в спецназе армии США и участвовавшим в 11 боевых командировках, включая войну в Ираке под руководством США. Его первая жена, криптологический техник ВМС США Шэннон Кент, погибла в Сирии в 2019 году в результате взрыва смертника, оставив двоих детей. После военной службы Кент работал парамилитарным офицером в Центральном разведывательном управлении (ЦРУ), а затем начал политическую карьеру. Дважды он баллотировался в Конгресс от Республиканской партии в юго-западной части штата Вашингтон, но в 2022 и 2024 годах проиграл центристке-демократу Мари Глюзенкамп Перес.
Кент возглавлял Национальный центр по борьбе с терроризмом менее восьми месяцев. В июле Сенат утвердил его на должность с перевесом 52-44 голоса при поддержке только республиканцев. Директор национальной разведки Тулси Габбард была начальником Кента в администрации Трампа и назвала его «патриотом» при утверждении. Габбард, Кент и вице-президент Дж.Д. Вэнс рассматриваются как часть фракции внутри администрации Трампа, более скептически настроенной к военному вмешательству США за рубежом. На прошлой неделе Трамп заявил, что Вэнс был «возможно, менее энтузиастичен» в отношении ударов по Ирану, но добавил, что «мы очень хорошо ладим в этом вопросе».
В своем заявлении об отставке Кент объяснил, что поддерживает внешнеполитическую программу, которую Трамп продвигал в своих последних трех президентских кампаниях. Он отметил, что Трамп обещал удержать США от «бесконечных войн», подобных тем, что развернулись в Ираке и Афганистане. Однако Кент утверждал, что Трампа ввели в заблуждение относительно угрозы со стороны Ирана, обвинив средства массовой информации, высокопоставленных израильских чиновников и лоббистов в том, что они заставили Трампа отказаться от его платформы «Америка прежде всего». Он написал: «Эта эхо-камера использовалась, чтобы обмануть вас, заставив поверить, что Иран представляет неминуемую угрозу для Соединенных Штатов, и что если вы нанесете удар сейчас, есть четкий путь к быстрой победе. Это была ложь, и это та же тактика, которую израильтяне использовали, чтобы втянуть нас в катастрофическую войну в Ираке, которая стоила нашей нации жизни тысяч наших лучших мужчин и женщин. Мы не можем повторить эту ошибку».
Профессор политологии Университета Британской Колумбии Пол Куирк заявил, что уход Кента служит иллюстрацией того, как действия Трампа идут «вразрез с советами соответствующих военных, разведывательных и внешнеполитических экспертов в правительстве». Однако Куирк добавил, что скептически относится к тому, какое влияние один Кент окажет на принятие решений Трампом. Он отметил: «Обычно отставка высокопоставленного чиновника вместе с явным противоречием обоснованию президента для важного решения стала бы серьезным ударом по президенту и его администрации. Это побудило бы коллег-партийцев в Конгрессе оспорить решение президента и отозвать или ограничить свою поддержку». Но в данном случае отставка Кента происходит на фоне уже интенсивной критики кампании администрации в Иране.
Хотя отставка Кента вряд ли изменит военную стратегию США, аналитики говорят, что она может иметь политические последствия. До решающих промежуточных выборов осталось менее восьми месяцев. Обратная реакция на политику Трампа может навредить его коллегам-республиканцам на выборах. Корреспондент Al Jazeera Майк Ханна отметил, что Кент сохраняет высокий профиль в базе сторонников Трампа «Сделаем Америку снова великой» (MAGA). Поэтому критика Кента в адрес президента может быть индикатором более широкого разочарования среди последователей Трампа. Ханна сказал: «Критика Кентом войны США и Израиля с Ираном очень значима, потому что он не обычный бюрократ, назначенный Трампом. Он ветеран, служивший в спецназе, и всегда был активным сторонником Трампа и движения MAGA. Такая фигура, обвиняющая Израиль во влиянии на Трампа с ложной информацией для вступления в войну, является очень разрушительным заявлением, которое может повлиять на поддержку президента среди части правого сообщества».
Письмо Кента разделило республиканцев. Некоторые поддержали его отставку как принципиальную позицию, в то время как другие осудили его как неосведомленного и нелояльного президенту. Кент получил резкий ответ от самого Трампа, который прокомментировал отставку во время выступления в Овальном кабинете во вторник. Трамп заявил: «Я всегда думал, что он хороший парень, но всегда считал его слабым в вопросах безопасности. Хорошо, что он ушел, потому что он сказал, что Иран не представляет угрозы». Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт также отвергла заявления Кента как «оскорбительные и смехотворные». В Конгрессе спикер Палаты представителей Майк Джонсон назвал оценку Кента о том, что Иран не представляет неминуемой угрозы для США, «явно ошибочной», что повторил сенатор от Арканзаса Том Коттен.
Однако консервативный медиакомментатор Такер Карлсон похвалил решение Кента. Карлсон сказал: «Джо — самый храбрый человек, которого я знаю, и его нельзя отвергнуть как сумасшедшего. Он оставляет работу, которая давала ему доступ к разведданным высшего уровня. Неоконы попытаются уничтожить его за это. Он понимает это и все равно сделал это». Некоторые критики выделили строки в письме Кента, где он обвиняет Израиль в решении Трампа нанести удар по Ирану. Они утверждали, что такие заявления являются антисемитскими, изображая израильских лидеров как зловещую силу, ответственную за манипулирование Трампом с помощью лжи. Член Палаты представителей, бывший бригадный генерал ВВС США Дон Бэкон, входящий в состав комитета по вооруженным силам, был среди критиков, выдвинувших эту линию аргументации. Бэкон написал: «Антисемитизм — это зло, которое я ненавижу, и мы точно не хотим его в нашем правительстве». Демократ Джош Готтхаймер также обвинил Кента в «козле отпущения» Израиля и использовании «устаревшего антисемитского стереотипа».